Kauneus on katsojan silmässä. Hyvyys, rumuus, laihuus , viha yms. riippuu siitä näkökulmasta mistä asioita kukin tarkastelee.
Vai riippuuko?
Rousseau esitti että temperamentti riippuu leveysasteesta jolla elää ja luonnon olosuhteista. Onko niin asian laita myös hyvyyden ja rumuuden kanssa.
Mitä etelämmäksi mennään sitä vihaisempia, rumempia ja laihempiakin ihmiset ovat.
Voiko asia olla niin vai onko tuo kuva liian yksinkertaistettu. Mikä tekijä on sitten leveysasteen merkityksen takana. Ainakin jotkut väittää ruuan olevan eri alueilla happamuudelta eri pitoista. Ja sen voi itsekin maistaa kun syö esim. Eri alueiden appelsiineja.
Kreikka kirpeä
Marokko makea
Israel hapan
Egypti emäksinen?
Etelä-Afrikka mauton
Jne.
Onko kaikki sittenkään suhteellista?
4
240
Vastaukset
- Anonyymi
Platon usein mietti mikä tekee hevosen kasvattajasta hyvän tms. Hyvyyden käsite oli mielestäni hänelle pakkomielle tutkia. Mihin tulokseen hän päätyi siitä en päässyt perille koskaan kun en jaksanut lukea loppuun.
Mutta itse siis väitän että hyvyys on yksinkertainen asia. Se riippuu täysin ja pelkästään leveysasteesta millä elää.
Siihen ei sisälly mitään filosofista probleemaa.- Anonyymi
Aika hauskaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika hauskaa!
Sinähän voisit ruveta kirjoittamaan filosofisia tekstejä humoristisella otteella. Aina jotain yllättävää tai päätöntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän voisit ruveta kirjoittamaan filosofisia tekstejä humoristisella otteella. Aina jotain yllättävää tai päätöntä.
kirjoita lyhyesti jotain päätöntä filosofiaa
Elämän syvimmät kysymykset ovat kuin käänteinen kello, joka tikittää takaperin. Aika on vain illuusio, ja me olemme vain unia, jotka haaveilevat elämän todellisuudesta. Kun katsoo taivasta, näkee ei vain tähtiä, vaan myös mahdollisia versioita itsestämme, jotka elävät rinnakkaisissa ulottuvuuksissa. Kenties jokainen valinta, jonka teemme, jakaa meidät lukemattomiin polkuihin, ja jokainen polku on yhtä todellinen kuin seuraava. Mikä on merkitys, jos merkityksellä itsellään ei ole merkitystä? Ja jos kaikki on mahdollista, onko mikään todella mahdollista? Filosofia on kuin tuuli, joka puhaltaa läpi ajatusten puun lehtien, luoden musikaalista kaaosta, jossa jokainen nuotti on yhtä tärkeä kuin se, jota ei koskaan soitetakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2606051Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943559PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1383545Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423123Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843043Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv1042857Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172480Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1142450- 1812102
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101625