Äänen vaimennus

Anonyymi-ap

Jos haluaa vaimentaa puheääntä, ettei se häiritse talon muita asukkaita, kuten jos stiimaa tai tekee videoita, johon liittyy selostusta.
Tietekin mitä kovempaa puuhuu, niin sitä enemmän ääntä leviää huoneen ulkopuoellle.
Jos huone on niin, että yhden seinän takana on toinen huone, niin varmaan auttaa, jos seinälle kiinnittää äänieristys paneeleja tuollaisia akustisia paneeleja.
Yhdellä huoneen seinistä on ovi, jonka takana on käytävä, joka johtaa asuntoon.
Työpöydän sivuille asennettavat äänieristys paneelit varmaan vaimentavat ääntä.

Valmiita akustiisa paneeleja on myynnissä, mutta ne ovat melko hinnakkaita.
Äänen vaimennus paneelin voi itsekin nikkaroida.
Ainakin biltemassa on myynnissä äänenvaimennus levyä:
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/autotarvikkeet/aanenvaimennus/

https://www.biltema.fi/autoilu---mp/autotarvikkeet/aanenvaimennus/aanieristyslevy-1000-x-500-mm-2000018990
" Pienentää äänenvoimakkuutta n. 40 dB:llä."
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/autotarvikkeet/aanenvaimennus/aanieristyslevy-1000-x-500-x-30-mm-2000058346

Eikö tuon ainakin maalaisjärjellä ajatellen pitäisi toimia, jos tekisi äänevaimennus seinämän, johon laittaisi kahta äänen eristys levyä, 40dB ääntä alentavaa ja toista äänenvaimennus levyä, niin eikö silloin vamennus teho kasva sitä mukaan mitä enenmmän on ääntä vaimentavia kerroksia paneelissa?
40-50dB äänenvaimennus on jo merkittävä vähennys puheääneen, joka luokitellaan 60dB kovuuteen, vaikka siinäkin arvo voi vaihdella puheäänen mukaan.
Huoneen oven eteen voisi laittaa äänenvaimennus peitteen, joka vähentäisi oven rakojen kautta ulos pääseviä ääniaaltoja.

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huone huoneen sisällä olisi paras ratkaisu. Eli rakennat kaikkiin seiniin (ja lattiaan+kattoon) yhden kerroksen kivivillaa ja päälle seiniin kipsilevy, lattiaan jotain muuta. Sen huoneen sisäpuolelle akustointimateriaalia syömään äänen heijastelu.
      Tuplaovi.

      Studiotiloja on ennenkin tehty eli kannattaa katsoa ohjeet netistä ennen kun laittaa rahaa hukkaan. Mitään 40 dB lisävaimennusta et kyllä saa aikaiseksi pienellä rahalla.

    • Anonyymi

      Jos olisi suljettu huone, jossa sisäpinta olisi niin heijastava, etteivät ääniaallot pääsisi imeytymään mininkään materiaan, niin siellähän ääniaallot kimpolisivat ikuisesti seinästä seinään ja huoneessa lausuttu sana kuuluisi siellä ikuisesti ???

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5440
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      167
      1919
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      159
      1561
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      27
      1225
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1145
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1114
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1053
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      46
      1042
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      895
    Aihe