https://www.sss.fi/2024/11/suomen-merialueilla-mitattiin-hirmumyrskylukemat-ensi-kertaa-mittaushistoriassa/
Poikkeuksellisen lämmin meri tarjoaa tuulille aiempaa enemmän energiaa. Tämä havainto Rauman Kylmäpilsjan kohdalla.
Suomen merialueella mitattiin ekaa kertaa yli 33 m/s tuulen keskinopeus eli hirmumyrsky
6
699
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nain-suomeen-iskenyt-outo-hirmumyrsky-muodostui-tulossa-todennakoisesti-hyvia-tapaustutkimuksia/9040020#gs.hjkwj1
Edellinen mahdollinen hirmumyrsky tapahtui Suomessa elokuussa 1890 eli 134 vuotta sitten. - Anonyymi
Lohikäärmeen vuosi. En ihmettele. USA:ssa oli vitosluokan myräkkä, lisäks tulvat jopa saharassakin.
- Anonyymi
No ny on Briteissäkin.
BTW, laskelmalla
2012-2012
2013-2011
päädytään kohtaan 2024-2000, eli kaksinkertainen lohikäärmeen vuosi.
Miten pitkään saa odottaa, ennenkun hallitus saa luvan antaa koulujen opettaa astrologian perusteet edes 9. luokalta lähtien? Ihmiset tekee lapsia kuin eläimet - milloin vain, eli mitä hyvänsä luonneyhtälöitä tulee! Sitten ihmetellään kun mitä rujoimpia rikoksia tapahtuu.
Sen 13 vuotiaan vessassa raiskannut mies oli luonteeltaan syntymävuoden perusteella (vesi)koira! Miksi en ihmettele?? Siksi, koska olen tutkinut asiaa yli 20 vuotta!
Niin pitkään kun hallitus ei halua aktiivisesti saada ihmisiä ymmärtämään, voi lyödä rikokset hallituksen piikkiin! Joten se punamaali isku oli erittäin paljon kertova, samon se viinipullon räjähtäminen pöydälle!
Jos eläin saa lajinsa mukaisen peruskoulutuksen elämään, ja ihminen saa peruskoulutuksen elämään, mitä eroa näillä on? Ei mitään, koska se on lajille ominaista. Sensijaan jos koira saa koulutuksen ihmiseltä, tai ihminen saa koulutuksen, joka eroaa valtavirran koulutuksesta, ja oppii korkeampaa ymmärrystä ja viisautta sekä omaa, että alempia lajeja kohtaan, se on poikkeavaa. Tällöin koira pääsee lähemmäs ihmistä, ja ihminen lähemmäs (ihmis)paimenen sijaa. Hallituksesta tulee mieleen alaikäinen kersa, joka on laitettu huolehtimaan navetasta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ny on Briteissäkin.
BTW, laskelmalla
2012-2012
2013-2011
päädytään kohtaan 2024-2000, eli kaksinkertainen lohikäärmeen vuosi.
Miten pitkään saa odottaa, ennenkun hallitus saa luvan antaa koulujen opettaa astrologian perusteet edes 9. luokalta lähtien? Ihmiset tekee lapsia kuin eläimet - milloin vain, eli mitä hyvänsä luonneyhtälöitä tulee! Sitten ihmetellään kun mitä rujoimpia rikoksia tapahtuu.
Sen 13 vuotiaan vessassa raiskannut mies oli luonteeltaan syntymävuoden perusteella (vesi)koira! Miksi en ihmettele?? Siksi, koska olen tutkinut asiaa yli 20 vuotta!
Niin pitkään kun hallitus ei halua aktiivisesti saada ihmisiä ymmärtämään, voi lyödä rikokset hallituksen piikkiin! Joten se punamaali isku oli erittäin paljon kertova, samon se viinipullon räjähtäminen pöydälle!
Jos eläin saa lajinsa mukaisen peruskoulutuksen elämään, ja ihminen saa peruskoulutuksen elämään, mitä eroa näillä on? Ei mitään, koska se on lajille ominaista. Sensijaan jos koira saa koulutuksen ihmiseltä, tai ihminen saa koulutuksen, joka eroaa valtavirran koulutuksesta, ja oppii korkeampaa ymmärrystä ja viisautta sekä omaa, että alempia lajeja kohtaan, se on poikkeavaa. Tällöin koira pääsee lähemmäs ihmistä, ja ihminen lähemmäs (ihmis)paimenen sijaa. Hallituksesta tulee mieleen alaikäinen kersa, joka on laitettu huolehtimaan navetasta!"Sen 13 vuotiaan vessassa raiskannut mies oli luonteeltaan syntymävuoden perusteella (vesi)koira!"
Jos se kersa olisi tiennyt tuon, hän todennäköisimmin ei olisi lähtenyt.
Jos se, joka hakattiin kämpässä, olisi tiennyt, että toinen tekijä oli rotta, hän ei olisi todennäköisesti mennyt.
Jos ihmiset tietäisivät, he katsoisivat milloin naivat, ja heidät eroteltaisi eri asuinalueille luonteensa perusteella. Mutta elämme vasta vuotta 2000? Ehkä asia tulee ajankohtaiseksi v. 5000 tai 7000?! Kauanko on odotettava? Montako lapsiuhria tarvitaan?
- Anonyymi
Toinen keskustelu samasta ilmastonmuutospalstalla:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18687784/suomessa-ensimmaista-kertaa-hirmumyrsky
Salaliittoteoriaharrastajat liikkeellä samasta aiheesta ilmastonmuutospalstalla:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18690077/yle-valehteli-ensimmaisesta-mitatusta-myrskytuulesta- Anonyymi
Niitä salaliittoteoreetikkojakaan ei pitäisi hylätä suoralta kädeltä. Se on sama kun hylkäisi vanhaa siksi, että se on vanhaa, ja ottaisi vastaan varauksetta uutta, koska se on uutta.
Bruce Lee sanoi: "Käytä vain sitä mikä toimii, ja ota se mistä hyvänsä mistä löydät sen. Hylkää hyödytön, ota vastaan hyödyllinen, ja lisää omasi."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3837997Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145608Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1144662Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1894473Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334468Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava403673SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481