Hesarin: Näin tehdään täydellisen pehmeä munakokkeli – kypsennyksen lopussa tapahtuu tärkein asia
https://www.hs.fi/ruoka/art-2000010508369.html
Reseptissä on kuitenkin vakava virhe
1 tl sormisuolaa on mahdoton ohje.
Sormisuolaa ei annostella teelusikalla vaan sormilla
Kohdan täytyy kuulua :
1 tl ruokasuolaa
Epäonnistuva munakokkeliresepti
9
279
Vastaukset
- Anonyymi
Ja miksi sormisuolaa ei voisi annostella lusikalla? Tai siis jos haluaa ihan tarkan mitan, niin oikealla mittalusikalla. Teelusikoita kun on eri kokoisia.
- Anonyymi
Nytpä sinulle ura urkeni, kun kahlaat läpi netistä ruokaohjeet, joissa sormisuolan määrä on ilmoitettu teelusikallisina, joka on tilavuutena viisi millilitraa.
Aloittaja mitannee tuon sormisuolan määrän siis sormina, eli sormellinen sormisuolaa vastaa viittä millilitraa ruokasuolaa.
Tällainen tavallinen ruoanlaittaja ymmärtää hyvin, että jotenkin ohjeen tekijän on sen suolan määrä ilmoitettava, eikä suolan tapaisen aineen määrää oikein voi ymmärrettävästi ilmoittaa kuin tilavuutena tai painona. - Anonyymi
Sormisuolaa käyttävät öyhottävät rikkaat. Köyhällä ei ole siihen varaa.
Makueroa EI VOI olla.
Sormisuola on maksaa 33€/ kg kun ruokasuola on 1,30 €/kg
Natriumkloridi on natriukloridia.
On trendipellen öykkäröintiä käyttää kurmetsuoloja, makueroja niillä ei saada.
Mineraalisuola on seos natriumkloridi, kaliumkloridi, magnesiumsulfaatti, lysiinihydrokloridi,
Kaliumkloridi = tiesuola.
Lysiinikloridi = karjanrehussa käytetty suola.- Anonyymi
Eikös tiesuola ole yleisemmin kalsiumkloridia tai natriumkloridia.
- Anonyymi
Ei missään nimessä. 1 tl ruokasuola pakkautuu tiiviisti ja on huomattavasti enemmän suolaa, kuin 1 tl sormisuolaa. Muunto pitäisi tehdä painon mukaan.
Kyllä tuon reseptin suolan määrä on ihan oikein. Sormisuola isoina hiutaleina teelusikallinen on aivan sopiva määrä. Jos se olisi pöytäsuolaa teelusikallinen niin sitä olisi ihan liikaa kahteen annokseen. Resepteissä ei pitäisi ilmoittaa suolan määriä tilavuusmittoina vaan painona. Jos kuitenkin haluaa käyttää tilavuusmittoja niin pitää olla tarkka, mitä suolaa se on. Karkealla merisuolalla, pöytäsuolalla, koshersuolalla ja sormisuolalla on erilaiset tiheydet ja suhteellinen suolan määrä.
- Anonyymi
Sormisuolaa olen ripotellut annoksen päälle, sormin. Vähän niinkuin 'chef'.
- Anonyymi
Sainpahan oman keittiönsä mastechefit heti sekaisin.
Suola on natriumia ja tarpeetota lisättäväksi ruokaan.
Jos sitä maun takia lisätään niin sitten tarkistetaan maku.
- Anonyymi
Mummo Ankan kakkuohjeessa mitat oli hyppysellisiä, ei onnistunut ohjeen mukaan kuka sitten ostikin.
Jos ravintolassa on sormisuolaa pöydässä niin siinähän maut vaan lisääntyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001763- 591160
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4411126- 1701043
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän130814Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84753
- 51708
- 57671