Vesinäytteitä selvittääkseen, mikä aiheutti dramaattiset muutokset.
Joissakin vesinäytteissä havaittiin korkeita pitoisuuksia rautaa ja muita myrkyllisiä metalleja, kuten sinkkiä, kuparia, nikkeliä ja lyijyä, verrattuna lähellä oleviin virtoihin, jotka näyttivät normaaleilta.
Joissakin tapauksissa nämä aineet saastuttivat vettä niin paljon, että tavanomainen happamuus nousi 8 yksiköstä 2,3:een
Esitetty ilmaston muutos tai vulkaaninen toiminta.
Nimettömän pysynyt lähde on raportoinut että kyseessä on vuoto 1967 vuonna hylätystä salaisessa armejan tukikohdassa. Että valtavat happosäiliöt alkaneet vuotaa. Hän ei tiedä miksi sinne varastoitu happoja niin paljon, Että vanhukset kertoo että sinne meni aikanaa monien mailien pituiset säiliöautojonot.
Tukikohta on sinetöity ja maisemoitu, entisen suuaukon kohdalla on todella paksu Betoni seinä.
Nyt ongelma on päällä. Alaskassa vesistöt muuttuvat ruosteoransseiksi: se näkyy jopa Maan kiertoradalta
Alaskan happojoet
9
192
Vastaukset 9
- Anonyymi
Kuullostaa salaliittoteorialta. Laitapa linkkiä tietolähteeseesi niin voimme muutkin käydä katsomassa kuinka uskottava se ei ole.
Itse en pitäisi väitettä juuri ollenkaan uskottavana siksi, että värjäytymistä on havaittu niin laajalla alueella. Ja mikä tahansa jokiin valuva happo näkyisi vesinäytteissä varsin selkeästi.
Asiaa on tutkittu ja aiheesta julkaistu tutkimus.
https://www.nature.com/articles/s43247-024-01446-z
Tuossa tutkimuksessa on kartta alueesta, jolla oranssiksi muuttuneita jokia on havaittu:
https://www.nature.com/articles/s43247-024-01446-z/figures/1
Karttaan on piirretty mittakaava vasempaan alareunaan. Värittyneitä jokia löytyy noin 1200 kilometriä pitkältä alueelta eikä niillä ole yhteistä lähdettä.- Anonyymi
... ja juuri äsken tästä samasta oli keskustelu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18489784/paivan-alarmi
- Anonyymi
Eikä pidä unohtaa sitä, että ilmastonmuutoksen seurauksena siperian ja alaskan ikirouta on alkanut sulaa. Sitähän ennustettiin jo aikoja sitten, että ikiroudan sulaessa maaperään itoutunut metaani alkaa vapautua mikä kiihdyttää ilmaston lämpenemistä edelleen. Esimerkiksi siperiasta on löydetty tyhjästä ilmestyneitä valtavia graattereita sieltä missä ikirouta on alkanut sulaa. Se erittäin todennäkösesti on merkki räjähdysmäisistä metaanin purkauksista, eli se on jo alkanut. Lisäksi meren pohjaan on sitoutunut valtavasti metaania joka sieltä purkautuessaan nostaa ilmakehän lämpötilaa edelleen. Merien lämpeneminen saa metaanin vapautumaan ja pahimmillaan siitä syntyy sellanen kierre, että homma karkaa täysin käsistä...
- Anonyymi
Vaikea uskoa, että noiden värjäytyneiden jokien tapauksessa olisi kyse mistään vuotavasta varastosta, koska noita on tosiaan havaittu aivan liian laajalla alueella. Mutta kyllähän noita hulluja salaisia projekteja on ollut. Onko joku kuullut esimerkiksi USA:n Camp Centurystä ja operaatio Jäämadosta? toi on ihan todellinen tärähtänyt projekti, jonka seurauksena Grönlannin jäätikön alla on radioaktiivista ydinjätettä, joka uhkaa nyt ilmastonmuutoksen seurauksena tulla esiin jään alta ja valua jopa mereen. USA oli perustamassa kylmän sodan aikana Grönlannin jään alle ydinohjustukikohtaa. Siellä eli suuri määrä sotilaita jne jään alle kaivetussa valtavassa tukikohdassa. Niillä oli ydinreaktorikin siellä tuottamassa energiaa ja lämpöä. Tanska ei tienny asiasta mitään. Jenkit joutu luopumaan projektista, koska havaittiin että jäätikkö liikkuu. Tukikohta hylättiin mutta sinne jäi ties kuinka paljon radioaktiivista paskaa. Ja nyt se säteilevä radioaktiivinen paska uhkaa meidän aiheuttamamme ilmastonmuutoksen takia tullaesiin ja huuhtoutua mereen. Että silleen.
T. miksuh- Anonyymi
Eli kyllä me apinat sitten osataan olla kivoja otuksia... Ja ilmastonmuutoksen vähättelijät vielä kehtaa väittää ettei me muka pystytä sotkemaan ilmastoa jne. Just joo.
T. miksuh - Anonyymi
Suomalaisilla oli muuten kyseenalainen kunnia olla työntämässä nenäänsä tohon operaatio Jäämatoon. Mukana oli ainakin yksi suomalainen joka pakeni suomesta asekätkentäjutun takia. En muista tyypin nimeä just nyt.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kyllä me apinat sitten osataan olla kivoja otuksia... Ja ilmastonmuutoksen vähättelijät vielä kehtaa väittää ettei me muka pystytä sotkemaan ilmastoa jne. Just joo.
T. miksuhNyt kaikki ekoapinat Mannerheimintielle makailemaan niin ilmasto pelastuu kun liikenne seisoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kaikki ekoapinat Mannerheimintielle makailemaan niin ilmasto pelastuu kun liikenne seisoo.
Voisitko mennä makaamaan sinne sillon kun liikenne ei pysähdy? Suosittelen sulle.
- Anonyymi
venäläisten syytä luonnon tuhoaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471472Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1821191Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1051127- 69835
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57822Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51771Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.49760Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28741Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee662696- 51679
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30637Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32622- 9615
- 84598
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20593kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14585- 31561
- 43553
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56544- 32534