Tonkatsu possun leike

Itse en yleensä syö porsaan sisä- tai ulkofilettä kun ne ovat mauttomia ja kuivia, mutta nyt oli S-Marketissa punalaputettuja possun ulkofileleikkeitä 60% alennuksella niin pitihän niitä ostaa muutama paketti. Takaraivossa on ollut pitkän aikaa kokeilla tonkatsua, joten ostin myös pankojauhoja ja osterikastiketta.

Kotona laitoin leikkeisiin kevyen suolan ja pippurin ja sitten jääkaappiin. Tein jääkaapista löytyvästä kaalista ohuen ohutta kaalisuikaletta. Kaapista löytyi valmiina Worcestershirekastike, ketsuppi, sokeri, valkosipuli ja inkivääri, joista tein tonkatsukastikkeen:
5 rkl ketsuppi
4,5 rkl Worcestershirekastike
2 rkl osterikastike
2 rkl sokeri
1 valkosipulin kynsi hienoksi kuutioituna
pieni pala inkivääriä hienoksi kuutioituna

Leivitin eli paneroin possun leikkeet jauhoissa, kananmunassa ja pankojauhoissa. Sen jälkeen paistoin valurautapannulla runsaassa öljyssä. Öljyä oli noin 0.3" ja sen lämpötila noin 350F. Kuudessa minuutissa leikkeistä tuli kullanruskeita ja kypsiä. Sen jälkeen leikkeisiin päälle ripaus tonkatsukastiketta ja lautaselle kourallinen rapeaa, ohueksi leikattua kaalisalaattia. Mieheni ja minun mielestä tuli parasta koskaan syömäämme possun leikettä. Voittaa mennen tullen ABC:n ja Rosson mauttomat Wiener schnitzelit.

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikuttaa hyvältä. Luulin, että tuo kastike on jotain erikoistavaraa, jota saa vain Aasian kaupoista eikä voi tehdä itse. Pitääpä kokeilla jos onnistuu tavallisella pannulla eikä tarvitse uppopaistaa.

    • Anonyymi

      Onko sulla käytössä amerikkalainen hella vai mistä vedit tuon lämpötilan? Suomessa käytetään celcius asteita.

      • Ei hellan säätimissä ole lämpöasteikkoa edes Amerikassa. Fahrenheit -asetus on päällä infrapunamittarissa, jolla tarkastan pannun lämmön ennen kuin alan paistamaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1896
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1669
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1544
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1183
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1142
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe