Miksi Kuussa käytiin kuusi kertaa?

Eikö yksi miehitetty Kuulento olisi ollut aivan riittävä?
791810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 79

Vanhimmat

Ei.

Äänestä
  • Karman Line: este, jossa maapallon ilmakehä katoaa avaruuteen

    Tutkimukset osoittavat, että maapallon ilmakehä koostuu kerroksista, joilla jokaisella on ainutlaatuiset ominaisuudet ja tehtävät. Nämä kerrokset - planeetan pinnan lähellä olevasta troposfääristä sen reunalla olevaan eksosfääriin - luovat olosuhteet, joissa elämä voi olla olemassa.
    Kuitenkin, kun siirryt pois maasta, ilmakehän paine laskee, ilman tiheys pienenee ja happi vähenee merkittävästi, mikä on havaittavissa jopa korkeita vuoria kiipeämällä. Tietyllä korkeudella ilmakehän kerros ohenee niin, ettei se enää kestä lentokoneiden lentoja. Tämä on tavanomainen raja maan ilmakehän ja avaruuden välillä.

    Tämä Karman-viivaksi kutsuttu raja sijaitsee noin 100 kilometrin korkeudella maan pinnasta. Sen määritteli fyysikko Theodor von Karman vuonna 1957, ja se on keskeinen vertailukohta ilmailu-avaruustutkimukselle.

    Karman-viiva erottaa alueen, jossa aerodynamiikan lait toimivat, ulkoavaruudesta, jossa gravitaatiolait alkavat vallita. Kun nouset kohti Karman-viivaa, huomaat, kuinka ilmanpaine laskee ja ilmakehän tiheys vähenee, mutta fyysistä rajaa ei ole tämän linjan ylittämisessä.

    Tiedemiesten mukaan ilmakehä, vaikkakin äärimmäisen harvinainen, ulottuu Karman-linjan ja jopa Kuun kiertoradan ulkopuolelle muodostaen niin sanotun vetyatomien geokoronan. Matalan kiertoradalla olevat satelliitit menettävät vähitellen nopeutta tämän ohuen yläilmakehän vastuksen vuoksi ja voivat pudota kiertoradalta muutaman vuoden sisällä.

    Siten Karman-viiva on tavanomainen raja, jota käytetään määrittämään siirtymä ilmakehän lennosta kiertoradalle, joka on välttämätön tutkimukselle ja avaruuteen lennoille.

    Äänestä

  • Miksi ei, kerro ?

    Äänestä

Aina oppii uutta uusista paikoista ja uusista näytteistä.

Äänestä

Ei siellä oikeasti käyty kertaakaan.

Äänestä
  • Salaliittopalsta on tuolla toisaalla. ↖️

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Salaliittopalsta on tuolla toisaalla. ↖️

    "Salaliittopalsta on tuolla toisaalla"

    Et sinäkään ole vielä huomannut, että maailman laajuinen salaliitto on meneillään.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Salaliittopalsta on tuolla toisaalla. ↖️

    OLETKO VITTUILEVA VAJAKKI!

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Salaliittopalsta on tuolla toisaalla. ↖️

    Saimaansalaliitto. Kauha ja Sinoli.

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Saimaansalaliitto. Kauha ja Sinoli.

    Sinoli on hyvää 😋

    Äänestä

Se oli niin helppoa, aivan niks ja naagel homma käydä raketilla Kuussa pelaamassa golffia.

Äänestä

KUUSSA EI OLE KÄYTY!

Äänestä
  • Nyt väärällä palstalla olevat salkkarit oikein hermostuvat. 🤭

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Nyt väärällä palstalla olevat salkkarit oikein hermostuvat. 🤭

    Selitä minulle paluumodulin rakettimoottorin ripustus?

    https://aijaa.com/mdpMF7

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Selitä minulle paluumodulin rakettimoottorin ripustus?

    https://aijaa.com/mdpMF7

    En klikkaa epämääräisiä linkkejä

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Selitä minulle paluumodulin rakettimoottorin ripustus?

    https://aijaa.com/mdpMF7

    Salkkari repii salaliittoteorian vaikka teknisestä periaatepiirustuksesta! :D

    Ettehän te sössönsööt edes ymmärrä, että teille nauretaan.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Salkkari repii salaliittoteorian vaikka teknisestä periaatepiirustuksesta! :D

    Ettehän te sössönsööt edes ymmärrä, että teille nauretaan.

    Saanko YHDEN työpiirustuksen Apollo-moduulista. YKSI riittää.

    Äänestä


  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Saanko YHDEN työpiirustuksen Apollo-moduulista. YKSI riittää.

    Älä nyt masennu, mutta kukaan ei näe hyödylliseksi toimittaa sinulle työpiirustuksia, meriittisi eivät vaan riitä.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Salkkari repii salaliittoteorian vaikka teknisestä periaatepiirustuksesta! :D

    Ettehän te sössönsööt edes ymmärrä, että teille nauretaan.

    Sukkulalla ei olisi ollut mitään menemistä kuuhun, Hubblea huoltanut porukka sai hurjan annoksen jo säteilyä.

    Orion alus koelento osoitti että säteilysuojaus ei riitä.
    Apollojen suojaus ihan onneton!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    En klikkaa epämääräisiä linkkejä

    No se on sun ongelmasi!

    Äänestä

KYLLÄ SIELLÄ VOI KÄYDÄ, SE ON LÄHELLÄ JA KIERTÄÄ MAAPALLOA. EN TIEDÄ SITTEN KANNATTAAKO KÄYDÄ.
ETEMMÄ EI KANNATA LÄHTEÄ.

Äänestä
  • Nyt väärällä palstalla olevat salkkarit Hus,

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Nyt väärällä palstalla olevat salkkarit Hus,

    Käy sie vuon siel saimmaalla apina!

    Äänestä

Kolmessa vuodessa kuusi kertaa.

Äänestä
  • Se tekee about puoli vuotta, eli 6 kk välein lähti aina uusi raketti ja sen mukana uusi miehistö Kuuhun. Nyt ei yhtään.

    Äänestä

Miksi Kuussa käytiin nolla kertaa?

Äänestä

KUUAUTO 2*19 MILJOONAA DOLLARIA.

Äänestä
  • Halpa oli, ottaen huomioon että tilaaja, valmistaja, myyjä ja ostaja oli sama.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Halpa oli, ottaen huomioon että tilaaja, valmistaja, myyjä ja ostaja oli sama.

    Stanley Kubrik sai rahoituksen monelle hyvälle elokuvalle.

    Äänestä

  • Tekniikantohtoreita oli viilaamassa muttereita. Kun se häkkyrä valmistettiin hinnasta päätellen.

    Äänestä

  • Apollo-ohjelman kuuauton hinta ei ole tiedossa, koska niitä ei myyty, vaan ne rakennettiin ja niitä käytettiin NASAn omissa lennoissa. Apollo-ohjelman kokonaiskustannukset vuosina 1960–1973 olivat nykyrahassa arviolta 288 miljardia dollaria, mutta tämä kattaa koko ohjelman, ei yksittäisiä komponentteja, kuten kuuautoja, HS.fi.
    Yksittäistä hintaa ei ole olemassa: Apollo-ohjelman kuuautot olivat osa erittäin kallista ja monimutkaista avaruusohjelmaa, eikä niitä koskaan myyty kuluttajille. Siksi niille ei ole määritelty julkista hintaa.
    Ohjelman kokonaiskustannukset: Yhdysvaltain avaruusohjelma (Apollo-ohjelma) maksoi arviolta 288 miljardia dollaria (nykyrahassa) vuosina 1960–1973. Tämä summa kattaa kaikki ohjelman kulut, ei vain kuuautoja.

    Äänestä

Kuussa on käyty tuhansia kertoja, mutta näistä matkoista ei tavalliselle tallukalle kerrota mitään. Minulla on tietoa.

Äänestä
  • Voisitko vähän paljastaa tietojasi? Mielenkiintoista!

    Äänestä

  • Valehtelet!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Voisitko vähän paljastaa tietojasi? Mielenkiintoista!

    Toin kuusta pyyhkeen, siinä luki Holiday Inn.

    Äänestä

Noissa kuurakettien laukasussa on se että ensin raketti lentää pystysuoraan jotta saadaan hienoja kuvia. Sitten se vähin äänin kääntyy kyljelleen ja rysähtää metsän taakse.

Äänestä

Kuussa kuusi ja viissä viisi itsekin olen käynyt monessa paikassa monesti ja aivan turhaan kun en ole uskonut edellisiä kävijöitä mm. korkeasaaressa kolmesti norsuja katsomassa.

Äänestä
  • Nykyään ei ole varaa sinnekään meikällä.

    Äänestä

  • Et siten ole huomannut, ettei Korkeasaaressa ole norsuja?

    Äänestä

Maahan oli unohtunut joku ruuvimeisseli ja se piti hakea maasta ja palata kuuhun. Samat kun kuuhun unohtui joku teippirulla, niin se piti hakea.

Äänestä

Osasyynä peräkkäisiin kuulentoihin oli se, että USA onnistui ja Neuvostoliitto ei onnistunut. Kun tuolloin kylmä sota kävi kuumana niin kaikki tälläiset hyödynnettiin propagandatyössä puolin ja toisin.

Neukkuja harmitti tavattomasti se, että heiltä vietiin hyvin alkanut etulyöntiasema lähiavaruuden valloituksessa. Sputnikin ja Gagarinin jälkeen heillä homma lässähti näkyvästi.

Vakoilunsa ansiosta neukuilla oli tasan tiedossaan se, että Apollo-lennoilla käytiin Kuussa. Salkkarit/trollit yrittävät nyt jälkeenpäin väittää että USA feikkasi ja että Neuvostoliitto olisi kesken kylmän sodan antanut USA:n feikata kuitenkaan käyttämättä tilaisuutta hyväkseen propagandavoittona kommunismille ja Neuvostoliitolle.

1Äänestä

Naapurissamme asui 60-luvun lopulla vanhempi mies nimeltä Martti. Kuulentojen aikaan Martti oli kyläkaupassa sanonut paikalla olleille kyläläisille että hiekkamontulla ne on kuvattu. Martti oli vanhankansan mies ja tunnettu siitä että hän puhui aina totta.

Äänestä

Lue juttu Apollo 20.

Äänestä

KUUsi eikös se ole jo siinä nimessä :D!!!

Äänestä
  • Kuussa ei ole käyty!

    Äänestä

  • Sanaleikit ovat sanaleikkejä.

    Äänestä

Silloin aikanaan oli polttoaine todella halpaa, lähes ilmaista ja raketiti terhokkaita ja hyviä...

No kyse on tietysti siitä, että kun lavasteet oli valmistettu niin käytetään niitä useammin ennenkuin ne puretaan pois! Lavasteille tulee hintaa jos vain muutan tunnin niitä tarvitaa eli tuntien lisäämisellä saatiin lisää materiaalia ja kiukkua neuvostoliittoon...

No Usa tyynnytteli neuvotoliittoa sillä, että antoi heille kunnian olla ensimmäinen maa joka kuvannut kuun pimeänpuolen!

Äänestä

NASA viivästyttää astronautin lentoa Kuun ympäri.

Yhdysvaltain avaruusjärjestö NASA on ilmoittanut lykkäävänsä edelleen suunnitelmiaan lähettää astronautit takaisin Kuuhun.

Viraston päällikkö Bill Nelson sanoi, että Artemis-ohjelman toinen tehtävä oli nyt tarkoitus käynnistää huhtikuussa 2026.

Suunnitelmana oli lähettää astronautit Kuun ympäri, mutta ei laskeutua maihin syyskuussa 2025. Päivämäärä oli jo pudonnut kerran aiemmin, tämän vuoden marraskuusta.

Tämä tarkoittaa, että kuuhun laskeutuminen tapahtuu vähintään 2027, vuosi myöhemmin kuin alun perin suunniteltiin.

Viive tarvitaan korjaamaan ongelma kapselin lämpösuojassa, joka palasi edelliseltä koelennolta liian hiiltyneenä ja kuluneena, halkeamineen ja joitain sirpaleita irti.

Herra Nelson kertoi tiedotustilaisuudessa, että "astronautimme turvallisuus on Pohjantähtemme".

"Emme lennä ennen kuin olemme valmiita. Meidän on tehtävä seuraava koelento, ja meidän on tehtävä se oikein. Ja näin Artemis-ohjelma etenee."

Äänestä

Nelson sanoi, että insinöörit olivat päässeet ongelman ytimeen ja uskoivat, että se voitaisiin korjata muuttamalla kapselin paluumatkaa – mutta perusteellisen arvioinnin suorittaminen vie aikaa.

Nasa kilpailee Kiinan avaruusjärjestön kanssa, jolla on omat suunnitelmansa lähettää astronautit Kuuhun. Nelson sanoi luottavansa, että Artemis-ohjelma saavuttaisi kuun pinnan ensin, mutta hän kehotti NASAn kaupallisia ja kansainvälisiä kumppaneita "tuplaamaan tämän aikataulun saavuttamiseksi ja parantamiseksi".

"Aiomme käynnistää Artemis 3:n vuoden 2027 puolivälissä. Se on paljon ennen Kiinan hallituksen ilmoittamaa aikomusta, jonka he ovat jo julkisesti ilmoittaneet olevan 2030."

Lisätty viivästys lisää kuitenkin painetta hallituksen johtamaan Nasaan – jonka rakettijärjestelmää astronauttien lähettämiseksi Kuuhun, Space Launch System (SLS), on arvosteltu kalliiksi ja hitaasti kehittyväksi.

Tämä on jyrkässä ristiriidassa Elon Muskin yksityisen sektorin yrityksen SpaceX:n kanssa, joka jatkaa ponnisteluissaan rakentaa oma, lopulta paljon halvempi ja uudelleenkäytettävä Starship-raketti.

Presidentti Donald Trumpin Jared Isaacmanin nimittäminen Nelsonin tehtävään Nasan johtajaksi on lisännyt kasvavaa huolta siitä, että NASAn Kuu-ohjelmassa on odotettavissa suuria muutoksia.

Isaacman on miljardööri ja läheinen yhteistyökumppani Muskin kanssa, joka on maksanut kahdesta yksityisen sektorin tehtävästä, jotka ovat vienyt hänet avaruuteen. Avoimen yliopiston avaruustutkijan tohtori Simeon Barberin mukaan hänen yrittäjähenkinen lähestymistapansa saattaa olla shokki NASAn järjestelmälle.

"SLS on vanhan koulun raketti. Se ei ole uudelleenkäytettävissä kuten Starship, joten se on erittäin kallis, ja sen saaminen käyttöön on kestänyt kauan. Ja hidas ja kallis on epävarma asema, kun tuleva presidentti, odotamme , haluaa säästää kustannuksia.

"Isaacman aikoo tuoda uuden silmäparin siihen, miten Nasa toimii. Ja on vaikea ennustaa, mitä tämä Isaacmanin, Muskin ja Trumpin yhdistelmä voisi tarkoittaa Nasalle sellaisena kuin me sen tunnemme."

Äänestä
  • Ei mitään uutta NASA:lta. Viimeiset 25 vuotta NASA on siirtänyt ja siirtänyt tätä seuraavaa Kuussa käyntiään aina tuon 2-4 vuotta eteenpäin toistuvasti. Näistä myöhästyttämisistä löytyy vanhat artikkelit jos viitsii googlata. Systeemit ja projektit ovat vain vaihtuneet yksistä toisiin mutta mistään ei ole tullut valmista. Tekijät ja väki ovat vaan vaihtuneet ja aina aloitettu uudella projektilla. Ja sama jatkuu edelleen.

    Äänestä

ei ole käyty Kuussa yhtään kertaa.

Äänestä
  • Salaliittohörhöt ei uskoisi, vaikka huomenna käytäisiin uudestaan Kuussa.

    Äänestä

  • kupriikki osas vilimata tän homman jenkeille



    N - liitolla ei ollu ko alla bugatsoova , joten levittelivät käsiäään .

    ( karrrvaisia)

    Äänestä

Artemis I -lennolla käytetty lämpökilpi koki odotettua vakavampia vaurioita.

Äänestä

Käytiin vielä varmistamassa 5 kertaa että joo, ei siellä mitään ole. satojen miljardien hintalapulla. Kuulostaa todella uskottavalta. On kaksi vaihtoehtoa. Joko siellä oli jotain todella mielenkiintoista minkä takia siellä ravattiin yhtenään. Miksi sitten ei enää? Jos siellä oli jotain sellaista ettei ole hinnalla väliä niin miksi sellainen mielenkiinto loppuisi. Siellä on varmana käyty sata kertaa tuon jälkeen, mutta pidetty asia salassa.

Toinen vaihtoehto on ettei siellä ole käyty koskaan. Tätä vaihtoehtoa tukee se että viimeisten 10 vuoden aikana kuuhun meneminen on osoittautunut ylivoimaisen vaikeaksi. Eikä pelkästään kuuhun meneminen. Pelkkä miehitetty lento ilman laskeutumista on osoittautunut mahdottomaksi. Ja tämä on globaalia. Ei pelkästään Nasan juttuja. Sinne ei pääse mutkaan joten...

Äänestä

Saa nähdä milloin Nasa saa tehtyä välineet millä siellä kuussa voisi ihminen käydä.
Nyt harjoitellaan jotta se olisi turvallista, ennen ei tarvinnut kun se oli niin helppoa ja laskutikuilla laskettiin kaikki, nyt ei riitä tietokoneessa tehoja tehdä vastaavia laskelmia?...

Kyllä kyseessä ihmiskunna toiseksi suurimmasta huijauksesta, ykkös tilaa pitää edelleen hallussaan "Jeesus" joka väitti olevansa Jumalan-poika!

Äänestä
  • Kristinuskossa Jeesuksella on keskeinen merkitys.

    Äänestä

Katsokaa, mitä Aldrin on kertonut jo vuosia sitten:
https://t.me/DUMBSandCloning/588237
Miksi media ei kerro tätä suurin kirjaimin missään?

Äänestä

Syy oli moninainen, tässä muutama.

-Saturnus raketin poltoaine oli helvetin myrkyllistä.

-Raha loppu.

- Apollo tyylisten lentojen anti ei tuonut enää lisäarvoa.

Äänestä

Ei ehkä käyty kuin kaksikertaa.
Lentoskeptikot puhuvat että kaksi apollolentoa eroaa huomattavasti muista.

Äänestä

Öh? Millä tavalla muka yksi kuulento olisi riittänyt kuun tutkimiseen? Täysin naurettava väite. Edes maapalloa ei tunneta vielä kunnolla ja on paikkoja missä ihmiset ovat hädintuskin käyneet vaikka me asumme kokoajan maapallolla. Miten kummassa oikein kuvittelet, että kuu olisi ehditty tutkia yhden lennon aikana? Eihän sen tutkimista ole vieläkään kuin vasta aloitettu ja siksi sinne on mentävä taas uudelleen ja tällä kertaa pysyvästi.

Äänestä

VAI VIISI KERTAA

Äänestä

Kolmessa vuodessa!

Äänestä

Noihin hyvät vastaukset:

- 1. Kuu-modulien ja Lunar Roving Vehicle antennit
- 2. Kuun pinnanmuodostus
- 3. Paluumoduulin rakettimoottorin järjetön ripustus
- 4. Kuukivet - satoja kiloja. /1/
- 5. Mystisesti kadonneet Apollo-nauhat
- 6. Väitetysti kuuhun laskeutumista harjoiteltiin Maata kiertävällä radalla
- 7. Perustellaan kuussa oloa sillä, että sieltä kuului radiolähetykset
- 8. Lunar Roving Vehicle maksoi 2x19 miljoonaa dollaria - siis pelkkä auto.
- 9. Natiivit työpiirustukset

10.

/1/ "Moon rocks retrieved from the lunar surface by a Russian robot in 1970 sell for $855,000 .. The fragments, ranging in size from about .079 inch x .079 inch (2 x 2mm) to .039 inch x .039 inch (1 x 1mm)"

Äänestä

Käytiinkö?

Äänestä

Käytiinkö kertaakaan?

Äänestä

Lavasteet on kuitenkin olleet kalliita joten samantien useampi versio kuussa käyntiin!

Äänestä

Nyt lavastajalla on teknisiä ongelmia?

Äänestä

Ehkä jonakin päivänä saamme tietää totuuden siitä, mitä siellä oikeasti tapahtui. Varmaa on, että pimennossa on pidetty paljon asioita.

Äänestä

Sen takia tehtiin 6 feikkilentoa että näyttäisi aidommalta.

Äänestä

ei kuu kuulu tähtitiede palstalle - eivätkä myöskään avaruuslennot kuuhun!

Äänestä

Luulen että johtuu sanojen yhteisistä kolmesta alkukirjaimesta: K, U, U.

Äänestä

AJATELKAA NYT JUMAL..AIVOILLANNE. TUNTUU IHAN MAHDOTTOMALTA PÄÄSTÄ NYKYÄÄN MIHINKÄÄN. KAIKKI YRITYKSET MIEHITETTYIHIN LENTOIHIN VÄHÄNKIN KAUEMMAKSI EPÄONNISTUU. 60 JA 70 LUVUN ALUSSA MUKA KÄYTTIIN KUUSI KERTAA KUUSSA, ALKEELLISILLA LAITTEILLA JA JOKAINEN KUULENTO ONNISTUI. NYT EI MIKÄÄN KOSKAAN. JOS JOKU VÄITTÄÄ KIRKKAIN SILMIN ETTÄ KUUSSA ON OIKEASTI KÄYTY KANNATAISI MENNÄ LÄÄKÄRIIN

Äänestä
  • "KANNATAISI MENNÄ LÄÄKÄRIIN" Sinulle huutaja suosittelen silmälääkäriä tai optikkoa. Huono näkö voidaan useassa tapauksessa korjata esim. silmälaseilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    "KANNATAISI MENNÄ LÄÄKÄRIIN" Sinulle huutaja suosittelen silmälääkäriä tai optikkoa. Huono näkö voidaan useassa tapauksessa korjata esim. silmälaseilla.

    JOS KIRJOITTAA ISOLLA NIIN EI KAI SE OLE NÄKÖASIA ITSELLE VAAN MUILLE., HANKI JÄRKI JA MENE TÖIHIN

    Äänestä

  • Anonyymi00085 kirjoitti:

    JOS KIRJOITTAA ISOLLA NIIN EI KAI SE OLE NÄKÖASIA ITSELLE VAAN MUILLE., HANKI JÄRKI JA MENE TÖIHIN

    Jos kirjoittaa isoilla kirjaimilla se tarkoittaa HUUTAMISTA. Sinulle voi vain sanoa, että hanki järki.
    En voi mennä töihin, koska olen eläkkeellä:

    Äänestä

Ei ole käyty kertaakaan.

Äänestä

Käytiinkö?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö yksi miehitetty Kuulento olisi ollut aivan riittävä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu