13 vuotiaita, eri lajeissa todella lahjakkaita lapsia on Suomi pullollaan, mutta heidän kilpauriensa rahoittaminen kuuluee heidän perheilleen.
Suomalaisessa yhteiskunnassa ei ole juurikaan rahaa jaettavaksi kilpaurheiluun, saati sitten yhteen lajiin tai yhdelle lapselle. Jos jollakulla perheellä on halua ja varaa reissata ympäri maailmaa kisaamassa ja treenaamassa lapsen ”harrastuksen” mukaan, niin se on heidän päätöksensä ja oikeutensa.
( harrastus = itse kustannetaan; ammattiurheilu = sinulle maksetaan palkkaa, koska tekemisestäsi riittävän moni on valmis vapaaehtoisesti maksamaan)
Jatkuva julkinen marina rahan perään erään isän toimesta on niin surullista. Jos muualla asiat ovat paremmin, niin kannattaa vaihtaa maata, eikä vain uhkailla sillä.
Nuorten pahoinvointia Suomessa lieventää yhteiskunnan ja yritysten laaja-alainen tuki harrastustoimintaan - yhden lapsen tukeminen olisi pähkähullua.
Skeitatkaa minkä jaksatte, mutta omilla rahoilla
Anonyymi-ap
0
116
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571