Minä menen Ivalosta Helsinkiin ja katson GOOGLE MAPSISTA, että mihin minun pitää kävellä niin löydän sinne mihin olen menossa.
Ivaloon tulee ULKOMAILTA ISOISTA KAUPUNGEISTA turisteja jotka KÄVELEE Ivalon kylällä NOKKA KIINNI GOOGLE MAPSISSA ja HE VIELÄ KYSYVÄT, että missä se paikka on jota he hakevat.
Minusta vois laittaa BUSSI-PYSÄKIN merkin jonnekin kylälle niin vois sanoa heille, että: Kävele tuonne pysäkille niin BUSSI tulee hakemaan ja pääset sillä suoraan siihen portaiden eteen.
Se on ihan sama ohjata heidät tyhjälle tolpalle odottamaan kyytiä koska EI MEILLE MITÄÄN SIITÄ MAKSETA VAIKKA KOHTELIATA OLTAIS!
Minä kyllä voisin KUNNANHALLITUKSESSA/VALTUUSTOSSA OTTAA TUON ASIAN ESILLE, KOSKA EI ILMAISEKSI ENÄÄ NYKYISIN SAA EDES TALKOILLA TEHDÄ MITÄÄN TÖITÄ!
Mietin äsken tuota KYLÄHULLU juttua.
5
172
Vastaukset
- Anonyymi
Minä olen eräiden KYLÄHULLUJEN asiakkaille joutunut kaupassa sanomaan, että: EI HILLA MEHUA OLE MYYTÄVÄNÄ MISSÄÄN.
Englanniksi neuvoin miten he voivat tehdä tuota itse. Kyllä kysyin ensin, että onko heillä keittiö käytössä. Oli heillä, mutta olisin minä osaannut opastaa tuon mehun valmistuksen HOTELLI HUONEESSAKIN PELKÄLLÄ VEDENKEITTIMELLÄ.
Kyllä minäkin olen joutunut niitä VEDENKEITTIMIÄ tiskaamaan hotelli huoneiden vessoissa.
Kiinalaiset tekivät ruokaa vedenkeittimissä, koska he ovat vähän samanlaisia turisteja niin, kuin saksalaiset eli he tuovat kaiken mahdollisen omasta maasta mukanaan mitä syövät.
He ostavat Suomesta viinaa ja vievät Kiinaan. - Anonyymi
Kekkonen tulee h8uomenna Ivaloon ja antaa hololemruusuja.
- Anonyymi
Oot kyllä sekasin, koska EI VIHREIDEN PUOLEEN NAISILLE VOI RUUSUJA TAI MUITAKAAN KASVATETTUJA KUKKIA OSTAA!
TAIGA HAJUHEINÄ ON MINUN KUKKA JA KASVAA LUONNOSSA.
Minä löysin meidän pihalta vahingossa tuon ja ihmettelin, kun pihalla tuoksu hyvälle kun leikkasin ruohoa. Jäin miettimään, että miten tämä on niin tuttu tuoksu.
Muistin, että äitini ja mummoni keräsi Kaamasessa aikoinaan kun oltiin hillassa HAJUHEINÄÄ ja se tuoksui samalle.
Luin, että TAIGA HAJUHEINÄ on harvinainen ja suojeltu kasvi, mutta minusta tuo on levinnyt vaikka olen SYYLLISTYNYT RIKOKSEEN ELI LEIKANNUT NURMIKKOA.
Pakko leikata, koska KAURIIT LEVITTÄÄ PUNKKEJA ja PUNKIT LEVIÄÄ POROJEN KAUTTA JA NÄIN NE LEVIÄÄ MYÖS LUONTOON.
Ahvenanmaalla on punkkeja vain siellä missä on kauriita ja kauriit on vain yhdessä osassa Ahvenanmaan saarta joten he ovat voineet tutkia tuon asian. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oot kyllä sekasin, koska EI VIHREIDEN PUOLEEN NAISILLE VOI RUUSUJA TAI MUITAKAAN KASVATETTUJA KUKKIA OSTAA!
TAIGA HAJUHEINÄ ON MINUN KUKKA JA KASVAA LUONNOSSA.
Minä löysin meidän pihalta vahingossa tuon ja ihmettelin, kun pihalla tuoksu hyvälle kun leikkasin ruohoa. Jäin miettimään, että miten tämä on niin tuttu tuoksu.
Muistin, että äitini ja mummoni keräsi Kaamasessa aikoinaan kun oltiin hillassa HAJUHEINÄÄ ja se tuoksui samalle.
Luin, että TAIGA HAJUHEINÄ on harvinainen ja suojeltu kasvi, mutta minusta tuo on levinnyt vaikka olen SYYLLISTYNYT RIKOKSEEN ELI LEIKANNUT NURMIKKOA.
Pakko leikata, koska KAURIIT LEVITTÄÄ PUNKKEJA ja PUNKIT LEVIÄÄ POROJEN KAUTTA JA NÄIN NE LEVIÄÄ MYÖS LUONTOON.
Ahvenanmaalla on punkkeja vain siellä missä on kauriita ja kauriit on vain yhdessä osassa Ahvenanmaan saarta joten he ovat voineet tutkia tuon asian.Kauriit ei kuulu sinne missä poronhoito on elinkeino, koska ei ole edes tietoa että sairastuuko eläimet BORRELIOOSIIN ja onko se liha edes oikeesti syötävää vai sairastuuko he myös jotka syövät lihaa.
- Anonyymi
Jaahan vähän sitä bongia niin päästään muutki pilveen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3803Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41550
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521