Luuleeko Venäjä tosiankin että sen kommenteilla on jotain vaikutusta Suomeen?

Anonyymi-ap

15

301

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>Marija Zaharova: ”Suomen toimet vihamielisiä”
      Venäjän pääpropagandistiksi kutsuttu, Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Marija Zaharova sanoo, etteivät Orpon lausunnot ole jääneet huomaamatta.<<

      Nikki Anonyymi-ap:n julkiseen mediaan tekemä aloitusko sitten edustaa Venäjä-ystävällisyyttä?

      Zaharova on täysin oikeassa. Suomalainen media (S24) taas valehtelee.

      Kukaan täysjärkinen ei enää koskaan usko ja luota Suomeen. Sen aika on jo mennyt.

      Saarnaaja 3: 1-8
      1 Kaikella on määräaika, ja aikansa on joka asialla taivaan alla.
      2 Aika on syntyä ja aika kuolla. Aika on istuttaa ja aika repiä istutus.
      3 Aika on surmata ja aika parantaa. Aika on purkaa ja aika rakentaa.
      4 Aika on itkeä ja aika nauraa. Aika on valittaa ja aika hypellä.
      5 Aika on heitellä kiviä ja aika kerätä kivet. Aika on syleillä ja aika olla syleilemättä.
      6 Aika on etsiä ja aika kadottaa. Aika on säilyttää ja aika viskata pois.
      7 Aika on reväistä rikki ja aika ommella yhteen. Aika on olla vaiti ja aika puhua.
      8 Aika on rakastaa ja aika vihata. Aika on sodalla ja aika rauhalla.

      Suomella oli aika säilyttää rauha, mutta Suomi itse, vihatukijoineen rikkoi sen.
      Nyt on aika sodalla.

      Venäjä on ollut ihmeen kärsivällinen. Mutta tunnetusti: kun sen kärsivällisyys loppuu, se tulee ja tuhoaa kaiken.

      Ei kannata huutaa Jumalaa apuun, sillä Jumala ei auta ihmistä ja kansaa, joka ei rauhan ollessa Hänestä piitannut, vaan lietsoi vihaa.

      Ette kai te kuvittele, että teidän tekonne olisi unohdettu ja anteeksiannettu?

      "Aika on heitellä kiviä ja aika kerätä kivet."

      Venäjä antoi meille itsenäisyyden jota te vihanlietsojat ette kunnioittaneet. Nyt he eivät enää kunnioita meitä.

      Farewell of Slavianka:
      https://www.youtube.com/watch?v=4vbaX1Q230U

      Kunnioitus ei tule armosta, vaan se aina ansaitaan. Tai ei.

      • Anonyymi

        Ei itsenäisyyttä anneta, vaan se otetaan. Onko toisten kansojen orjuuttaminen kunniakasta?


    • Taas Suomi haluaa iskeä päänsä karjalan mäntyyn.
      Miten idiootti toimintaa Suomelta.
      Venäjä on ihan hyvä naapuri, mutta kun niinistö ajeli kaksilla rattailla ja laittoi armeijanmiehen kirjoittamaan isäntämaa sopimuksen joka on täysin rikollisesti tehtykin niin tässä ollaan.
      Lähempänä sotaa kuin koskaan.
      Toivottavasti Venäjällä riittää ymmärrystä, että tätä tyhmää kansaa on petetty.
      Yle on täyttä sontaa.
      Häpeäisin olla töissä siellä.

      • Anonyymi

        Venäjä on moraalisesti täysin mätä valtakunta. Mädistä mädin on isä Kirill. Putin hyvä kakkonen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjä on moraalisesti täysin mätä valtakunta. Mädistä mädin on isä Kirill. Putin hyvä kakkonen.

        Ja... Tuon mielipiteesi jatkuva ilmaiseminen, sodan lietsominen, on sinulle tärkeämpää kuin olisi ollut rauha Itänaapurimme kanssa, oma maamme ja suomalainen kansamme.

        Kaksilla rattailla ei voi kulkea, missään asiassa.

        On / oli valittava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjä on moraalisesti täysin mätä valtakunta. Mädistä mädin on isä Kirill. Putin hyvä kakkonen.

        Laittomuuden mies ja hänen väärä profeettansa ovat Venäjän ja kirkkonsa johdossa.


    • Anonyymi

      >>Marija Zaharova: ”Suomen toimet vihamielisiä”"

      Samaan syssyyn Zaharova olisi voinut todeta että Suomen median toiminta on ollut vihamielistä suhteessa Venäjään.

      Suomalaiset mediat toitottivat että Nord Strem putken räjäytys oli Venäjän terroriteko. Ylekin juoksutti pävästä toiseen niin sanottuja asiantuntijoita todistelemassa, että Venäjä on syyllinen.
      YLE voisi nyt kutsua nämä itseään asiantuntijoina pitäneet ihmiset uudelleen tentattavaksi ja kysellä miten tässä näin kävi?
      Valeuutisoinnin takia suomalaiset pelästyivät ja tapahtui kalojen käyttäytymisestä tuttu ilmiö; ihmiset hakeutuvat turvaan suurempaan parveen. Nato kannatus nousi. Ilmiön ja prosessin vauhdittamiseksi sekä hesari että Yle tekivät kilpaa uusia galluppeja.
      Näillä suomalaisilla päämedioilla on mielettömästi valtaa, mutta ei mitään vastuuta.

      https://www.suomenmaa.fi/uutiset/wsj-zelenskyi-hyvaksyi-alun-perin-suunnitelman-nord-stream-kaasuputken-sabotoinnista/

      Hatun nosto Juha Ahviolle ja Tapio Puolimatkalle Ukrainan sodan syttymisen syyn puoluettomasta analysoimisesta.
      Sota ja ongelmat eivät suinkaan ole alkaneet Venäjän hyökkäyksestä, vaan sodan syttymisen syyn ymmärtämiselle on haettava historiasta pitempi perspektiivi.

      https://www.youtube.com/watch?v=9q4GDiNceWc

      • Anonyymi

        Suomi vietiin rikoksilla Natoon ja Suomen päättäjien muutkin toimet jo sitä ennen, sen aikana ja sen jälkeenkin ovat olleet rikollisia.

        Tp Stubb on Britanniassa hölösuisesti julistanut, ettei itse ole suomalainen, vaan ruotsalainen ja halveksivansa suomalaisia.


      • Anonyymi

        Helluntalaiset eivät ole tulleet ajatelleeksi, että Isrealin siunaamisen kautta he itseasiassa tulevat myös siunanneeksi myös sotateollisuuden ytimestä löytyvää BlackRockia?

        https://youtu.be/9q4GDiNceWc?t=834


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helluntalaiset eivät ole tulleet ajatelleeksi, että Isrealin siunaamisen kautta he itseasiassa tulevat myös siunanneeksi myös sotateollisuuden ytimestä löytyvää BlackRockia?

        https://youtu.be/9q4GDiNceWc?t=834

        Helluntailaiset eivät ajattele.


    • Anonyymi

      Zaharova voi kertoa mielipiteensä suoraan Natoon.
      Suomalaiset toimittajat tuskin hänen artikulaatiotansa ymmärtävät.
      Meidän lehdistö TAKOO TAAS hyvät rahat näillä paskaotsikoilla.
      Edellisen kerran koronalla.
      Ei semmoista päivää, etteikö Putte lyhkäsen turpea naama ole kannessa.

      • Anonyymi

        " Lehdet kirjoottaa, mitä lehdet kirjoottaa. " Kuka nyt toimittaja on juttunsa kirijoottanu.
        Lepo vaan. Poijaat, tytöt.
        Ennen jo nettiä lauottu viisaus ja lainaus. Keskeltä kansaa. :I


      • Anonyymi

        Aivan varmasti Zaharova on tuon tehnytkin.

        Sinä taas olet älynlahjoiltasi varsin lyhkänen.


    • Anonyymi

      Ei-helluntailainen kommentti:

      Ei tämä juttu ole täysin perätön ja merkityksetön. Kun Stubb alkoi puhua, että Suomi hyväksyy ukrainalaisten hyökkäyksen Kurskiin, ja Suomi tukee ukrainalaisia (tässä), niin kyllä minä vähän ihmettelin, mikä muutos mediaviestittelyssä tapahtui, ja miten Venäjä sitten suhtautuu, ollaanko nyt Venäjän mielestä sotarikollisia yhdessä Ukrainan kanssa, liitossa hyökkäämässä. Olisi voinut Stubb pitää turpaa rullalla niin sanotusti, mielipiteensä itsellään, ei sitä olisi tarvinnut hölöttää ympäriinsä, ja väittää kaiken kansan mielipiteeksi.

      Oma mielipiteeni on ollut, että ydinohjuksia olisi pitänyt ryhtyä ampumaan Moskovan ja Pietarin seuduille heti kun Venäjä oli Ukrainaan hyökännyt. Tai Putinin soppalautaselle viimeistään silloin, kun alkoi vihjailla, että ydinaseita voidaan käyttää.

      • Anonyymi

        "Oma mielipiteeni on ollut, että ydinohjuksia olisi pitänyt ryhtyä ampumaan Moskovan ja Pietarin seuduille heti kun Venäjä oli Ukrainaan hyökännyt. Tai Putinin soppalautaselle viimeistään silloin, kun alkoi vihjailla, että ydinaseita voidaan käyttää."

        Kuuban ohjuskriisi: Vuonna 1962 Neuvostoliitto oli tuomassa ydinohjuksia Kuubaan ja USA uhkasi Neuvostoliittoa ydinsodalla.
        Nyt USA on pikkuhiljaa Naton kautta hiipinyt Venäjän rajoille. Vaikka Yhdysvallat lupasi Neuvostoliiton raunioille jääneelle Venäjälle, että se ei levittäydy entisten Varsovanliiton maiden kautta Venäjän rajoille.
        Ukrainassa yritettiin saada aikaan rauha Minskin sopimuksella. Mutta sen vitkuttelemisella näytettiin vain ostettavan aikaa Ukrainalle varustautua.
        Ajatus siitä, että Venäjä voidaan tuhota nyt sotimalla, on maksanut jo yli puolenmiljoonan ukrainalaissotilaan hengen.
        https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/veikkohuuska/angela-merkel-die-zeit-lehdelle-minskin-sopimuksella-oli-tarkoitus-vain-ostaa-aikaa-ukrainalle-varustautua/


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe