Ihmiskunta on 1920-luvulta tiennyt että universumi laajenee...!!

Näin väitetään tässä Tiede-lehden artikkelissa sitä sen paremmin todistelematta. Mahdotontahan tuo olisikin.
Tähtitiede on sinänsä hauskaa että sen parissa voi heitellä aivan mitä satuja hyvänsä. Niitä ei voida todentaa eikä kiistää.

Mutta palataan maailmankaikkeuden laajentumisväitteeseen. Väite kuulostaa utopialta mitä se todellakin on ilman todisteita.
Mutta niitähän ei tähtitieteessä tarvita.

Tähtitieteilijä, tukija mikä lie hra Farnahul Hasan on verrannut limasieniä universumin rakenteeseen..!!!

Aina vain paksummiksi ja pöyristyttävämmiksi menevät tähtihöhlien jutut. Toki aina heidän on jotain roskaa välillä heitettävä saadakseen rahoituksensa jatkumaan.

Tässä artikkeli:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010723440.html

5

276

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Trolli ja Hihhuli on "toimiva" combo. 🤡 🤪


      • Anonyymi
        kollimaattori kirjoitti:

        Trolli ja Hihhuli on "toimiva" combo. 🤡 🤪

        Umpipöljä Kaljamoottorikin aukaisi lärvinsä, hä hä hää.


    • Anonyymi

      "Asiahan ei tietysti minulle kuulu mutta" sanoi Pätkä aina kommentoidakseen jotakin asiaa Pekka ja Pätkä-elokuvissa.

      Globalistieliitti ei ole vielä ulottanut massiivisia sensurointilonkeroitaan koskemaan tähtieteen arvostelua josta tuokin aloitus on mainiona esimerkkinä.

      Tunnistaudun näin nimettömänä hieman epäilemään että maailmankaikkeus olisi ikuisesti hirmuisella vauhdilla laajeneva sekä päättymätön.

      Nyt voitte kaataa paskaa niskaani aivan vapaasti.

      • Tämä asia on kyllä juuri kuten sanot, ja avauksessa. Kun ajatellaan koko universumia, niin parempi ajatus on, että sillä ei ole alkua eikä loppua, eikä se voi laajeta tai supistua, vaan on aina suunnilleen samankokoinen, oli sitten absoluuttisen ääretön tai jollain muulla tavalla vaan ääretön, esimerkiksi rajaton ja suunnattoman suuri.

        Muutenhan se olisi joskus ollut pienempi ja kuitenkin siinä olisi kaikki tila ja tavara, ilman ulkopuolta. Ulkopuoltahan ei ole olemassakaan, eikä tätä voi katsella ulkopuolelta ja kuvata millainen tämä on.

        Pienempi joskus kuin nyt, ja silti siinä on ollut kaikki tila ja tavara kuin nytkin. Se on mahdotonta. Aina on ollut suunnilleen samankokoinen, on järkevämpää.

        Sen sijaan kaikilla osilla suurimmasta pienimpään on alku, kehitys ja loppu. BB on siis jonkin osauniversumin teoria, kuten multiversumiteoriat ovat aina tajunneet. Niissä on sitten omat vikansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      90
      2795
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2323
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1123
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      981
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      849
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      690
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      665
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      42
      593
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      561
    10. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      555
    Aihe