savu lohen suolaus?

kertoisko joku semmosen asian että kun mun pitäis savustaa lohi eikä mulla oo harmainta hajua suolataanko kala ennen vai jälkeen savustuksen.
625092
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hain netistä seuraavan (jonkun Pörje-sedän sivuilta): Savustettavan kalan suolaus on tärkeä työvaihe ja siihen on syytä syventyä huolellisesti, jotta lopputulos olisi hyvä. Suolauksen voi suorittaa kahdella tavalla: joko ennen savustusta tai sitten savustuksen jälkeen. Ennen savustusta paras lopputulos saavutetaan joko hieromalla kalojen sisälle ja ulkopinnoille karkeaa suolaa ja antamalla kalojen suolaantua viileässä 2-3 tuntia tai upottamalla kalat yhtä pitkäksi aikaa 10 prosenttiseen suolaveteen. Suolaantumisen jälkeen kalojen pinta pyyhitään kuivaksi ylimääräisestä suolasta ja limasta. Vaihtoehtoisesti kalat voidaan suolata savustuksen jälkeen kastamalla ne 10 prosenttiseen suolaliuokseen ajan kalojen koosta riippuen noin 20-30 sekunnin ajan. Jälkimmäinen tapa on suositeltavampi, jos ei ole aikaa odotella kalojen suolaantumista.

Olen käyttänyt kalojen savustuksessa leppälastuja sekä katajanoksia. Valmis leppäpurukin on OK. Tosin omenapuu on savulähteenä kaikkien kotimaisten puiden kingi. Jos kalojen pinnan haluaa saada nätin ruskeaksi, lastujen sekaan voi lisätä pari palaa sokeria. Kalojen sisälle olen tavannut laittaa katajanoksia, jolloin kalat paitsi pysyvät mukavan pyöreinä, niihin tulee hieno katajan aromi. Lopputulos on sen parempi, mitä hitaammin ja mitä miedommalla lämmöllä kalat savustetaan. Kun kalojen selkäevät irtoavat helposti vetämällä, kalat ovat kypsiä. Nyt seuraa kalojen käyttökelpoisuuteen eniten vaikuttava vaihe. Kun kalat ovat jäähtyneet sen verran, että niitä voi siirrellä paljain käsin, poistetaan päällimmäisen puolen nahka leikkaamalla se irti selkäpuolelta ja vedetään nahka kevyesti pois kalan päältä. Seuraavaksi tehdään veitsellä koko kylkiviivaa pitkin kohtisuhi ruotoihin saakka ulottuva viilto, jolla erotetaan selkä- ja vatsalihakset toisistaan. Työntämällä veitsellä viillosta selkään ja vatsaan päin lihakset irtovat nätisti ruodoista. Myös ne inhottavat pienet ja nautinnollista syömistä haittaavat vihneruodot jäävät keskiruotoon kiinni. Sitten vaan kala käännetään ja poistetaan samalla tavalla nahka ja lihat myös toiselta puolelta. Jos kala ehtii jäähtyä täysin ennen kuin lihakset erotetaan, irrotettavat palat ovat täynnä piikkejä eikä niitä sitten nypi pois Erkkikään...

Äänestä
  • Aivan loistava ohje jota käytän. Suolaus oli tuttu, mutta toi kalan käsittely oli hakusessa. Onhan tästä vähän aikaa kun tämä ohje on laitettu.

    Äänestä

Ehdottomasti paras ja makoisan mehukas savulohi tulee kun se suolataan ennen savustusta suolavedessä. Parempi vielä kun olisi fileerattu, näin ne suolautuu paremmin.
Maukkaita hetkiä savulohen kera.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä. Oma kokemukseni on juuri tuo etukäteen suolaus ja nesteessä, suolaustulos tasaisempi. Savustuksen jälkeen pidän parempana "kuivasuolausta" kuin tuota kastamista.
    -Jusseja- Ja toivonmukaan kukaan teistä ei kuseskele mereen/järveen, edes näin Jussina!!!!!!On nääs vielä äkkiä se viimoinen kusireissu se!

    Äänestä

Suolaan Lohen aina päivää ennen savustusta. Hieron suolan kalan pintaan. Käytän nykyään hienoa merisuolaa. Jos savustat siikaa niin siihen käy savustuksen jälkeen nestesuolaus!

Äänestä

2kg kala tehdään suola liuos 5ltr vettä ja 1kg meri suolaa, kala suola liuokseen n5h ja välillä pieni hämmennys kapustalla.savusta kala ,kun valmis kääri voi paperiin ja alu folioon.anna olla sen aikaa kun potut kiehuu,ota kala esille syö ja nauti tumman oluen kanssa.jos kavereita kylässä tarjoa myös heille,mutta jos ei niin muista kehua muuten miten hyvää oli.toimii ..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


savuton savustaja kirjoitti:

kertoisko joku semmosen asian että kun mun pitäis savustaa lohi eikä mulla oo harmainta hajua suolataanko kala ennen vai jälkeen savustuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu