Suomalaiset nakithan ovat käytännössä leivoksia, joten miksei niistä saisi kuivaamalla tehtyä näkkileivän tapaista nakkileipääkin. Se vähäinen lihahan kyllä säilyy lämpimässä, kuten jerkyt ja salamit. Suolaa ehkä joutuu lisäämään.
Eli jos jauhaisi nakit massaksi, ja sitten kaulisi uunipellille ohueksi matoksi ja kuivaisi matalassa lämpötilassa. Onnistuisiko?
Eli jos jauhaisi nakit massaksi, ja sitten kaulisi uunipellille ohueksi matoksi ja kuivaisi matalassa lämpötilassa. Onnistuisiko?
Vastaukset 3
Vanhimmat
On niissä rasvaa lähes yhtä paljon kuin muissa maissa, eikä rasvan kuivaaminen uunissa oikein onnistu.
Salameissahan on rasvaa ehkä jopa enemmän. Joku vastaava kuivausmenetelmä ehkä toimisi.
Nakkeja en ole kokeillut, mutta kerran vahingossa tuli kuivattua paketillinen grillimakkaraa uunissa. Tulin myöhään illalla ravintolasta kotiin ja hiukoi. Laitoin makkarat uuniin ja menin katsomaan telkkaria. Heräsin aamulla sohvalta ja kämpässä oli melkoinen tuoksu. Kiireellä keittöön ja uuni pois päältä. Makkarat olivat paistuneet/kuivaneet ihan korpuiksi. Ihan mielenkiintoista naposteltavaa olivat. Maku oli jotenkin vahvistunut ja ensipuraisun rapeuden jälkeen suutuntuma vähän jopa jauhoinen. Rasvaisuutta ei juurikaan enää ollut, kuten makkarassa yleensä. Kostuketta vaati kaveriksi.