Uskottomuus on vain hyväksyttävä. Kaikkihan sitä ovat uskottomia. Sellaista elämä on.
Uskottomuus on vain hyväksyttävä
11
308
Vastaukset
- Anonyymi
Et kai vaan ole sama, jolle edelliseen ketjuun kirjoitin🤭
Ei sitä ole pakko hyväksyä. Ihan on oikeus huutaa naama punaisena, että NYT VATUTTAA KOKO PASKA TOUHU, S#TANA! 🤬😡.
Eikä toinen saa siitä loukkaantua. Ja jos loukkaantuu niin oma vika 😀
🐾 - Anonyymi
Ei sitä ole mikään pakko hyväksyä ja kaikki eivät ole uskottomia. Elämä on valintoja.
- Anonyymi
Ei ole pakko hyväksyä, eikä pidä hyväksyä. Uskottomuus ei ole todellakaan parisuhteen normaalitila. Ihminen, joka ei ole sinut itsensä ja muiden kanssa on uskoton ja vahingoittaa itsensä lisäksi muita.
Ei kaikki ole. Hyvä niin.
Jos filosofisesti ajatellaan, kannatan elämässä täyttä vapautta.
Sydämessä taas haluan olla sidottu yhteen naiseen.
Vapaata tahtoa ei ole. Ajelehdin tunteiden viemänä.- Anonyymi
Uskottomuutta ei ole hyväksyttävä, mutta jos niin on käynyt puolin tai toisin SE on hyväksyttävä tosiasia.
- Anonyymi
Sanotaan vaikka niin. Uskottomuus voi olla tapahtunut tosiasia, ja se on hyväksyttävä..
- Anonyymi
Aina voi laittaa kädet korville ja lallattaa: lallalalalallalalaaa. Lalalaa-maassa ei ole uskottomuutta!
- Anonyymi
Muistaakseni joskus luin tutkimuksesta, jonka mukaan vain kolmasosa pettää, joten suurin osa meistä on uskollisia.
- Anonyymi
Tuo aisurivätyksen puhetta, eikä kaikki ole aisurivätyksiä. En hyväksy uskottomuutta.
Ei uskottomuutta ole hyväksyttävä! Joskus on silti tilanteita, jossa ihminen antaa anteeksi ja haluaa jatkaa, vaikka tulisi petetyksi. Yhtä paljon on myös tilanteita, jossa ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa sihde pettämisen päätteeksi. Se miten asiaa ratkeaa, eiippuu siitä miten kumpikin asiasta ajattelee, onko mustasukkaisuutta, mikä on kyky ja halua antaa anteeksi ja erityisesti miten pettänyt osapuoli käsittelee asiaa ja onko aidosti pahoillaan tilanteesta.
Kaikki ei tosiaankaan petä, ei edes miehistä! Itse näen niin, että jos suhde on hyvä, perustarpeet täyttyy ja itse haluaa säilyttää parisuhteen, miksi sitä haluaisi riskeeraisi pettämällä? Tietysti sairauden takia impulsiiviset ja oman mielensä hallinnan menettäneet on oma lukunsa. Samoin nuoret ja kokemattomat ja vielä vähän itsekkäät ihmiset, jotka ei vielä ymmärrä mitä menettävät. Usein pettämisen taustalla on se, ettei perustarpeet täyty. Ihminen on jäänyt suhteessaan perustarpeita vaille, eikä tule kuulluksi, nähdyksi, rakastetuksi, hyväksytyksi tai kosketus, hellyys tai/ja seksi on loppunut suhteesta. Tai suhteeseen on alunperin lähdetty vääristä syistä, vaikka taloudellisen hyötymisen tai lisääntymisen takia, tai ilman riittäviä omia tunteita. Vaikka usein pettämisen syynä on iso vaje ja puute suhteen ytimessä, silti se ettei petä on oma päätös. Kaikki ei vaikeassakaan tilanteessa petä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1294845Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa163514Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1583327Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss302772Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu882523Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181833Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101452Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1351368Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky61354Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111267