13 vuotiaita, eri lajeissa todella lahjakkaita lapsia on Suomi pullollaan, mutta heidän kilpauriensa rahoittaminen kuuluee heidän perheilleen.
Suomalaisessa yhteiskunnassa ei ole juurikaan rahaa jaettavaksi kilpaurheiluun, saati sitten yhteen lajiin tai yhdelle lapselle. Jos jollakulla perheellä on halua ja varaa reissata ympäri maailmaa kisaamassa ja treenaamassa lapsen ”harrastuksen” mukaan, niin se on heidän päätöksensä ja oikeutensa.
( harrastus = itse kustannetaan; ammattiurheilu = sinulle maksetaan palkkaa, koska tekemisestäsi riittävän moni on valmis vapaaehtoisesti maksamaan)
Jatkuva julkinen marina rahan perään erään isän toimesta on niin surullista. Jos muualla asiat ovat paremmin, niin kannattaa vaihtaa maata, eikä vain uhkailla sillä.
Nuorten pahoinvointia Suomessa lieventää yhteiskunnan ja yritysten laaja-alainen tuki harrastustoimintaan - yhden lapsen tukeminen olisi pähkähullua.
Skeitatkaa minkä jaksatte, mutta omilla rahoilla
Anonyymi-ap
0
117
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2711028Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain76446Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381