Saako käyttää valkosipulipuristinta?

Anonyymi-ap

Jo vuosia olen ihmetellyt miksi esitetään erilaisia tekosyitä ja teorioita miksi kynnet pitää murskata veitsellä leikkuulautaa vasten ja sitten hienontaa veitsellä. Olen tullut siihen tulokseen että puristimen puhdistus on varsin työlästä joten keksitään erinäisiä teorioita jotta sitä ei voisi käyttää.

8

341

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veitsellä valkosipuli pilkotaan, puristimella siitä tulee oikeastaan sosetta. Koostumuksen muutos vaikuttaa myös makuun. Itse en tosin ole huomannut, ja teen sen mukaan, mihin milloinkin on energiaa. Kun laiskottaa, käytän puristinta, kun viitsin, pilkon veitsellä.

      Ruokaohjeita ei muuten tarvitse lukea kirjaimellisesti. Ohjeessa voidaan esimerkiksi neuvoa ruskistamaan valkosipuli ensin ja kypsentämään sitten broilerinfileet, siis niin, että molemmat ovat yhtä aikaa pannulla. No jokainen joskus valkosipulia kypsentänyt arvaa, mitä siitä seuraa: valkosipuli palaa (mikä pilaa ruuan maun) ennen kuin broileri on kypsää.

    • Puristimella valkosipulista tulee kitkerämpää kuin veitsellä leikkaamalla. Terävän veitsen vaikutuksen huomaa myös yrteissä. Esimerkiksi basilikassa ja tillissä eteeriset öljyt tuoksuvat terävällä veitsellä ihan eri tavalla voimakkaasti ja hyvältä tuoksuen kuin tylsällä veitsellä tai morttelissa murskaamalls.

    • Anonyymi

      Jokainen pieniköön valkosipulin miten huvittaa, mutta itse ole päätynyt pienimään valkosipulin veitsellä. Ei puristimen käyttö ole mitenkään välttämätöntä muutenkaan ruoanlaitossa. Ja miksi se on ongelma, jos puristinta ei käytä?

      • Anonyymi

        Pieniä kynsiä vähän turhauttaa kuoria ja pilkkoa. Yksi kyntiset ovat erittäin jees. Toki silloin pitää sitä paljon ko ruokaan paljon käyttää. Ei sovi ruokaan jossa ohjeena kynsi - kaksi. Muuten menee paljon roskiin.

        Tv TimmyH


    • Anonyymi

      Jos käytän puristinta niin annan valkosipulinkynnessä olla kuoret päällä. Silloin puristimen puhdistuksesta ei tule niin vaikeaa.

    • Anonyymi

      Et saa käyttää!
      Se on moraalitonta, sivistymätöntä ja tuomittavaa.
      Ajattele jos työpaikallasi tiedettäisiin, että käytät valkosipulipuristinta? Se oli hyvästi etenemismahdollisuuksillesi ja palkankorotuksille.

    • Anonyymi

      Puristin on tappoväline. Se prässää sen kynnen kasaan ja erottelee siitä (pois) mehut ja maut.
      Tietysti pilkotaan! Ei me laiteta muitakaan ruokia prässiin ja liemiä roskiin.

      • Anonyymi

        Mistä johtuu että puristettuun valkosipulliin tulee kitkerä / pistävä vivahde? Luulisi, että ne pistävänmakuiset aineet on siinä valkosipulissa joka tapuksessa puristi sen tai pilkoo, mutta käytännössä pilkotussa valkosipulissa ei samaa pistävää vivahdetta tunne?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13168
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9103
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7746
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 148
      6148
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3124
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1199
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      990
    Aihe