Vetytaksit eivät pärjää kilpailussa.

Anonyymi-ap

Tekoäly kertoo että vetytaksilla operoiminen on kaikkein kalleinta kun ottaa koko elinkaaren huomioon.

"Vetytaksien operointikustannukset ovat tällä hetkellä yleensä korkeammat verrattuna sähkö- tai bensiinikäyttöisiin takseihin. Kustannuseroihin vaikuttavat monet tekijät, kuten vetytankkausaseman sijainti, vetyauton hinta ja vedyn tuotanto- ja jakelukustannukset. Alla on yksityiskohtaisempi vertailu vetytaksien ja muiden käyttövoimien (sähkö, bensiini ja diesel) operointikustannuksista:
1. Polttoainekustannukset

Vety: Vedyn hinta vaihtelee suuresti riippuen maasta ja tankkausasemasta, mutta se on yleensä kalliimpaa kuin sähkö ja usein myös bensiini. Euroopassa vedyn hinta on noin 10–12 euroa per kilogramma, ja tyypillinen vetyauto kuluttaa noin 1 kilogramman per 100 km. Näin ollen 100 kilometrin ajon kustannukset olisivat noin 10–12 euroa.
Sähkö: Sähköautojen latauskustannukset ovat yleensä huomattavasti alhaisemmat. Julkisilla latausasemilla latauskustannukset ovat tyypillisesti 0,20–0,50 euroa per kilowattitunti. Esimerkiksi sähköauto, jonka kulutus on 15–20 kWh per 100 km, maksaisi lataamisesta noin 3–10 euroa per 100 km.
Bensiini ja diesel: Bensiini- ja dieselautojen polttoainekustannukset vaihtelevat polttoaineen hinnan mukaan. Keskimäärin bensiini- tai dieselauto kuluttaa 6–8 litraa per 100 km, mikä tekee kustannuksiksi noin 10–14 euroa per 100 km nykyisillä polttoainehinnoilla (1,60–1,80 euroa litralta).

2. Hankintahinta ja investoinnit

Vetyautot: Vetyautot, kuten Toyota Mirai ja Hyundai Nexo, ovat huomattavasti kalliimpia ostaa kuin vastaavat sähkö- tai polttomoottoriautot. Toyota Mirain hinta on noin 80 000 euroa, kun taas monet sähköautot ovat halvempia, ja polttomoottoriautoja on saatavilla selvästi halvemmalla. Tämä korkeampi alkukustannus lisää vetytaksien käyttöönoton kokonaiskustannuksia.
Sähköautot: Sähköautot ovat myös usein kalliimpia kuin perinteiset polttomoottoriautot, mutta niiden hinnat ovat laskeneet nopeasti viime vuosina. Esimerkiksi Tesla Model 3, joka on suosittu taksimalli, maksaa noin 40 000–50 000 euroa.
Polttomoottoriautot: Polttomoottoriautot (bensiini- tai dieselkäyttöiset) ovat perinteisesti olleet edullisempia hankkia, mutta niiden käytön kustannukset ja ympäristövaikutukset saattavat olla suurempia pitkällä aikavälillä.

3. Huolto ja ylläpito

Vetyautot: Vetyautojen huolto- ja ylläpitokustannukset voivat olla korkeammat kuin sähköautojen, koska vetyajoneuvot käyttävät monimutkaisempaa teknologiaa, kuten polttokennoja ja korkeapaineisia vetyjärjestelmiä. Toisaalta vetyautojen kuluminen voi olla pienempää kuin polttomoottoriautojen, koska niissä on vähemmän liikkuvia osia.
Sähköautot: Sähköautojen huolto- ja ylläpitokustannukset ovat yleensä alhaisempia kuin perinteisissä polttomoottoriautoissa, koska niissä on vähemmän liikkuvia osia ja vähemmän kuluvia komponentteja, kuten öljynsuodattimia ja vaihteistoja.
Polttomoottoriautot: Polttomoottoriautojen huolto- ja ylläpitokustannukset voivat kasvaa erityisesti, jos ajoneuvot käyttävät paljon polttoainetta ja vaativat säännöllisiä öljynvaihtoja, suodattimien vaihtoa ja muita huoltoja.

4. Vetyinfrastruktuurin kustannukset

Vety: Vetyautojen käytön suurin haaste on rajallinen infrastruktuuri. Vetyasemat ovat kalliita rakentaa ja ylläpitää, mikä nostaa vedyn hintaa käyttäjille. Tämä vaikuttaa suoraan vetytaksien operointikustannuksiin. Monissa maissa vetytankkausasemat ovat harvassa, mikä lisää logistiikkakustannuksia ja ajankäytön tehokkuutta, koska tankkauspisteitä on vähemmän.
Sähkö: Sähköautojen latausverkosto on laajentunut huomattavasti viime vuosina, ja monilla markkinoilla sähköautojen lataaminen on halvempaa ja helpompaa kuin vetytankkaus. Kotilataus tekee sähköauton käytöstä erittäin edullista niille, joilla on mahdollisuus ladata ajoneuvo kotona.
Bensiini ja diesel: Bensiini- ja dieselautoille infrastruktuuri on erittäin laaja ja kypsä, mikä tekee niiden käytöstä kätevää ja edullisempaa infrastruktuurin näkökulmasta.

5. Ympäristökustannukset ja sääntely

Vety ja sähkö: Molemmat tarjoavat ympäristöystävällisempiä vaihtoehtoja polttomoottoriautoille, mutta vetyä pidetään erityisen houkuttelevana päästöttömänä polttoaineena, koska sen päästöjä ovat vain vesihöyry ja se mahdollistaa suuret toimintamatkat. Joissakin kaupungeissa ja maissa on tarjolla tukia ja verohelpotuksia vety- ja sähköautoille, mikä voi vähentää operointikustannuksia pitkällä aikavälillä.
Polttomoottoriautot: Polttomoottoriautoilla on korkeammat hiilidioksidipäästöt, ja monissa kaupungeissa on suunnitelmia kieltää tai rajoittaa niiden käyttöä tulevaisuudessa, mikä voi nostaa niiden operointikustannuksia verojen ja rajoitusten kautta.

Yhteenveto:

Operointi vetytaksilla on nykyisellään kalliimpaa kuin sähkö- tai polttomoottorikäyttöisillä takseilla erityisesti vedyn korkeampien polttoainekustannusten ja vetyautojen korkeamman hankintahinnan vuoksi. "

5

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Koska lakkaa höpötys polttokennoautoista? Ne eivät ole järkeviä. Ensin tehdään sähkön avulla vetyä. Sitten se vaivalloisesti siirretään autoihin, jossa vedyn avulla tehdään uudestaan sähköä. Sitäpaitsi polttokenno on kallis ja monimutkainen härpätin.

    • Anonyymi

      Sähköautojen vihaajat kannattavat vetyautoja ideologisista syistä. Eivät he aidosti aio vetyautoa ostaa vaan pyrkivät vain jarruttamaan täyssähköautojen suosiota pitämällä epäilyksen siementä mediassa yllä vetyautojen muodossa.

    • Anonyymi

      Taksiyrittäjille tulee lisää vetykuluja talvella kun auto seisoo myös paljon asiakkaita odotellessa ja polttokennoa pitää käyttää ettei tule kylmä sisälle. Sama se on myös toki diesel autoissa, mutta diesel on aika varmasti halvempaa kuin vety lämpöenergiana. Korkeampia kuluja on paha siirtää kyyditettävän maksettavaksi talvella kilpailun takia kun muuten diesel taksisuhari ajaa saman ajon halvemmalla, jonka kyytiin asiakas hyppää.

      "Kuinka paljon kulutus kasvaa?

      Vedynkulutuksen kasvu talvella voi vaihdella merkittävästi, mutta arvioiden mukaan:

      Kulutus voi kasvaa 10–30 % verrattuna kesäolosuhteisiin. Tämä vaihtelee huomattavasti riippuen ulkolämpötilasta, ajotavasta (kaupunkiajo vs. maantieajo), ja siitä, kuinka paljon sisätilojen lämmitystä käytetään.
      Esimerkiksi vetyauton, joka kuluttaa kesällä noin 1 kg vetyä per 100 km, kulutus voi talvella nousta noin 1,1–1,3 kg per 100 km."

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675987/vetyauton-vedyn-kulutus-lisaantyy-selvasti-talvella-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1727
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1686
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1463
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1238
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1122
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1000
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      899
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      887
    Aihe