Iltsun ohjeissa jäbä sanoo että pitää lisätä pikkelöityy vai oliko pikkelyötyä sitä ja tätä.
Mikä helvetti se pikkelöinti/lyönti sitten on, oisko se suomea vai mitä kieltä?
En ole eläissäni kuullut sellaista vaikka olen yli 80 v.
Pikkelöity sinapinsiemen?????
7
825
Vastaukset
- Anonyymi
Muun muassa maustekurkut ovat pikkelöityjä eli säilöttyjä etikkaliemeen.
- Anonyymi
Se on nykykokkien siis nuorien tapa, ne kun eivät taas osaa sanoa etikkaliemi koska se on liian rahvaanomaista eikä kuullosta hienolta.
Ennen tosiaan keitettiin etikkaliemi ja yht`äkkiä siitä on tullut 123-liemi.Juurikin näin. Kun häviää vieraskielisen ja suomennetun nimen yhteys niin ollaan ihan sekaisin, että mitä se tarkoittaa. Pikkelöinti on tosiaan etikkasäilöntää. Muutama kuukausi sitten 40’vuotta alalla olleelle Michelinkokille sattui samanlainen moka paneroinnissa ja leivityksessä kun hän alkoi besserwisseröimään, että ne olisivat muka eri asioita. Ne ovat sama juttu, panerointi on vieraskielinen nimi ja leivitys suomenkielinen nimi.
- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
Juurikin näin. Kun häviää vieraskielisen ja suomennetun nimen yhteys niin ollaan ihan sekaisin, että mitä se tarkoittaa. Pikkelöinti on tosiaan etikkasäilöntää. Muutama kuukausi sitten 40’vuotta alalla olleelle Michelinkokille sattui samanlainen moka paneroinnissa ja leivityksessä kun hän alkoi besserwisseröimään, että ne olisivat muka eri asioita. Ne ovat sama juttu, panerointi on vieraskielinen nimi ja leivitys suomenkielinen nimi.
En ole kyseinen kokki, mutta jos sanon ravintolassa kokilleni että leivitä nuo kalat niin se jauhottaa ne vehnä-tai ruisjauhoilla, mutta jos sanon että paneroi nuo kalat se ottaa vehnäjauhot kananmunat ja korppujauhot ja jos se rupeaa etsimään tietoa mitä se tarkoittaa, niin sen työsuhde on hyvinkin lyhyt. Siis tarkoitan sitä että ammattikieli on eri asia kuin mitä wikipedia tms. sanoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole kyseinen kokki, mutta jos sanon ravintolassa kokilleni että leivitä nuo kalat niin se jauhottaa ne vehnä-tai ruisjauhoilla, mutta jos sanon että paneroi nuo kalat se ottaa vehnäjauhot kananmunat ja korppujauhot ja jos se rupeaa etsimään tietoa mitä se tarkoittaa, niin sen työsuhde on hyvinkin lyhyt. Siis tarkoitan sitä että ammattikieli on eri asia kuin mitä wikipedia tms. sanoo.
”En ole kyseinen kokki…”
Etkö? Silti tulit vielä uudelleen avautumaan ja selittelemään mokaasi.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
Hej 🍑 Mukava kokous aikuisille - https://nu4.fun/?/?/fi018374964wg
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi
Pikkelöinti on ruoan säilöntämenetelmä, jossa vihannekset tai muut elintarvikkeet säilötään etikkaliemeen. Pikkelöityjen sinapinsiementen valmistuksessa siemenet ensin liotetaan etikassa ja sitten säilötään etikkaliemeen maustettuna esimerkiksi yrteillä ja mausteilla. Pikkelöinti voi antaa ruoalle hienostuneen maun ja säilyttää raaka-aineet pidempään.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4353384Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1381900Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan211757Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481440- 981337
Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta341201Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa661195En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm821116Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1561063Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar209970