Maailma ei koostu elementeistä tai atomeista vaan yhdisteistä

Anonyymi-ap

Mitä kevyempi alkuaine on sitä enemmän sitä kaikkeudessa on. Vain kevyet alkuaineet voivat muodostaa paljon yhdisteitä. Ja näin ollen koko universumi muodostuu yhdisteistä. Raskailla alkuaineilla on oma roolinsa kyllä luonnossa ja on vähän makuasia pitääkö tuota roolia suurena vai pienenä.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abundance_of_the_chemical_elements

Ihmiset, kasvit ja eläimet muodostuu vedystä, hapesta ja hiilestä yms. Eli melko kevyistä alkuaineista. Kuitenkin lähes kaikkia alkuaineita johonkin tarvitaan. Ei nuo raskaat alkuaineet ole nekään tarpeettomia.

Kiviplaneetat kulkee kiertoradalla huimaa nopeutta verrattuna kaasuplaneettoihin. Mistähän tämä mahtaa johtua? Galaksit muodostuvat pääasiassa kaasuista ja sen tähden ne liikkuu eteenpäin sangen hitaasti suhteellisesti ottaen.
Kevyet alkuaineet ovat koko universumin perusta, koska ne kykenee tekemään paremmin yhdisteitä kuin raskaat alkuaineet?
Onko kaikessa asia niin, että vain 10 prosenttia on hyödyllistä ja 90 prosenttia lähes hyödytöntä luonnossa?
Alkuaineita on 100, mutta vain kymmentä tarvitaan.
Eläinlaumoissa on kymmenen uroseläintä, mutta vain yksi niistä parittelee.

5

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erilaisia planeetta tyyppejä lienee vain puolisen tusinaa erilaista. Joskus mietin millainen olisi planeetta, joka olisi kokonaan kuparista. Kupariplaneetta.
      Se lienee täysin mahdotonta olla olemassa.

      Maailmaa rajoittaa luonnonlait erittäin paljon. Maan kiertoradalla eli elämänvyöhykkeellä on vain yksi planeetta. Jos olisi samalla kiertoradalla neljä planeettaa olisi se lähinnä fantasiaa.

    • Anonyymi

      Mua vähän arveluttaa tuo kaukaisten galaksien punasiirtymä ja nopeus. Kuinka ne voisi kulkea nopeasti kun ovat kaasusta ja se mikä on kaasusta sen nopeus on sidottu pyörimisliikkeeseen akselinsa ympäri. Suurin piirtein suhteessa 1 : 1.
      Kun kaasuplaneetta menee 1 km eteenpäin kiertoradalla se samalla pyörii yhden km ympäri akselinsa. Eli käytännössä se liikkuu eteenpäin kiertoradallaan kuin akselinsa ympäri pyörimällä eikä lentäen niin kuin kiviplaneetat.
      Mikäli kaasugalaksi kulkisi eteenpäin 20000 km/sekunnissa pitäisi sen pyöriä akselinsa ympäri myös saman verran. Jos galaksin halkaisija on 100000 valovuotta niin sen kehä on 946 073 047 258 080 000 km pitkä. Eli kun tuo kehä jaetaan 20000 saadaan sekuntimäärä jonka verran kestää kierto akselinsa ympäri.

      47 303 652 362 904 sekuntia eli 35 975 094,96 vuotta. Eli tuo galaksi pyörisi ympäri akselinsa kerran 36 miljoonassa vuodessa kun Linnunrata pyörii kerran 226 miljoonassa vuodessa eli se pyörisi akselinsa ympäri yli 6,2 kertaa nopeammin kuin Linnunrata.

      Kaasuplaneetta
      Jupiterin kehä on 449197,48 km
      Sen pyörähdysaika on 35730 sekuntia
      Keskiratanopeus on 13,0697 km/sekunti

      pyörähdysaika kertaa keskiratanopeus 466980,381
      kun tuo jaetaan kehän pituudella saadaan arvoksi 1,0395
      eli Jupiter etenee radalla sekunissa saman verran kuin
      pyörii ympäri akselinsa. Kun se etenee kiertoradalla 1,0395 km
      niin samalla se pyörii akselinsa ympäri 1 km.

      Maan kehä on 40075 km
      Pyörähdysaika on 86164 sekuntia
      Ratanopeus on 29,8 km / sek
      2567687,2
      kun tuo jaetaan kehän pituudella saadaan arvoksi 64
      eli kun maa kulkee kiertoradalla 64 km niin se pyörähtää ympäri akselinsa 1 km

      Kiviplaneetta siis lentää kiertoradallaan eteenpäin paljon nopeammin kuin pyörii akselinsa ympäri. Mutta kaasuplaneettaa vierii kiertoradallaan eteenpäin saman verran kuin pyörii akselinsa ympäri. Se etenee pyörimällä akselinsa ympäri.

      Mikäli etäiset galaksit liikkuu eteenpäin kovalla vauhdilla ne myös pyörii akselinsa ympäri yhtä kovalla vauhdilla eli meno on vinhaa.

      • Anonyymi

        Moottoritiellä on rajua menoa, kun auto tai ainakin ilma autossa alkaa pyörimään 120km/h tai enempi. Ei pysy hattu päässä. Eteenpäin kun ei pääse pyörimättä ympäri samaa tahtia, sen sanoo järkikin.


    • Anonyymi

      Tässä on se todellisuus kuvattuna CIA:n salaisiss adokumenteissa, jotka tulivat julkisiksi joitan vuosikymmeniä sitten:
      https://www.youtube.com/watch?v=HOFq3ruef7I
      Miksi sitä ei opeteta meille? Siksikö, että ihmisen kyky manifestoida,
      ei sovi politikoille ja diktaattoreille? Mielenkiintoista asiaa ja vielä mielenkiintosempaa on kokeilla käytännössä, miten maailmankaikkeus vastaa pyyntöösi.
      Harkitse tarkkaan, mitä haluat!

      • Anonyymi

        Voihan myös pyytää että Jumala ei anna mitään mikä olisi sinulle vahingollista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1686
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      264
      1235
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      129
      949
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe