Pian taas tupruttelee

Anonyymi-ap

"Ensi viikolla lunta voi sataa ensimmäistä kertaa tälle syksyä maan eteläosassa asti" kertoo aviisi. Voi perrr..

17

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on jo lokakuun loppu eikä ole mitenkään erikoista että lunta tulee tähän aikaan. Varsinkaan Lapissa jossa on harvinaista että lunta ei olisi nyt.

      • Anonyymi

        Ei kuulu luvattuun keski-euroopan ilmastoon 😮‍💨


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kuulu luvattuun keski-euroopan ilmastoon 😮‍💨

        Piti tulla leudot keski-euroopan talvet eli lähinnä vesisadetta. Viime talvet ovat olleet runsaslumisia ja kunnon pakkaset.


    • Anonyymi

      Kylmä 🥶 pimeä

      • Anonyymi

        Kylmä 🥶 pimeä, pitkä ja luminen❄️☃️ talvi edessä 👎


    • Anonyymi

      Haluatteko denutroIIit ihan varmasti että palstalla keskustellaan sääuutisista? Viimeksihän se päättyi denialisten ennustusarvauksen kannalta katsottuna varsin nolosti:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18381050/luvassa-luminen-toukokuu---ilmastohihhulit-sekoamassa

      Toukokuussa 2024 toteutui uusi hellepäivien lukumäärän ennätys ja koko kesän hellepäivien ennätyskin rikkoutui selvästi.

      Sääuutisia ja sääkeskustelua varten on oma palstansa. Suosittelisin jatkoja sinne kun vuodenaikojen kiertoon liittyvä sään viileneminen ja lämpeneminen ei ole ilmastoasiaa.

      • Anonyymi

        Ilmasto on säätilastojen kymmenien vuosien ajalta laskettu keskiarvo. Yksittäinen keskiarvosta poikkeava hellekesä tai todella kylmä talvi keskiarvostuu ilmaston määrittämisen kannalta vaikutukseltaan hyvin vähäiseksi.

        Sääpalsta sääkeskusteluita varten löytyy täältä myös O... sivupersoonaa varten.

        https://keskustelu.suomi24.fi/tiede-ja-teknologia/tiede/saa


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      "Mitä oudon lämmin syksy tarkoittaa puutarhalle? Lähetä kysymyksesi, Strömsön asiantuntija vastaa suorassa lähetyksessä" kertoo Yle ja Strömsö.

    • Anonyymi

      Sellainen lämmin syksy sitten taas...

      • Anonyymi

        Syyskuu ja kuluva lokakuu ovat olleet monin paikoin poikkeuksellisen lämpimiä. Nyt ollaan palaamassa keskimääräiseen ajankohdan säähän. Ei siis mitenkään kylmään.

        Kävin eilen (26.02.) katsomassa kotijärveni veden lämmön. Näytti + 7 astetta. En muista, koska lokakuun loppupuolella olisi ollut yhtä lämmintä.
        Muistin ottaneeni kuvan viime syksyltä, kun järvi alkoi jäätyä. Rannassa oli jäätä viime syksynä jo 21. 10, ja nyt kestää varmaan pari viikkoa ennen kuin jäätyy, mikäli ei tule kovia pakkasia. Tuon lämpöinen vesi kestää pitkään jäähtyä.

        Ei siis sitten taas sellainen syksy. Näin lämmintä syksyä en muista tällä paikkakunnalla kokeneeni ja olen asunut täälläkin jo yli 20 vuotta.
        Syyskuussa keskilämpötila oli paikasta riippuen 2 - 4 astetta yli 1991 - 2020 keskiarvon. Kotkan Haapasaaressa syyskuun keskilämpötila oli peräti 17,1 °C, joka on ylin Suomen säähavaintohistoriassa mitattu syyskuun keskilämpötila ylittäen samalla asemalla vuotta aiemmin mitatun edellisen ennätyksen 0,7 °C:lla.
        Lokakuu jatkoi tähän asti samalla mallilla ollen paljon normaalia lämpimämpi. Vaikka pariksi viimeiseksi päiväksi jäähtyykin, keskiarvo on selvästi yli normaalin.


    • Syksy näyttää olevan denialistin kiima-aikaa, kun sää viilenee! 😍 🤡

      • Anonyymi

        Niin se vaan menee. Meitä denialisteja on petetty. Ilmaston piti lämmetä ja nyt se taas kylmenee. Sano minun sanoneen, että varmasti tulee ensi talvenakin ihan pakkasta ja lunta, vaikka palmupuita on luvattu. Kyllä sitä rauhallisellakin miehellä alkaa onkapannu punoittaa, kun jatkuvasti valehdellaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin se vaan menee. Meitä denialisteja on petetty. Ilmaston piti lämmetä ja nyt se taas kylmenee. Sano minun sanoneen, että varmasti tulee ensi talvenakin ihan pakkasta ja lunta, vaikka palmupuita on luvattu. Kyllä sitä rauhallisellakin miehellä alkaa onkapannu punoittaa, kun jatkuvasti valehdellaan.

        Sain sarkasmin...


      • Anonyymi

        Voi, nyt ei eloapinat 🦧🐒 tarkene istuskella kadulla 🥶


      • Anonyymi
        kollimaattori kirjoitti:

        Sain sarkasmin...

        Kuten prosaistin kommentista "Ilmaston piti lämmetä ja nyt se taas kylmenee." näkee, käsitteet ovat hukassa. Tahallisuus jäi epäselväksi. Olisi edes jättänyt tuon "se" -sanan pois :)


    • Anonyymi

      Lespot länkyttää mediassa puuta heinää.🏖️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe