Kirsikka - myrkkyä?

Anonyymi-ap

Entisessä elämässäni nykyisen Sakasan alueella noin 400 v sitten pidin kirsikkaa mahtavan hyvänä herkkuna.
Nyt ostin Lidlin tarjouksesta kilon kirsikoita. Raakojahan ne olivat, ei mitään herkkua. Söin silti. Noin puolen vuorokauden päästä iski hirveä vessahätä, oli pakko päästä pytylle heti! Kun ruilautukset oli ruilautettu, olin taas terve mies. Tätä tapahtui useamman kerran, kunnes keksin sen liittyvän kirsikkaan.
Onko raa-assa tai puoliraa-assa kirsikass jotain myrkkyä vai oliko myrkku kuoressa? Pesin kyllä kirsikat ennen syöntiä. Mitenkään ne eivät haitanneet muuten ruuansulatusta, mutta se äkillinen pakkoripulointi ihmetyttää.

5

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heitin sitten loput kirsikat biojätteeseen ja ruikulipaskat loppui siihen.

    • Anonyymi

      Kuulin sittemmin vanhemmalta farmaseutilta, että käyttämäni diabeteslääke Metforem saattaa aiheuttaa ripulia. Ja kun pari kertaa muulloinkin tuli samat, niin turhaan kirsikoita epäilin, Metforem se syyllinen oli. Tulee melko äkkiä mahanpohjaan tuskat ja sitten sellainen ripuli, että on PAKKO päästä heti pytylle tai tulee koko lasti housuun. En uskalla ottaa Metforemia enää silloin, kun olen menossa jonnekin missä ei pääse heti pytylle jos tarve tulee.

      • Anonyymi

        "Noin puolen vuorokauden päästä" - tuostakin päätellen eivät syömäsi kirsikat liene olleet syyllisiä.


      • Anonyymi

        Tuttu juttu jota kesti 10 vuotta kunnes lääke meni vaihtoon ja nyt ei juuri koskaan vesiripulia enää.


    • Anonyymi

      Kirsikka sopii leivonnaisiin ja likööreihin. Siis joko kypsennettynä tai muuten tuoreen marjan solurakenne rikottuna. Kivi luonnollisesti poistetaan. Raa-at kirsikat ovat yhtä syömäkelpoisia kuin raa-at pavut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe