yötaivaalla voi lähikuukausien aikana todistaa kerran elämässä tapahtuvaa ilmiötä, kun Pohjan kruunun tähdistöön syttyy ”uusi” kirkas tähti.
Noin 3 000 valovuoden päässä Maasta sijaitseva kaksoistähtijärjestelmä kirkastuu novaräjähdyksen ansiosta ja voi näkyä pohjoisella taivaalla yhtä kirkkaana kuin Pohjantähti.
ILMIÖ SYNTYY, koska järjestelmän valkoinen kääpiö vetää toistuvilla ohituksillaan kaasua punaisesta jättiläisestä. Noin 80 vuoden välein sen pinnalle on kertynyt niin paljon kaasua, että se spontaanisti syttyy käynnistäen ydinräjähdyksen. Silloin normaalisti Maahan näkymätön himmeä tähtijärjestelmä kirkastuu niin paljon, että sen voi havaita paljaalla silmällä.
Kyseessä on siis niin sanottu novaräjähdys. Nova on latinaa ja tarkoittaa ”uutta”, ja termi lienee peräisin ajalta jolloin tähtitiede ei vielä kyennyt selvittämään taivaalle äkillisesti ilmestynyttä uutta kappaletta. Toisin kuin supernovaräjähdyksessä, jossa kuoleva tähti tuhoutuu, jatkavat novaräjähdyksessä kummatkin tähdet tanssiaan.
Kohta tösähtää!
Anonyymi-ap
1
307
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1513871Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,883282SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862668Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2592442Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392256Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv991905- 42999
- 95988
- 53869
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16820