Vapaa Ajattelija ilmestynyt

Anonyymi-ap

Katso koko lehti pdf ja eka juttukohtaiset linkit vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti

38

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä luen vain Raamattua, koska siinä on paljon hauskempia juttuja kuten esimerkiksi Jeesuksen kidutus ja ristiinnaulinta. Mutta sitä minä ihmettelen, että se Jeesus kuolee joka kerta, vaikka sen jutun lukisi kuinka monta kertaa. Kuolisi vaikka Pontius Pilatus välillä.

    • Anonyymi

      Minä olen lukenut uuden numeron. Alankin lukemaan taakse päin. Nuo 2 vaikuttaa hyvältä.

      • Anonyymi

        Hyvältä.... Hehehe


    • Anonyymi

      ei pysty

    • Anonyymi

      Mitä se Uskomaton tarkoittaa?

      • Anonyymi

        Ateistia


      • Anonyymi

        Uskomaton on Helsingin seudun vapaa-ajattelijain lehden nimi.


    • Anonyymi

      Vaikka olenkin uskova. Niin olen myös tieteellinen ja siksi mielelläni luen vapareista. Elämän kokonaiskuva. Ei rajoittunutta uskonnottomuus on rajoite myös. Lehden nimi tulisi muuttaa. Uskonnoton se iskee suoraan

      • Anonyymi

        Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?

        Ateistit ovat ainakin hyvin rajoittuneita ajatuksissaan ja ristiriitaisia keskenään.


      • Anonyymi

        Vetääkö oikein suontahuuhaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?

        vaparit käsittelevät uskontoja ja siksi tässä on väärän nimi tässä lehdessä pitäisi olla uskonnoton. Eikä uskomaton. joka johtaa toisille urille. uskomaton Elvis elää. ei rajoita yhtään elämää .

        Näitä lehtiä on hyvä lukea vaikka vain sen vuoksi että tietää miten maailmaa hahmotetaan eri tavoilla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        vaparit käsittelevät uskontoja ja siksi tässä on väärän nimi tässä lehdessä pitäisi olla uskonnoton. Eikä uskomaton. joka johtaa toisille urille. uskomaton Elvis elää. ei rajoita yhtään elämää .

        Näitä lehtiä on hyvä lukea vaikka vain sen vuoksi että tietää miten maailmaa hahmotetaan eri tavoilla.

        Lehden julkaisija saa päättää lehtensä nimestä. En näe Uskomattomassa mitään vikaa. Sehän on vastakohta uskovaiselle, mikä ymmärretään nimenomaan uskonnolliseksi ja jumalaan/liin uskovaksi. Jos on kyse jostain muusta uskomisesta siihen lisätään, minkä lajin uskovaisesta silloin on kyse.


    • Anonyymi

      Koko lehti näemmä pdf. Vasta muutama juttu erikseen linkitettynä. Hyviä tosin.

      • Anonyymi

        Soopaa!


    • Anonyymi

      Nappaa printti Voiman jakotornista. Syyskuun lehti jaossa vielä elokuun alussa.

    • Anonyymi

      Lokakuun alussa ehtii poimia Voiman jakotorneista.

    • Anonyymi

      Jaa, mutta Raamatun pariin!

    • Anonyymi

      Mitä maksaa?

    • Anonyymi

      Joku moka ainakaan tuo linkki samaistu Vapaaksi- Ajattelijaksi on kyllä. Ei kyllä pikkurahalla ainakaan toimi. Tosin enempää kuin 500 € ei mulla ollut tarjota testin suorittamiseksi.

      Jäi nyt pahasti epäselväksi, olenko vapari vai vasuri vai ties mikä teidän mukaan.

    • Anonyymi

      Napaa NYT Voiman jakotornista syyskuun numeron välistä

    • Anonyymi

      Koomikon haastattelu oli mielenkiintoinen. Kannattaa lukea!

    • Anonyymi

      Taas ateismi rulettaa:
      Vapaa-ajattelija ilmestyi - Jeesusta ei vaan näy eikä kuulu!

    • Anonyymi

      Voit tarjota juttuja ja kuvia lehteen.

      • Anonyymi

        SAtanallw w niitä tarjoaT!


    • Anonyymi

      VP huuhaata

    • Anonyymi

      Vapaa ajattelijat on huuhaa porukkaa, kaRttakaa

    • Anonyymi

      Juttukohtaisia uusia linkkejä julkaistaan parin päivän välein.

    • Anonyymi

      Ei tällaisia lehtiä ole yhtään liikaa. Respect.

    • Anonyymi

      Mitäs muita ateistisia lehtiä onkaan. Nyt vähän solidaarisuutta kehiin.

      • Anonyymi

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18672134/raamatun-luomiskertomuksessa-ja-aatamin-ja-eevan-myytissa-on-kyse-pakanuudesta-sykretismista-

        Sana ”Eden” tulee yhden version mukaan akkadinkielisestä sanasta ”edinnu”, toisen mukaan sumerinkielisestä sanasta ”edin”. Molemmat tarkoittavat ”tasankoa” tai ”aroa”.

        Myös ”Eden” on läheistä sukua aramean juurisanalle, joka tarkoittaa ”hedelmällistä, hyvin kasteltua”. Toisen tulkinnan mukaan nimi tulee hepreankielisestä sanasta, joka tarkoittaa ”nautintoa”.

        Sana ”paratiisi” tuli englannin kieleen ranskan kielen ”paradis” sanasta, joka periytyi latinan ”paradisus” sanasta ja kreikan ”paradeisos” sanasta ( kreikan ...). Mutta kreikan kielessä sana tulee proto-iranilaisesta...’muurilla ympäröity”. Juutalaisuudessa Eedeniä kutsutaan myös ”vanhurskauden puutarhaksi”, joka luotiin alusta alkaen ja jonne koko ihmiskunnan on lopun aikoina poikkeuksetta palattava. Varhaisessa kristinuskossa paikka, jonne vanhurskaiden sielut menevät ennen kuolleiden ylösnousemusta, oli ”Abrahamin sylissä”. Se siirrettiin taivaaseen hellenistisen käsityksen mukaan.


    • Anonyymi

      Katso useita eri numeroita. Myös viime vuosilta.

    • Anonyymi

      Nron 3/24 juttuja julkaistaan yhä erillisesti linkitettyinä. Niitä voi vaikka jakaa sopivaan keskusteluun.

    • Anonyymi

      Numeron 3/2024 juttuja kas

    • Anonyymi

      Joulukuun lehti tulee vasta lähempänä joulua. Kannattaa odottaessa katsoa vuoden aiempia numeroita.

      • Anonyymi00036

        Yllättävän monipuolinen tämä joulukuunkin lehti. Tilaa. Tue..


    • Anonyymi00037

      Tsekkaapa vuoden 2025 vuosikerta. Numerot 2/25 ja 4/25 ovat ilmestyneet vain netissä. vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti

      Vuonna 2026 Vapaa Ajattelijaa julkaistaan 4 numeroa painettuna (ja samalla netissä).

      Lehden voi tilata 36 eurolla 4 numeroa. Jos liittyy jäseneksi, lehti tulee jäsenetuna. Esim. Helsingin yhdistyksen jäsenmaksu on 28 euroa vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3660
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3261
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2987
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2858
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2788
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2650
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2290
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      35
      2175
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2045
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1829
    Aihe