Eiköhän olisi aika lopettaa politikointi ja alkaa poistamaan rasismia

Anonyymi-ap

Rasismikeskustelun äiti SDP vain räksyttää ja haukkuu persuja. Eikä osallistu hallituksen rasismin vastaiseen ohjelmaan. Mitä ihmettä? SDP ei sitoudu vastustamaan eriarvoisuutta ja rasismia?

Eiköhän olisi aika lopettaa politikointi ja siirtyä eriarvoisuuden poistamiseen. Myös työpaikoilla. Ay-demarien harjoittama syrjintä ja maalittaminen liittoon kuulumattomia kohtaan, ja lakon aikainen töihin menijöiden häirintä ja rikkuriksi-nimittely on rasismia. Portilla seisovat lakkovahdit ovat rasismia. He uhkailevat ja eristävät joukosta, keksivät keinoja rangaista toisinajattelijoita.

SDP on lakkoliike.

KD on ihmisten puolue.

Perussuomalaiset on työväenpuolue ilman sosialismia. Uskaltavat ottaa vastuuta vaikeassa paikassa.

Vihreät on yhden asian liike.

Kokoomus on kykypuolue.

Kaikki ovat ihmisiä.

12

199

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demarit voisivat julkaista ennen vaaleja laaditun kassakaappi-sopimuksen, missä muutamien puolueiden kesken sovittiin, miten valta jaetaan vaalien jälkeen eli miten vaalitulos on tarkoitus mitätöidä jos vasemmistohallitus ei saa suoraan jatkokautta. Loppuisi tämä jatkuva pelleily hallituksen kaatamiseksi rasismi-teemalla ja lakkoilulla. Vallan kahvasta luopuminen näyttää olevan demareille yhtä vaikeaa kuin Väli-Amerikan diktaattorilla.

    • Anonyymi

      Maassa maan tavalla ja lakien mukaan.
      Suomessa ei saa esiintyä julkisilla paikoilla naamioituneena (jolupukki jouluna, on poikkeus), eikä "jätesäkkiin" pukeutuneena.
      Naama pitää näkyä, että voi tunnistaa passikuvasta.
      Onko se rasismia, jos panee joulukuuseen jouluna latvatähden.

      • Anonyymi

        Just! Varis ja antifa - naamiot?


    • Anonyymi

      SDP on rasistinen puolue.

      • Anonyymi

        Mitä tehdään, kun viimeinenkin lamppu on himmennyt kaalissa?
        Persut auttaa, tänne vaan kaikki.🤣🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tehdään, kun viimeinenkin lamppu on himmennyt kaalissa?
        Persut auttaa, tänne vaan kaikki.🤣🤣🤣

        Persut🇫🇮❤️👍


      • Anonyymi

        RKP myös! Eikö kielen mukaan kategorisointi juuri ole rasismia?!!!


    • Anonyymi

      Tutkimus: Suomi sijoittuu maailman kärkijoukkoon niiden maiden ryhmässä, jossa rasismia on kaikkein vähiten.

      World Population Reviewin tuore tutkimus sijoittaa Suomen maailman kärkikymmenikköön niiden maiden joukossa, jossa rasismia on kaikkein vähiten. Joukkoon kuuluvat Suomen lisäksi kaikki Pohjoismaat Islantia lukuun ottamatta. Lisäksi Suomessa maahanmuuttajat kokevat onnellisuutta.
      Rasismi on politiikan kestopuheenaihe, joka aika ajoin nousee esiin lähestulkoon peittääkseen alleen kaikki päivänpolttavat tärkeät asiat. Ilmoittautuessaan rasismin vastustajaksi, yhteisöllisiä hyvepisteitä on aina jaossa. Kokonaan toinen asia kuitenkin on, mikä oikeastaan on rasismia tai missä määrin uskomukset rasismin määrästä vastaavat todellisuutta.

      Yhdysvaltalainen taloustieteilijä Thomas Sowell onkin osuvasti verrannut rasismin olevan kuin ketsuppia: rasismia voidaan lisätä mihin vain. Sowell myös huomauttaa rasismiin liittyvän eräänlainen käänteinen todistustaakka: jos rasismiväitteille vaatii katetta, pelkkä todisteiden kysely riittää leimaamaan kyselijän rasistiksi.

      Pohjoismaissa vain vähän rasismia.

      Siihen nähden, kuinka yleistä rasismilla syyllistäminen tai toisen leimaaminen rasistiksi nykyään on, tuore tutkimus osoittaa, että Suomi ei ole erityisen rasistinen maa. World Population Reviewin tutkimus sijoittaa Suomen maailman kärkikymmenikköön niiden maiden joukossa, jossa rasismia on kaikkein vähiten. Joukossa ovat Suomen lisäksi kaikki Pohjoismaat Islantia lukuun ottamatta. Maailman ykköseksi eli vähiten rasistiseksi maaksi nousee Uusi Seelanti.

      Tutkimusta voidaan pitää sangen kattavana, sillä se perustuu kansainväliseen tutkimusohjelmaan, joka selvittää sosiaalisia, poliittisia, taloudellisia, uskonnollisia ja kulttuurisia arvoja, mukaan lukien etnisyys suvaitsevaisuus ja rasismi.

      Tutkimuskyselyssä vastaajilta yli 80 maasta kysytään kymmeniä kysymyksiä, joista yhdessä vastaajia pyydettiin mainitsemaan ihmistyyppejä, joita he eivät haluaisi naapuriksi. Mitä useammat tietyn maan ihmiset vastasivat, että he olisivat iloisia, jos heillä olisi eri etnisyyttä edustava naapuri, sitä vähemmän rasistisena vastaajien asuinmaata maata pidetään. Mahdollisen rasismin olemassaoloa on selvitetty useilla muillakin kysymyksillä.

    • Anonyymi

      Soinikin menee sinne, kuuntelu-oppilaaksi.
      Osaakohan nauraa äänekkäästi, oikeassa paikassa

      Loikkari elää tukien varassa, aivan kuten pakolaisetkin (kela maksaa).
      Sopeutumis-rahaa, hieno nimitys.

    • Anonyymi

      Urpon akkoko tätä maata johtaa?

      • Anonyymi

        Ylen tulee lopettaa venäjänkielisten uutisten lähetys. Kuvottavaa kuunnella tätä putinin molotusta Suomen televisiossa. Rahat ei riitä mihinkään ja tämmöistä turhaa uutislähetystä ei tarvita. Lopettakaa heti kaikki venäjänkieliset hommat joita verorahoilla tuotetaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      139
      926
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      838
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      110
      820
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      60
      745
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      611
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      593
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      45
      511
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      509
    9. 42
      489
    10. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      46
      451
    Aihe