Harmis on oikeassa

On ollut Suomen kansantalouden kannalta historiallinen virhe hylätä se tärkein kauppakumppanimme, eli veli-Venäjä. Tähän vielä kun lisätään EU:n tekemät tyhjät lupaukset tukea Suomen kansantaloutta korvauksena välien katkaisemisesta Venäjän kanssa. Mielestäni Suomen tulisi näyttää EU:lle keskisormea ja elvyttää kauppakumppanuus Venäjän kanssa.

29

293

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy ihan niin kuin oli itsestäänselvää, Suomi ottaa eu-maista kovimmat iskut pakotteista, Venäjän talous toipuu ja on nyt hirmuisessa kasvussa. Kaikki eu-maat ovat jääneet jälkeen kuten myös usa, siitäs saivat. Sitten kun jossain vaiheessa euroopan on pakko alkaa pakotteita hölläämään se vähän voi parantaa tilannettaan mutta ei kovin paljoa, Venäjän talous taas lähtee siitä entistäkin kovempaan nousukiitoon.

      -harmiseikirj-

      • Anonyymi

        No mutta Harmis. Tänään ei politikoida. Tänään jutellaan mukavia.

        >simiti<


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mutta Harmis. Tänään ei politikoida. Tänään jutellaan mukavia.

        >simiti<

        Eikö politiikasta puhuminen ole mukavien juttelua :) Itse ainakin pidin palstakamun avausta oikein mukavana kun yleensä harvemmin ihmiset on valmiita myöntämään toisen oikeassaoloa.

        -harmiseikirj-


      • Anonyymi

        Venäjän talous on kuralla, kuten sotataloudet usein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö politiikasta puhuminen ole mukavien juttelua :) Itse ainakin pidin palstakamun avausta oikein mukavana kun yleensä harvemmin ihmiset on valmiita myöntämään toisen oikeassaoloa.

        -harmiseikirj-

        Kamun aivopieru ei todista mistään mistään oikeassa olosta 😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän talous on kuralla, kuten sotataloudet usein.

        Mitähän vuotta ja tietoutta sinä elät? onko tullut mieleen etteivät ole ihan yhtä tyhmiä kuin me. Kaakatetaan kaikki tieto kaikkiin svääreihin. Ehkä he näyttävät sinulle vain sen mitä sinä haluat nähdä


    • Anonyymi

      Olette niin oikeassa. Kuinka tyhmä voi maa olla ? lampaita kaikki

    • Anonyymi

      Kaikkea muuta. Jos Suomi olisi Venäjän kelkassa Ukrainan suhteen, kärsisivät muut kauppasuhteet kaksin verroin ja täällä saataisiin lusikoida kaalisoppaa ennen kuin huomaatkaan.

      • Anonyymi

        Venäjällä ei hyllyt tyhjentyneetkään missään vaiheessa. Virossa ruoka maksaa jo jopa enemmän kuin Suomessa, sääliksi käy Viron eläkeläisiä, siellä kun ne eläkkeet ei ole kovin suuria.

        -harmiseikirj-


      • Anonyymi

        Lopeta toi 56 luvun höpöpöpö vanha ukko ja mene takasin sänkyyn.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjällä ei hyllyt tyhjentyneetkään missään vaiheessa. Virossa ruoka maksaa jo jopa enemmän kuin Suomessa, sääliksi käy Viron eläkeläisiä, siellä kun ne eläkkeet ei ole kovin suuria.

        -harmiseikirj-

        Venäläinen eläkeläinen elää köyhyydessä, mutta se tietysti ei haittaa putinistisessa onnelassa.


    • Anonyymi

      Onko skitsofreniasi pahentumassa?

    • Myöhäistä. Ja hyvä niin.

      Viimeksi sotien jälkeen kauppakumppanuus edellytti, että sisäpolitiikkaakin sorkittiin.

      Ukraina näyttää nyt mallia, miten käy, jos ei tee kuten Venäjä haluaa. Että parempi pysyä Ryssistä kauksna kaikessa, vaikka rajalle heidän kanssaan ei mitään voi.

    • Kamuseni.. onko sulla kaikki ihan ok? Olen mitä suurimmassa määrin huolissani sinusta nyt.

      • Anonyymi

        Kamunen on iskussa, näkee maailman selkeämmin kuin te laput silmillä kulkijat :)

        -harmiseikirj-


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kamunen on iskussa, näkee maailman selkeämmin kuin te laput silmillä kulkijat :)

        -harmiseikirj-

        Keskity harmis vaan hurraamaan Putinin lastensairaalapommituksille.


      • Kaikki hyvin. Aloituksessani on toinen puoli totta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kamunen on iskussa, näkee maailman selkeämmin kuin te laput silmillä kulkijat :)

        -harmiseikirj-

        Älä kuule yritä.. mä olen tehnyt luvattoman paljon venäläisiä sotakoneiston tarpeita..
        Työpaikkani toimittaa sinne edelleen elektroniikkalaitteita. Ennen sotaa meni muutama laite vuodessa ja nyt jopa satamäärin tehtynä niille. Ja kaikki tapahtuu Suomen ulkoministeriön luvalla.

        Kyllä se täälläkin tiedetään että mihin ne komponentit menevät..


      • Palstakamu kirjoitti:

        Kaikki hyvin. Aloituksessani on toinen puoli totta.

        Ymmärrän.


      • Anonyymi
        Palstakamu kirjoitti:

        Kaikki hyvin. Aloituksessani on toinen puoli totta.

        Mikä puoli? Ei ainakaan se, että Suomi voisi taloudellisesti paremmin, jos olisi Venäjän kelkassa nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskity harmis vaan hurraamaan Putinin lastensairaalapommituksille.

        Se olikin jopa lievästi huvittava se pätkä jossa ukrainan sotilas kastelee punavärillä lastensairaalan "lääkärin" kolttua. Gazan sairaalapommituksissa ei leikitellä, veri on oikeaa.

        -harmiseikirj-


    • Anonyymi

      Kaikkea ei mitata rahassa tai taloudellisin perustein. Ei varsinkaan moraalia.

      • Anonyymi

        Putin on tehnyt Venäjästä pahan valtakunnan. Eikä pelkästään Ukrainan takia.


      • Aha, selvä. Käsky valehdella ukrainalaisten osuudesta Suomen sodissa siis ON tullut suoraan Pietarista. Eihän samaa törkeää valetta yht'aikaa erikseen keksitä.


    • Ajat muuttuu, ehkä on jo hyväkin. Ilman tätä sotaa moni kansa olisi laput silmillä naapurimme suhteen. Miten se aloittaa sodan extemporee, koska mikään ei sille ahneelle riitä. Jos kyse olisi Ukrainan politiikasta ja venäjämielisistä siellä, niin olishan Putin voinut vaikuttaa muutoinkin kun aloittamalla sodan. Mutta kun todellinen syy on suuruudenhulluus niin jälki on sitten tämmöistä mitä nähdään mediasta.

    • No ensiksin aloittajalta lienee jäänyt huomaamatta, että globaalisti talouskavu on kuseksinut kaikkialla, myös Jenkeissä ja Kiinassa, joihin pikku kähinä Ukrainassa ei vaikuta juuri kilin kekkuliakaan.

      Toisekseen arvailu siitä, että olisiko Suomella mennyt paremmin jos olisi säilytetty rajat avoinna naapurin kanssa, on yhtä hyödyllistä toimintaa kuin lottorivin raapustaminen lauantaina. On totta, että aika ajoin joku onnistuu repimään sieltä sen 7 oikein, mutta kuten lotossa, myös tuossa arvailussa Suomen teoreettisesti paremmasta talousmenestyksestä on mukana ne reilut 15 miljoonaa muuttujaa. Huomattavasti tuottoisampaa, arvailujen sijaan, on mennä keräämään mustikkaa myyntiin.

      Ja kolmanneksi, on aika turhaa visioida sitä missä ehkä voitaisiin olla, jos silloin vuonna 1709 olisikin päätetty panna hanttiin, eikä luovuttaa sitä yhtä niittyä Imatran itäpuolella naapuritilan isännälle.. Nyt on nyt, eilinen meni jo, joten parasta keskittyä hoitamaan tätä päivää niillä eväillä mitä on annettu.

      Ja neljänneksi. Putin tulee jäämään historiaan miehenä, joka tuhosi Venäjän. Siis tuhosi ihan omin pikku kätösin, vähän kuten taannoiset virkaveljensä onnistuivat sössimään Neuvostoliiton, mutta sillä pienellä erolla, että nyt ei voida syyttää kuin yhtä ainoaa henkilöä. Ainoa miten Putin tämän leiman voi välttää, on Ukrainan ehdoton antautuminen, mistä tahansa syystä.

    • Anonyymi

      Osaatko venäjän kieltä? Oletko ollut parisuhteessa venäläisten naisten kanssa"

      Todellavaikeeta

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4918
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3356
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2873
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2189
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2071
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1591
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe