Lähes kaikki asiat tässä maailmassa pitää ansaita työn teolla.
Työnteko ei kuitenkaan määritä sitä, kuka pääsee Taivaaseen ja pelastuu Helvetiltä.
Pelastus on Jumalan tarjoama ilmainen lahja, jonka jokainen voi halutessaan ottaa vastaan. Tällä videolla asia selitetään todella selvästi:
https://www.youtube.com/watch?v=7VdjnJ5g1Bs
Et voi päästä Taivaaseen luottamalla itseesi (eli käytännössä siihen, kuinka paljon hyviä töitä/tekoja teet). Voit vastaanottaa pelastuksen (eli ikuisen elämän) ainoastaan laittamalla kaiken uskosi/luottosi Jeesuksen Kristuksen kuolemaan, hautaamiseen ja ylösnousemukseen:
Efesolaisille 2:8-9 "Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta. Se ei ole teistä. Se on Jumalan lahja. Se ei ole teoista, ettei kukaan kerskaisi."
Haluatko päästä Taivaaseen?
25
228
Vastaukset
- Anonyymi
Kuoleman jälkeen rahalla ja maineella ei ole enää mitään merkitystä.
Taivaassa asioiden tärkeysjärjestys on täysin päinvastaista kuin täällä maan päällä.
Täällä rahanahneet poliitikot leikkaavat köyhien ja sairaiden rahoja jotta rikkaat saisivat itselleen vielä enemmän.
Kuoleman jälkeen heitä odottaa helvetti, ellei tyyli muutu- Anonyymi
LukasWiltzon kirjoitti:
Katsoitko aloituspostauksen videon?
En jaksa katsoa enää näin myöhään.
😴🌛 Anonyymi kirjoitti:
En jaksa katsoa enää näin myöhään.
😴🌛Katso sitten vaikka huomenna. Ei se kestä kuin 7 minuuttia.
- Anonyymi
Haluan vain, että minut haudataan asiallisesti, kenties polttohautaus.
Taivaaseen en usko, tiedän, että laittavat mullan alle.Taivas ja Helvetti ovat molemmat todellisia paikkoja.
Suosittelen katsomaan aloituspostauksen videon, jolla selitetään, miten voit välttää Helvettiin joutumisen.- Anonyymi
LukasWiltzon kirjoitti:
Taivas ja Helvetti ovat molemmat todellisia paikkoja.
Suosittelen katsomaan aloituspostauksen videon, jolla selitetään, miten voit välttää Helvettiin joutumisen.Minäkään en jaksa katsoa videota, joten voitko kertoa lyhyesti miten helvettiin joutumiselta vältytään?
- Anonyymi
LukasWiltzon kirjoitti:
Taivas ja Helvetti ovat molemmat todellisia paikkoja.
Suosittelen katsomaan aloituspostauksen videon, jolla selitetään, miten voit välttää Helvettiin joutumisen.Todellisia paikkoja joista sinä et kykene esittämään pienintäkään todisteen murusta. Siis täsmälleen yhtä todellisia kuin se paratiisi jossa odottaa 72 neitsyttä.
https://www.reddit.com/r/familyguy/comments/r1cu8e/probably_not_what_he_expected/?rdt=55737
https://vovatia.wordpress.com/2013/06/17/the-virgin-and-the-houri/
- Anonyymi
Todista että mainostamasi taivas on oikeasti olemassa, niin jatketaan sen jälkeen keskustelua. Siis oikeilla sitovilla faktatodisteilla, eikä joillain lapsellisilla videoilla joissa "veli todistaa väkevästi".
Sinun pitää vain luottaa Jumalan sanaan:
Hepr. 11:1-3" Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, todiste tosiasioista, jotka eivät näy. Sillä sen kautta annettiin todistus vanhoille. Uskon kautta ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole tullut näkyvästä."
Hepr. 11:6 "Mutta ilman uskoa on mahdotonta olla otollinen, sillä sen, joka Jumalan luo tulee, täytyy uskoa, että hän on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät."- Anonyymi
LukasWiltzon kirjoitti:
Sinun pitää vain luottaa Jumalan sanaan:
Hepr. 11:1-3" Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, todiste tosiasioista, jotka eivät näy. Sillä sen kautta annettiin todistus vanhoille. Uskon kautta ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole tullut näkyvästä."
Hepr. 11:6 "Mutta ilman uskoa on mahdotonta olla otollinen, sillä sen, joka Jumalan luo tulee, täytyy uskoa, että hän on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät."Ei ole näkynyt mitään jumalia. Sinä ja videolla puhunut hyypiö ette taatusti ole jumalia.
Eikä edelleenkään ole näkynyt pienintäkään pyytämääni todistetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole näkynyt mitään jumalia. Sinä ja videolla puhunut hyypiö ette taatusti ole jumalia.
Eikä edelleenkään ole näkynyt pienintäkään pyytämääni todistetta.Kuka tämän maailman sitten loi?
Pelle Hermanniko?
Sormia tyhjästä napsauttamalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka tämän maailman sitten loi?
Pelle Hermanniko?
Sormia tyhjästä napsauttamalla?Ainakaan sinä ja videolla mölisevä hyypiö ette ole luoneet yhtään mitään, eikä mitään jumalia ole edelleenkään näkynyt.
Säälittävää että kun et osaa vastata kysymykseen vaihdat puheenaihetta.
- Anonyymi
Huikea suksee tuolla videolla - 41 katselukertaa, ei tykkäyksiä, kanavalla 1 tilaaja. Pienimmät luvut mitkä olen koskaan millään videolla nähnyt.
- Anonyymi
Voihan lapaset ja sukat, eikä saattoväestä ole tietoakaan.
- Anonyymi
Taivas ei vaikuta houkuttelevalta paikalta, etenkään jos se on täynnä tuollaisia sietämättömiä pölvästejä ja täysiä tomppeleita.
Vaikuttaako ikuinen kärsimys Helvetin liekeissä houkuttelevammalta? Se on se toinen vaihtoehto.
- Anonyymi
noppaa he4ittämällä tuokin asia< ratrkeaa että monennesssaako kierroksessa olet Danten Helvertiddä kuoltuasi..
En voi enää joutua Helvettiiin. Minulla on jo ikuinen elämä:
Joh. 11:25-26 "Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen ylösnousemus ja elämä. Se, joka uskoo minuun, elää, vaikka olisi kuollut, eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?""
- Anonyymi
En missään nimessä halua taivaaseen.
En ole kiinnostunut mistään ikuisuudesta.
Jo pelkkä ajatuskin siitä saa laatan lentämään - Anonyymi
Usko ilman tekoja on kuollut. Kuollut usko ei pelasta!
Luterilaisuudessa ei toimita, niin kuin Jeesus opetti, EI KOLKUTTAMISTA, EI TAISTELUA AHTAAN PORTIN EDESSÄ, EI ANOMISTA, EI KUSTANNUSTEN LASKEMISTA. KIRKKO ON TALLANNUT JEESUKSEN OPETUKSET JALKOIHINSA JA OTTANUT PAKANALLISET TAVAT TILALLE!!!!
Usko on aktiivista ja tekemistä ja ojentautumista! Usko ilman tekoja on kuollut. Kuollut usko ei pelasta!
Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iankaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä.Raamattu opettaa ihmisen pelastuvan, vaikka hän ei tekisi yhtään hyviä tekoja, jos hän uskoo/luottaa Jeesukseen pelastajanaan:
Room. 4:4-5 "Mutta työtä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta, mutta sille, joka ei tee työtä, vaan uskoo häneen, joka julistaa jumalattoman vanhurskaaksi, luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi."
Gal. 2:16 "Mutta koska tiedämme, ettei ihmistä julisteta vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, mekin olemme uskoneet Kristukseen Jeesukseen, että meidät julistettaisiin vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska mitään lihaa ei julisteta vanhurskaaksi lain teoista."
Yksikään niistä jakeista, joiden ihmiset väittävät opettavan jotain muuta kuin Yksin Uskosta -pelastusoppia, ei niin tee.
Tältä sivustolta löytyy selitys kaikkiin niihin jakeisiin:
https://www.allthepreaching.com/
- Anonyymi
Jos taivas on täynnä kaltaisiasi juliastajakahjoja, niin ei, en halua moiseen helvettiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1483642Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953584Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423133Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812142
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu241356- 901165
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241041Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114947
