Maito suojaa sydäntä

Anonyymi-ap

4

277

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpö höpö. Maitorasva tukkii sydänverisuonet.

    • Anonyymi

      Mikään ei ole yksiviivaista ja yksinkertaista. Erillaiset geenit ja elintavat vaihtelevat yksilöittäin. Rasvasta ja sen kulutuksesta , totean, että jos rasvan kuluttaa pois liikkumalla, ei siitä haittaa ole. Mutta jos ei kuluta niin pyörii verenkierrossa.

      Tästä Michael Mosley teki hyvän dokkarin ( RIP) jossa syötiin aamiainen ja klo 12 mitattiin veren rasvat ja sitä lillui koeputkessa ihan silmin nähden.

      Toisella kertaa käytiin illalla kävelylenkillä ja taas aamulla syötiin sama aamupala ja klo 12 veressä ei ollut lainkaan rasvaa !!

      Mihin rasva hävisi?? No lihaksiin , koska rasvaa kulutettiin kävelyllä ja aamulla lihakset tankkasivat rasvan itseensä. Minulla on vähärasvainen ruokavalio, vain 80g lihaa vrk ja liikunkin jonkin verran ( pelkästään fillarilla n 50km viikossa)

      Veren kuvassa alhainen rasva ( trigly) ja korkea HDL yhdistelmä pitäisi olla kovin terveellinen mittari

    • Anonyymi

      Jännä juttu kun ensinnä päätetään että maitorasva on haitallista ja vasta sitten aletaan tutkia asiaa ja ongelmia alkaa tulla kun tutkimustulokset näyttävätkin päinvastaista.

      • Anonyymi00005

        Rasvattoman maidon keksiminen on yksi isoista ongelmista. Eihän tuota toki pysty todistelemaan kun neuvolasta työterveyteen kaikkialla yritetään kieltää maitotuotteiden rasvan käyttö.
        Kuitenkin lasten keskittymishäiriösairaudet, mielenterveys ongelmat ja sokeritauti on räjähtänyt silmille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1543
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      629
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      224
      523
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      482
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      416
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe