Kirsikka - myrkkyä?

Anonyymi-ap

Entisessä elämässäni nykyisen Sakasan alueella noin 400 v sitten pidin kirsikkaa mahtavan hyvänä herkkuna.
Nyt ostin Lidlin tarjouksesta kilon kirsikoita. Raakojahan ne olivat, ei mitään herkkua. Söin silti. Noin puolen vuorokauden päästä iski hirveä vessahätä, oli pakko päästä pytylle heti! Kun ruilautukset oli ruilautettu, olin taas terve mies. Tätä tapahtui useamman kerran, kunnes keksin sen liittyvän kirsikkaan.
Onko raa-assa tai puoliraa-assa kirsikass jotain myrkkyä vai oliko myrkku kuoressa? Pesin kyllä kirsikat ennen syöntiä. Mitenkään ne eivät haitanneet muuten ruuansulatusta, mutta se äkillinen pakkoripulointi ihmetyttää.

5

326

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heitin sitten loput kirsikat biojätteeseen ja ruikulipaskat loppui siihen.

    • Anonyymi

      Kuulin sittemmin vanhemmalta farmaseutilta, että käyttämäni diabeteslääke Metforem saattaa aiheuttaa ripulia. Ja kun pari kertaa muulloinkin tuli samat, niin turhaan kirsikoita epäilin, Metforem se syyllinen oli. Tulee melko äkkiä mahanpohjaan tuskat ja sitten sellainen ripuli, että on PAKKO päästä heti pytylle tai tulee koko lasti housuun. En uskalla ottaa Metforemia enää silloin, kun olen menossa jonnekin missä ei pääse heti pytylle jos tarve tulee.

      • Anonyymi

        "Noin puolen vuorokauden päästä" - tuostakin päätellen eivät syömäsi kirsikat liene olleet syyllisiä.


      • Anonyymi

        Tuttu juttu jota kesti 10 vuotta kunnes lääke meni vaihtoon ja nyt ei juuri koskaan vesiripulia enää.


    • Anonyymi

      Kirsikka sopii leivonnaisiin ja likööreihin. Siis joko kypsennettynä tai muuten tuoreen marjan solurakenne rikottuna. Kivi luonnollisesti poistetaan. Raa-at kirsikat ovat yhtä syömäkelpoisia kuin raa-at pavut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      130
      10879
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      113
      6219
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      166
      5537
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      59
      5411
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      152
      4369
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      73
      4348
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3807
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3801
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3476
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3090
    Aihe