Entisessä elämässäni nykyisen Sakasan alueella noin 400 v sitten pidin kirsikkaa mahtavan hyvänä herkkuna.
Nyt ostin Lidlin tarjouksesta kilon kirsikoita. Raakojahan ne olivat, ei mitään herkkua. Söin silti. Noin puolen vuorokauden päästä iski hirveä vessahätä, oli pakko päästä pytylle heti! Kun ruilautukset oli ruilautettu, olin taas terve mies. Tätä tapahtui useamman kerran, kunnes keksin sen liittyvän kirsikkaan.
Onko raa-assa tai puoliraa-assa kirsikass jotain myrkkyä vai oliko myrkku kuoressa? Pesin kyllä kirsikat ennen syöntiä. Mitenkään ne eivät haitanneet muuten ruuansulatusta, mutta se äkillinen pakkoripulointi ihmetyttää.
Kirsikka - myrkkyä?
5
379
Vastaukset 5
- Anonyymi
Heitin sitten loput kirsikat biojätteeseen ja ruikulipaskat loppui siihen.
- Anonyymi
Kuulin sittemmin vanhemmalta farmaseutilta, että käyttämäni diabeteslääke Metforem saattaa aiheuttaa ripulia. Ja kun pari kertaa muulloinkin tuli samat, niin turhaan kirsikoita epäilin, Metforem se syyllinen oli. Tulee melko äkkiä mahanpohjaan tuskat ja sitten sellainen ripuli, että on PAKKO päästä heti pytylle tai tulee koko lasti housuun. En uskalla ottaa Metforemia enää silloin, kun olen menossa jonnekin missä ei pääse heti pytylle jos tarve tulee.
- Anonyymi
"Noin puolen vuorokauden päästä" - tuostakin päätellen eivät syömäsi kirsikat liene olleet syyllisiä.
- Anonyymi
Tuttu juttu jota kesti 10 vuotta kunnes lääke meni vaihtoon ja nyt ei juuri koskaan vesiripulia enää.
- Anonyymi
Kirsikka sopii leivonnaisiin ja likööreihin. Siis joko kypsennettynä tai muuten tuoreen marjan solurakenne rikottuna. Kivi luonnollisesti poistetaan. Raa-at kirsikat ovat yhtä syömäkelpoisia kuin raa-at pavut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku88843Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31603
- 18558
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466