Miten ajattelet ja tunnet?

Anonyymi-ap

Olen aina ajatellut, että ketään muuta ihmistä on ja tulee aina olemaan mahdoton ymmärtää, koska toisen ihmisen pään sisään ei voi nähdä. Ainoa tapa ymmärtää toista ihmistä on keskustella ja vuorovaikuttaa hänen kanssaan. Kuitenkin samaan aikaan riippumattama siitä, mitä sanomme sanamme eivät täysin riitä välittämään ajatuksiamme täydellisessä muodossa aivan kuin piirroksen tai kameran on koskaan mahdotonta ikuistaa täydellisesti sitä näkymää, jota kuva esittää.
Ajatusten pukeminen sanoiksi ei kuitenkaan ole ainoa seikka, joka tekee keskustelusta epätäydellistä vaan siihen vaikuttavat myös omat alitajuiset filtterimme siitä, mitä uskallamme sanoa toiselle ihmiselle ja se miten uskomme puheidemme vaikuttavan muiden ihmisten mielikuvaan meistä.

Itse olen alkanut ajatella tällaisia itseanalyysiin liittyviä teemoja jonkin verran noin viimeisen vuoden aikana silloin tällöin ja haluaisinkin kysyä näin anonyymilla keskustelualustalla tieteellisen uteliaisuuden nimissä asiasta:

Miten te muut tämän viestin mahdollisesti lukevat ihmiset koette aivojenne toimivan ja pidättekö itseänne "normaaleina"?

Esimerkiksi, miten koette tunteet? Ovatko ne jotain fyysisiä tuntemuksia kuin aistihavainnot vai jotakin, minkä havaitsette sen perusteella miten se vaikuttaa ajatuksiinne?

Itse siis ainakin havaitsen kenties ylirationalisoivani tunteita, sillä minun on helpompi kertoa, miten tunne vaikuttaa toimintaani kuin miltä se oikeastaan tuntuu. Osaan siis kyllä sanoa, että esimerkiksi ilon voi joskus havaita eräänlaisena kuplivana energiana tai tietynlainen ahdistus voi joskus tuntua huonolla tuulella ollessa puristavana kuvitteellisena tuskana sisällä. Kuitenkin yleensä, jos joku kysyisi jonain satunnaisena tilanteena, miltä minusta sillä hetkellä tuntuu en luultavasti osaisi vastata. Voisin nimittäin sanoa, että yleensä tavanomaisin tunteeni on melko neutraali ajattelu. Tosin aivan varmasti en kyllä osaa sanoa, onko kyse vain siitä, että alkaessani analysoida tarkemmin tunteitani asetun ulkopuoliseksi objektiiviseksi havainnoitsija, jolloin myös heikennän sen hetkisiä tunteitani...
Mutta siis tosiaan miten te muut koette tämän kaltaisia asioita?

3

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koen omakseni tuon melko neutraalin ajattelun. Mitä ajattelen silloin vastapuolesta? Vastapuoli kokee minut joko hyökkäävänä tai ymmärtää minua teeskennelli

      • Anonyymi

        ....teeskentelemällä (sillä tavalla). Kokea-verbi on ongelmallinen, asiat ovat joko kyllä tai ei. Onnistuminen vuorovaikutuksessa tapahtuu silloin kun koet helpotusta, oikeammin: olet helpottunut. Kaikki me olemme jossain määrin teeskentelijöitä.


    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin, että myös itsen ymmärtäminen on mahdotonta joskin helpompaa kuin toisten ihmisten. Ihminen ei voi havainnoida omia ajatuksiaan ulkopuolisen näkökulmasta ja tämä rajoittaa omaa itsetuntemusta sekä itsensä ymmärtämistä.

      Sen vuoksi ajatuksesi toisten ihmisten ymmärtämisen vaikeudesta ei ole niin suoraviivaista, vaan toisten ihmisten kanssa tehtävää vuorovaikutusta tarvitaan myös itsensä ymmärtämiseen.

      Kysymykseesi vastaan, että en missään tapauksessa pidä itseäni "normaalina". Sellainen ajatuskin on epämiellyttävä. Pidän itseäni ainutlaatuisena ja varsin outona.

      Tunteet koen niin, että ne vaikuttavat mielialaan. Sitä kautta ne voivat vaikuttaa ajatuksiini, mutta mitään suoraa yhteyttä tunteiden ja ajatuksien välillä ei ole. Sen vuoksi sanoin voi olla hyvin vaikea kuvata, mitä kulloinkin tuntee, koska tunteet pitää ensin tulkita ajatuksissa [ajattelemalla niitä] ja vasta sitten yrittää muodostaa niistä sanoja.

      Jos joku kysyisi minulta: "miltä tuntuu?", haluaisin useimmiten vastata "mitä se sulle kuuluu!" Tietenkään hyviä käytöstapoja noudattaen en noin vastaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2074
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1899
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      85
      1864
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1583
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1446
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1227
    8. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      23
      1217
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1088
    Aihe