Innovaatio: nakkileipä

Anonyymi-ap

Suomalaiset nakithan ovat käytännössä leivoksia, joten miksei niistä saisi kuivaamalla tehtyä näkkileivän tapaista nakkileipääkin. Se vähäinen lihahan kyllä säilyy lämpimässä, kuten jerkyt ja salamit. Suolaa ehkä joutuu lisäämään.

Eli jos jauhaisi nakit massaksi, ja sitten kaulisi uunipellille ohueksi matoksi ja kuivaisi matalassa lämpötilassa. Onnistuisiko?

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On niissä rasvaa lähes yhtä paljon kuin muissa maissa, eikä rasvan kuivaaminen uunissa oikein onnistu.

      • Anonyymi

        Salameissahan on rasvaa ehkä jopa enemmän. Joku vastaava kuivausmenetelmä ehkä toimisi.


    • Anonyymi

      Nakkeja en ole kokeillut, mutta kerran vahingossa tuli kuivattua paketillinen grillimakkaraa uunissa. Tulin myöhään illalla ravintolasta kotiin ja hiukoi. Laitoin makkarat uuniin ja menin katsomaan telkkaria. Heräsin aamulla sohvalta ja kämpässä oli melkoinen tuoksu. Kiireellä keittöön ja uuni pois päältä. Makkarat olivat paistuneet/kuivaneet ihan korpuiksi. Ihan mielenkiintoista naposteltavaa olivat. Maku oli jotenkin vahvistunut ja ensipuraisun rapeuden jälkeen suutuntuma vähän jopa jauhoinen. Rasvaisuutta ei juurikaan enää ollut, kuten makkarassa yleensä. Kostuketta vaati kaveriksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5686
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5315
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3344
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      89
      3278
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1064
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1030
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      962
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      746
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      745
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      699
    Aihe