...arvion Usan presidentin vaalien voiton syistä, ja löi pöytään täsmälleen oikean arvion.
Koskelan arviota tukevat myös Usan politiikan asiantuntijat.
https://www.verkkouutiset.fi/a/vasemmistoliiton-minja-koskela-tama-kaantyi-donald-trumpin-eduksi/#24f34c3d
Taas Halla-aho sortui woketukseensa ja metsäänhän se sitten menikin. TAAS!
Koskelan arviota tukevat myös Usan politiikan asiantuntijat.
https://www.verkkouutiset.fi/a/vasemmistoliiton-minja-koskela-tama-kaantyi-donald-trumpin-eduksi/#24f34c3d
Taas Halla-aho sortui woketukseensa ja metsäänhän se sitten menikin. TAAS!
Vastaukset 330
Vanhimmat
Koskelalla ja Vasemmistolla ei tule olemaan vaaleissa mitään jakoa, ellei Andersson EU:n sosiaaliasioiden johtopaikalla, ala kiireesti lakkauttamaan veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPPAA, jota Suomessa tehdään eläkeäisväestöä äärimmäiseen köyhyyteen pahoinpitelemällä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17891117/toimi-nain-kun-joudut-porssirikollis-aarifasistien-ryostamaksi
persujen kannatus on kohti pohjaa sukelluksessa, sehän tietää pelkästään hyvää suomelle.
Sulla on vilkas mielikuvitus 😀😀😀
Purralla on taskut täynnä kiviä, Persut menee mukana pohjaan.
Sairas mieli tällä viherkommariinilla on ennemminkin.
Samaa sakkia kun mariinin jauhojengi...huumeet saa tuon harhaisen ajatuksen aikaan
Mitä mieltä vasemmisto on seksuaalisten suhteiden ikärajasta. Pitäisikö se muuttaa mamuille sopivaksi. Muslimien uskonnossa seksi lasten kanssa on hyväksyttävää. Monien on vaikea hyväksyä, että Aisha oli vasta 9-vuotias, kun muslimien profeetta Muhammed oli seksuaalisuhteessa hänen kanssaan. Hadithit sekä islamilaiset tiedemiehet ovat todistaneet Aishan olleen 6-vuotias kihlautuessaan ja 9-vuotias aloittaessaan sukupuolielämän Muhammedin kanssa. Muhammedin sunna eli elämäntyyli on johtanut hyväksyttävään lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön islamilaisten maailmassa. Myös Suomessa.
Onko noin vaikeaa tunnustaa tosiasia 🤣
Ei se ole mielikuvitusta vaan totuus! PS petti äänestäjänsä, siis ne jotka luotti siihen ettei PS suostu leikkaamaan pienituloisilta!
Persut ovat tulevaisuuden puolue. Siitä pitää punikkien haitallinen maahanmuutto huolen. Katso Saksaan ja Eurooppaan. Trumpin voitto on samasta syystä kuin Euroopan oikeiston nousu.
Kun punikit eivät välitä omasta kansasta paskaakaan ja suosivat vaan erästä uskontoa, tulos on tämä. Jatkoa seuraa tulevaisuudessa ellei punikit tee parannusta maailmoja syleilystään.
Ja tämä woketus vielä päälle. Älkää punaiset ulisko miksi oikeisto nousee. Laittakaa oman kansan etu ykköseksi kaikessa. Näin pääsette esim persuista eroon. Muussa tapauksessa ette.
Saatanan hullu woketus
Ei poista sitä ,että YLE hävisi vaalit.! Valehtelu paljastuu jossain vaiheessa!
On nämä jonkin verran suomenkieltä osaavien RYSSIEN kannanotot omituisia ! Ja nämä kotikommareiden lapset ja lapsenlapset ovat innokkaita heti valituksi johtajiksi päästyään, suorastaan yli-innokkaita --- ei suinkaan hoitamaan johtamansa puolueen asioita , vaan haukkumaan muiden puolueiden johtajia !
Halla-aho on pihalla kuin perus puliukko.
Änkyröiden lapsellisuutta wokeilu.
Pul pul pul, vain kuplat tulevat hetken aikaa pintaan.
No no kenenkään kannatus ei ole menossa mihinkään, suomessa on 2.5 miljoonaa äänestäjää eikä pelkästään 2400 niin kuin yle väittää. Tällaisilla luvuilla ei ole demareidenkaan kannatus kuin 2-5 % ja vasemmiston vielä vähemmän eli 1-3 %. Kannattaisiko käydä se peruskoulu edes loppuun.....????
Kukahan se petti äänestäjänsä?? Mariini juoksee karkuun pitkin maailmaa ja loput lähti karkuun brysseliin. Niin kuinkas se nyt köyhän käy kun "köyhän puolustajat ovat muualla kuin suomessa" Ei anarkisti ymmärrä kuinka sitä viedään kuin pässiä narussa HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH!!!!! PS. EN OLE PERSU ENKÄ MUUKAAN.
Persu hei, eiks' mamutus oo enää mittää, ku nytte o woketus 🤣
jauhat jo jauhettuja jauhoja 🤣
Pitää henkaria takkinsa alla, jotta hartiat näyttäis edes vähän leveämmiltä.
Vai tulevaisuuden puolue perssut RRUUAAAHHH...
Minjahan on sitten asialinjalla jos pisti persun kuriin...
Ajankohtaista:
Suhna24 palstat täysin äärioikeisto-putinistien persukokoomus kokoomuspersu-tiltujen hallussa
todettu että CIA koulutti suomeen 2000 media-toimijaa viime vuosina...
ja sen huomaa..
Suomen tuhoa aivopesevät rasismilla fasismilla joka päivä 24 tuntia Suhna24-palstoilla...
satanistit tappaneet eniten ihmisiä maailmassa... mm 2 maailmansotaa jne..
Valehtelemalla pääsee kyllä politiikassa pitkälle. Sehän USA:n esimerkki osoittaa. Ehkäpä Purra saa hallituksensa tekemänsä valehdeltua parhain päin, eikä persujen kannatus kovin pahasti kyykkää.
Vielä kerran Marinin jauhojengisyytöksistä: Marin on historian ainoa pääministeri, joka on läpäissyt huumetestin (vapaaehtoisesti) ja selvisi siitä puhtain paperein: ei merkkejä huumeiden käytöstä. Suomen historiasta löytyy kyllä pääministereitä, jotka eivät olisi läpäisseeet puhtain paperein edes alkoholitestausta. Joten eiköhän lopeta nuo puheet jauhojengistä. Niihin ei todellakaan ole mitää perusteita.
Itse asiassa muslimimaissa seksi lasten kanssa ei ole hyväksyttävää. Ei se ole sitä myöskään Suomessa, vaikka uutisia lukiessa saa selvän käsityksen siitä, että sitä tehdään jatkuvasti. Montakohan virtasta ja lahtista kärsii tälläkin hetkellä vankeustuomiota lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä, sillä onhan se kiellettyä Suomenikin laissa. Ei tässä vasemmistolla ole mitään tekemistä. Ainakin meidän kylällä se on persu, joka parhaillaankin istuu ehdotonta tuomiotaan.
Islam sortaa naisia ja
Eikös se istuja ollutkin vasemmistoliittoon kuuluva?
Niin läpäisi kun odotti riittävän kauan ennen kuin meni testiin😁
Yle mitään hävinnyt, Harris hävisi.
Sodat johtuvat eri uskontojen keskinäisistä riidoista.
Sinne vajoavat, mitä sitten? Ei mitään.
Persu.
Tai ehkäpä ihmiset ei vain halunneet aggressiivista äärivasemmistolaista wokepresidenttiä. Onhan vasemmiston tilillä kuitenkin yli 100 000 000 ihmisen murha.
No mene ja tiedä.
"Anonyymi
2024-11-11 14:53:58
onhan vasemmiston tilillä kuitenkin yli 100 000 000 "
........................
Uskonnot ovat tappaneet eniten maailmassa ja homma jatkuu
eli on siiis kesken.
Vasemmisto ei ole tappanut ketään diktatorismi sen sijaan on.
Tiedä ja mene.
"Anonyymi
2024-11-11 15:08:25
Tai ehkäpä ihmiset ei vain halunneet aggressiivista äärivasemmistolaista wokepresidenttiä"
++++++++
Tuo väitteesi että esim stalin ja mao olisivat olleet vasemmistolaisia on huvittavinta
huuhaata mitä tänne on kirjoitettu.
Seuraavaksi varmaan väität että hitler oli floristi eikää koskaan tapattanut
ketään.
Lulz demokraatit jenkeissä on about samaa porukkaa mitä meillä on kokoomus.
Eheeeeiiiii, väärässä olet. Jenkit ovat tottuneet jo vuosisatoja sitten afrikasta väkivalloin kaappaamiinsa tummempi-ihoisiin.
EI kusihoroa pressaksi. Ajatuksenakin jo sairas.
Jaa, sä lasket kokoomuslaisetkin vasemmistoon.
Kertokoon tämä kommentti kaiken siitä, miksei persuja pitäisi koskaan päästää lähellekään minkäänlaista vallankahvaa,
Mutta kun kommunismilla on taipumusta diktatorismiin.
Mahtava postaus taas, Lento-Fisu....sitä rataa!
Vasemmistoaate muodostaa näitä diktaruureja. Vääjäämättä käy niin jos vassut saa kaiken vallan. Sitten tulee ruumiita
Vasemmistoaate vaikuttaa siis totalitarismin. On tutkittu että vasurit kannattaa totalitarismia.
Käytännössä sama aate kuin natsismi. Sosialismeja kumpikin. Neukku ja natsi-Saksa olivat samanlaisia hirmuvaltoja aikoinaan. Kummassakin systeemissä kansaa pidetään kurissa asein eikä toisinajattelua sallita.
Onko maailmassa vasurimaata joka olisi demokratia? Ei tule mieleen
Pohjoiskorea Kiina Venäjä, neukku ennen, DDR.
Kokoomus kylläkin heitti arvot kotiuskontoisänmaa pois aikoja sitten.
Luen puolueen uusvasemmistolaistuneeksi puolueeksi yhdessä kepuleiden kanssa.
"tutkimus" on tinnitusta sun korvien välissä.
Kapitalismin aate perustuu orjuuttamiseen.
Et ymmärrä omaa aatettasi lahjattomuutesi vuoksi.
"anonyymi
2024-11-11 14:53:58
Tai ehkäpä ihmiset ei vain halunneet aggressiivista äärivasemmistolaista wokepresidenttiä. Onhan vasemmiston tilillä kuitenkin yli 100 000 000 ihmisen murha".
µµµµµµµµµµµµµµµµµµµµµ
Oikeistolaiset ovat murhanneet 112 000 000
Häh, kommunismin tarkoitus on jakaa kaikille tasapuolisesti, diktatuuri on mielisairaiden yksinvaltiaspersujen tapa hallita ja alistaa kansa.
Laivakaupalla hakivat vuosikymmeniä puuvillapelloilleen orjiksi, nytkö eivät enää kelpaa?
OrpoPurra tekee nyt lähes samaa suomelle halpaduunareiksi. Eivätkä yhtään öyhötä karkoittamisista, vain ajasta jälkeenjääneet kannattajat öyhöttävät vanhasta 2015 muististaan.
Sekö on sitä heidän mainitsemaansa arvorealismia?
Kommunismin tarkoitus on, että pieni eliitti
vie kaikki rahat. Vieläkö näitä aivopestyjä
punikkeja on olemassa, jotka ei näe totuutta.
Valtiokapitalismi elää ja voi hyvin.
Tiitisen lista virallisesti julki.
Ja luet Persut SiniMustiksi.
no, hallaahollahan ei päässä liiku mitään muuta kuin mamu matu woke, kuten ei kannattajillaankaan, silloin ei näe nenäänsä pidemmälle.
Jussipussi puita .....
Kuule. Vasurit sanoo että he elävät tässä hetkessä. Ei ihme että heidän touhut menee mönkään koska eivät mieti juuri mitään tulevaisuutta ajatellen.
Esimerkiksi tämä monikulttuurin huuma heillä. He vaan huumassaan menevät eteenpäin syyttäen vastustajia milloin miksikin, mutta eivät todellakaan mieti mikä on lopputulos heidän huumasta. Se on islamin valta tulevaisuudessa. Tätä maata johtaa islam. Tajuatteko? Islam
Islaminko tähden sotaveteraanit taisteli muinoin?
Islam ottaa vallan maassa itse vassuiltakin.
Satavarmasti eivät persujen takia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18508486/anderssonin-on-aika-maksaa-kiitollisuudenvelka-elakelaisaanestajille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18510399/elakelaiskoyhien-vakiaanilla-vasemmisto-ja-li-andersson-voittoon
Anderssonista tähän mennessä kuulunut, vain naistenlehtijuoruja, mitään konkreettisia tekoja, veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPAN lakkauttamiseksi eläkeläisväestöllä, aidon ajanmukaisen taloudellisen oikeusturvan toteuttamiseksi, modernin Sveitsin esimerkin mukaisilla 2 500E/kk MINIMIELÄKKEILLÄ ei ole kuulunut. Äänestäjien pettäminenkö jälleen käynnissä, jos niin ei enää ääniä.
https://www.dw.com/en/german-election-poor-people-dont-vote/a-58967380
EU-parlamentaarikot eivät päätä Suomen minimieläkkeistä, niistä päättää Suomen eduskunta, jossa hallituspuolueilla on enemmistö.
Haloo Orpo, haloo Purra!
Et osaa matematiikkaa ja väität siksi valheita tosiksi.
Jopa vangit muuttuneet vaijeammaksi...
Uutiset"Rikosseuraamusesimies piti erityisesti sylkäisemistä epäkunnioittavana. Mies kertoi työskennelleensä alalla 20 vuotta, jona aikana hän ei ole koskaan aikaisemmin saanut työstään ”tällaista kiitosta”.
Jos analyysia Harrisin tappiosta haluatte, niitä tulee tässä:
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/11/6/it-was-anger-that-won-trump-this-election
Harris ei paljon poikkea Trumpista, siinä se ongelma on, köyhiksi tehtyjen unohtaminen. Toivotaan ettei Vasemmisto, Koskela ja Andersson, sorru samaan virheeseen toistamiseen, viimeinen mahdollisuus annettu.
https://www.socialeurope.eu/pensions-in-switzerland-how-a-rise-was-won
Mä En äänestäis ikinä vihavasemmistopuolueita. Ovat oman kansan vastasia. Lietsovat vihaa, eripuraa ...
Sinähän olet Putinisti niinkuin kaikki persut, ei mitään asiaa suomalaisia arvostelemaan.
Siunaa ittesi kun tollaisia höpötät
mutta se on totta.
Muistutan että juuri vasemmistolaiset äänestivät eniten Natoa vastaan.
Mitäs kun Trump ei ole natosta juurikaan innostunut, hän on siis vassari persujen mielestä 🤣🤣🤣
Persuthan ne vihaa lietsoo!
Demarit ei äänestäneet Natoa vastaan ja Vasemmistoliitossakin vain pieni osa sitä vastaan!
Pieni osa vassareista oli oikeassa.
Trump voitti koska Kansa niin Tahtoi!
Trumpin +
Hetero
Mies
Rebublikaani, eli kansan arvoja ja perhearvoja kunnoittava
Tavallisen kansan etujen ajaja
Kansa Kyllästynyt vihehumppaan, vasemmiston vihanlietsontaan, sotien ylläpitoon
Kyllä, Trumppi on Sitä mitä Kansa, Yhdysvallat, Eurooppa ja Koko Mailma tarvitsee. Just Nyt!!!
Huomaat viimeistään helmikuussa että eurooppa joutuu pulaan yhdistelmä Trump/Putin takia.
Muun maailman ei Trumpista tarvitse olla paljoakaan huolissaan.
On vaikea kuvitella suurempaa vitsiä kuin että Trump olisi perinteisiä perhearvoja kannattava mies.
Yksi sanoo että tuli valaisee. Toinen sanoo että edellinen valehtelee ja tuli vain kuumentaa...
Miläli lukee Yhdysvaltojen mediaa, ja Kansan mielipiteitä. Voi todeta, woketus on tullut tiensä päähän. Trumppilta toivotaan toimia sen suhteen🙏🏻
suomen uutisista sinä tuon poimit, haha
Ei auttanut edes sdp woke vaalivaikuttamien sillä sdp lähetti 40 wokea amerikkaan vaalivaikuttamaan harriksen puolesta mutta suomen woke sdp häävisi vaalit.
Sosialistien juoppoporukka! Vanha viinan haju!
Silmät sai hävetä päästä. Vaikea oli kertoa sukulaisille.!
Menkää SDP ,vaikka seuraaviksi Kiinan ja Venäjän vaaliin sekaantuu.sen jälkeen teistä
kuulu mitään,ei sitä vanhan viinan hajuakaan. Ja hyvä olis! Kiitos
Naurattaa nämä SDP kekkulointi..
vasenmisto.... 👎🏻
"vasenmisto...."
Juuri näin. Vasenmisto.
Demokraatit liian vasemmalla, kansa ei tykkää😜😝
Politiikalla ei mitään merkitystä usan vaaleissa, sillä on kuka lupaa halpaa ruokaa ja bensaa.
Peltokankaat pärjäävät kaikkialla.
Niin, jos elämässä ei ole mitään muuta kuin halpa bensa.
Mitä se vasemmisto sitten lupasi..kommunismia. Ko?
Tiedätkö,halpa bensa on tärkeä työssäkäyville!
Kotona voi köllötellä ilman bensiiniä, kun on vaan kaljaa.
Mutta eihän persuluuserit töissä käy, mitä ne bensalla tekisivät?
Osta sähköauto, tankillinen tulee töpselistä.
jep, pörssisähkön ollessa 0,00€ tai miinuksella, "tankillinen" ei maksa mitään.
jep, pörssisähkön ollessa 0,00€ tai miinuksella, "tankillinen" ei maksa mitään.
Kyllä tässä oikeistoihmisenä yhtyy tuohon MK:n analyysiin..
Minja on terävä nainen. Vassareilla näitä löytyy.
Niinkuin punakapinassa,,joka huusi kovinten,tehtiin plutonan päällikkö.!
Sittenhän persut olisivat pelkkiä päälliköitä, huudatte jatkuvasti, haha.
Muttakun kyvyt eivät luusereilla riitä mihinkään.
Trumbbi ... Amerikasta tulee Mahtava, jälleen😇😎🤠
Ei eokeuluja...
Koskelan ajatusjuoksun mukaan Suomenkin seuraavat vaalit voittaa oikeisto. Vähemmän sosiaalikuluja, enemmän verohelpotuksia rikkaille.
Kiitos!
Ei suomalaiset ole niin tyhmiä kuin jenkkikansa.
USAssa median uskoo n 10% Suomessa 80%..JA SUOMALAISET uskoon varmaan joulupukkiin myös!
Persut uskovat Putiniin ja Trumppiin.
Kommarit uskoo Kiinaan ja Pohjois-Koreaan.
Valtiokapitalismi elättää lapsensa, hik.
Wokettajat nostivat Trumpin presidentiksi.
Väärä arvio. Lue oikea arvio aloituksen linkista Halla-aho.
Koska vihervasemmisto haluaa sulkea tiukasti silmänsä siltä että woketus siinä kuin taloustilannekin nosti Trumpin presidentiksi jopa persoonastaankin huolimatta.
Horiset skeidaa, tajuutsä?
Woketusta ja huonoa taloudenhoitoa tarjolla, lol
Kommentoitisi yhtä köyhää ja olematonta edelleenkin.
Ykkösjuttu oli että Bidenin olisi pitänyt ilmoittaa vetäytymisestään jo keväällä.
Miksi kun vielä kesälläkn suomen presidentti stubb sanoi että biden on ihan täysin kykenevä homaan?Valehteliko suomen presidetti suomalaisille vain mitä ihmettä? Hän siis ei ole kykynenvä mutta on täänäänkin edelleen amerikan presidentti.
kyllä , Biden oli paras Tumpin apuvoima..
Aaltola kanssa kehui erinomaista bideniä,! Missä h..rissa se mikä oikein pyöri?
Erinomaisessa kunnossa!
Tuo on jo valhetta!!
Biden-Harris oli paska joka suhteessa, siinä se syy.
Yksinkertaisia ihmisiä on helppo eksyttää valheilla. Sen näytti edelliset eduskuntavaalit meillä ja nyt presidentinvaalit USA:ssa. Kyllä oli pöyristytävää kuunnella nuortamiestä Suomessa joka hehkutti Trumppia siksi kun "osaa työskennellä" mäkkärissä. Tällä tasolla mennään yleistiedossa ja median lukutaidossa. Huhhuh.
Jos osaa työskennellä Mäkkärissä, on täysin pätevä Yhdysvaltojen presidentiksi ja Suomen valtiovarainministeriksi.
90% mustista naisista antoi äänensä Kamalalleja tämä on fakta
Tuo oli sitä median valetta ,otetaan vastapuolelta NS sopiva ,,,,sitten eetteriin..ja taputuksia.
Lammas viihdettä!
Olitko laskemassa! Taidat laskea kunnon kaljanhajusta mönjää housuun !
Mutta vasemmisto on kanveesissa!USAsta alkoi..ja hyvä niin.!
Tyypillistä umpimielistä persujargonia Halla-aholta, naurettava "analyysi" häneltä.
joka klunk sanan klunk välissä klunk klunk...
Naurat kuin LII eduskunnassa !
Selvä hommahan tuo oli ja se näkyi myös kun amerikkalaisia haastateltiin. Jenkeissä raha ratkaisee ja kaikki haastatellut Trumpin kannattajat puhuivat siitä että uskoivat Trumpin takaavan heille paremman toimeentulon. Eihän kukaan haastatelluista puhunut mitään mistään wokesta, vaan omasta palkastaan ja työstään.
Jos vassarit osaisivat analysoida miksi he hävisivät?
Analysoivat väärin usan vaalit
Harris ei voittanutkaan
Woke ei ole enää The Winners Ticket
Lue aloituksen linkki ettet mokaa lisää.
Myöntääkö Minja siis, että Trumpin ja laitaoikeistolaisten republikaanisen puolueen politiikka on parempaa kuin vasemmistolaisten demokraattien?
Kas ku ei kommunististen demokraattien.
Erikoista tuo vasemmistolaisten ajatusmaailma, eikö olekin?
Ensin muka politiikan vuoksi Trump voitti vaalit, mutta silti se on kommarin mielestä väärää politiikkaa. Kansa ilmeisesti USAssa äänesti väärin...
Siinä mielessä Trump on Harrisia parempi, että sota loppuu euroopasta.
Eurooppa saa nenilleen, natokin heikkenee.
Minja teki halla-ahosta eduskunnan kynnysmaton 😀
"Halla-aho tulkitsee Trumpin voiton olevan ”työväenluokkainen kapina woke-politiikkaa, hallitsematonta maahanmuuttoa ja muita ’progressiivisia’ asioita vastaan, jotka jakavat ja rapauttavat yhteiskuntaa”.
– Herra Trumpin ensimmäinen valinta vuonna 2016 oli oppimismahdollisuus liberaaleille. He eivät oppineet mitään, koska hybriksessään he uskoivat olevansa historian oikealla puolella, ja että mikä tahansa takaisku on tilapäinen poikkeama, joka korjaa itse itsensä, Halla-aho kirjoittaa englanninkielisessä viestiketjussaan.
– Mitä todennäköisimmin he eivät opi mitään tästäkään,"
Viimeinen Halla-ahon lause osuu suoraan Koskelaan.
Kuntavaaleissa keväällä Vasemmisto saa enemmän ääniä kuin Persut.
vassarit voitti jo aluevaaleissakin, persut kärsivät rökäletappion 7,6%, vassarit 17,3% 🤣🤣
Koskela kuitenkin tekee näköjään kaikkensa, ettei onnistu.
Punikkien muslimiveljeskunnalle kuntavaaleissa 17,6% tulos olisi todella kova!
Toivottavasti Dan Koivulaakso tulee ehdokkaaksi, nyt sillä olisi mahdollisuus mennä läpi!
Pääkopassasi olevalla herneellä ei pysty ymmärtämään luetuksi tarkoitettua tekstiä.
https://vaalit.yle.fi/av2022/fi/tulospalvelu/
Tuolta voit tarkistaa edellisen aluevaalin tulokset. Persut neljäs, vasurit viides.
Kuntavaaleissa viimeksi persut neljäs, vasurit kuudes.
Halla-aho oli oikeassa.
"– Mitä todennäköisimmin he eivät opi mitään tästäkään,"
Varmuudella.
Sori. Eurovaalit 2024 persut 7,6%, vassarit 17,3%.
Sama toistuu kevään kuntavaaleissa.
Yrtti-Lenin turttimaho ääniharavana 🤣🤣
Eduskuntavaalit -23
Persut 17,5%
Vasurit 8,2%
Eurovaaleilla ei ole mitään tekemistä kuntavaalien kanssa. Ihan eri ehdokkaatkin.
Viimeisin vaali kertoo viimeisimmän kannatuksentason, se ei valehtele. Sori siitä.
Hyvin on Jussi taas sanoittanut ja täysin oikein. Woken-canselin-priden ja interseksuaalisen feminismin kohtalonhetket toivottavasti koitti USA:ssa .
Tapahtuisipa tämä Suomessakin, joka tuutti syöttää päivästä toiseen tuota sontaa ja vihervasemmistolla muuta agendaa olekkaan.
Anteeksi vain, mutta PS sai eduskuntavaaleista 2023 20,9% kannatuksen, mistähän tuon luvun tempasisit?
V-M-P. Eurovaalitulos kertoo vain eurovaalituloksen.
Viimeisin vaalitulos on luotettava kannatusmittaus. Se on fakta paljonko persuja kannatettiin. Se oli 7,6%.
Viimeisin kuntavaalitulos, persut 17,5%.
Vähän niinkö harris voittaa USAn vaalin?
Eikö YLE voittaa.?
Se ei ole viimeisin vaalitulos.
Viimeisin oli eurovaalit, persut 7,6%.
Meinaatteko että Minja Koskela siivittää kommunistien muslimiveljeskunnan voittoon kuntavaaleissa täällä Stadissa ja muualla pääkaupunkiseudulla…
No se jää nähtäväksi…
Saako Hamassalo äänivyöryn?
Pitäisikö vielä valita nukkumaan Stadin valtuustoon neljäksi vuodeksi?
Ei todellakaan.
On nukkunut siellä pian 16 vuotta TEKEMÄTTÄ AINUTTAKAAN ALOITETTA!
Nostanut vain korkeaa palkkaa, kele.
Saa varmasti!
ei ansaitse enää paikkaa, turhake.
Rytkäsköön sekin jauhosetalainen kumpaankin räpyläänsä. Vihervassut luulee nostavansa kannatustaan, vaikka eivät muuta osaa kuin velkarahat lumputtaa maailman mafioille ilman mitää takuita. Nostivat vieläpä lumputusrahoja sadoillamiljoonilla kun suomi oli joutumassa konkurssiin.
Ja heidän ainoa tarkoitus on kehua ihteään vaikka ovat turvallaan tunkiossa.
sivistystasosi ei päätä huimaa, mutta on niin tyypillistä persuille.
Minja Koskela joko tietämätön tai valehtelija. Kamala Harris nimeonomaan halusi profiloitua woke ideologian kannattajana. Sanoi kampanjan aikana usein että kaikkien pitäisi olla woke.
Halla-aho taas liiskasi vassarin sepitykset
Älä viitti valehdella, tiedät itsekin että Kiskela on oikeassa + asiantuntijat.
Hallajussi on pelleasiantuntija.
Juuri niin Kamala koki kamalan mahalaskun, joko woketus jne. jne. saa matokuurin USA:ssa?
Halla-aho oli oikeassa.
"– Mitä todennäköisimmin he [arvoliberaalit] eivät opi mitään tästäkään,"
Poliittisen uransa aikana Halla-aho ei vielä kertaakaan ole ollut oikeassa.
Kohta hän kääntyy Putinistiksi, koska Trumpkin on.
Tiedät wokena muidenkin puolesta mitä he tietävät, ei ole Kiskelaa plusasiantuntijaa, Kela on.
Olet juuri todistanut Halla-ahon olevan oikeassa.
"– Mitä todennäköisimmin he [arvoliberaalit] eivät opi mitään tästäkään,"
Kiskela, onko nyt jo kallis kioskihanke?
Onko persuilla jo aikataulutettu takaisin putineiksi kääntyminen?
Halliksen scripta-blogi kertoo tästä kaiken, mielenvikaisen tekstiä.
Saivartelija
Kelakiska olis valtion kioski
Woke on pelkkä äärioikeistolaisten haukkumasana, ala-arvoisten lapsellista touhua.
Kuka on Kiskela??????????????????
Onko se punikkien musta hevonen?
Kovin on puoluekarttasi sekaisin, koska Putin
on kommunisti, niin miten se liittyy oikeistoon?
Tosin Saksassakin oli joskus sosialistit vallassa ja ne oli
verrattavissa äärivasemmistoon.
Minja pyyhkäisi halpisjussilla lattiaa..
...ja kallis Marini petti äänestäjät....
Juuri näin. Musiikinopettaja Koskela on perehtynyt syvällisesti USAn poliiikkaan ja Trumpin näkemyksiin sosialismista. Stalinistien ajat on menneet ohi, nyt on tärkeää saada woket ja vasemmistolaisuus (mitä se muuten on?) maailmankartalle.
Vakkurin mukaan kolmasosa demokraattisen puolueen kannattajista on äärivassuja.
Persun sanna-trauma ponnahti pintaan taas.
kyllä on kova ikävä.
no, nätti ja älykäs, niistä voi persut ainoastaan haaveilla.
Eikö,,nuori,kaunis, viisas..mikä ei tietysti pidä paikkaansa!
Vasemmistolle ei riitä yhdellä äärifasistilla lattian pyyhkiminen mihinkään, jos se samaan aikaan on mukana, tekemässä veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPPAA, altistamassa Suomen naisia ja lapsia raiskauksille, taloudellisen perustuslakiin kirjatun oikeusturvan viemisellä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18651969/viha-kouluttamattomaksi-pahoinpideltyja-kohtaan-on-erityisen-venalaismielista#comment-131522155
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18508486/anderssonin-on-aika-maksaa-kiitollisuudenvelka-elakelaisaanestajille
Vasemmiston tulee kiireesti vaatia, veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPPA orjuuttamisen, uhrien tekemisen taloudellisella väkivallalla, viemällä perustuslailliset oikeudet taloudelliseen oikeusturvaan, IHMISKAUPAN lakkauttamista ja toteuttaa modernin Sveitsin esimerkin mukaisia 2 500€/kk MINIMIELÄKKEITÄ Suomeen. Muussa tapauksessa äänestäminen tulee loppumaan, nimenomaan eläkeläisväestö on ollut Vasemmiston ja Anderssonin äänestäjinä, mutta ei tule äänestämään enää Koskelan aikana, ellei meno äkkiä ja kiireellä muutu, eläkeisväestön naisten ja lasten taloudellisen oikeusturvan toteuttamiseksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla
https://www.dw.com/en/german-election-poor-people-dont-vote/a-58967380
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17928171/oppositio-vaistelee-jalleen-elakelaiskoyhyys-kansanmurhaa-rasismikortin-taakse#comment-121892875
Koskela tietää varmasti, että maahanmuuttajista arabimiehet äänestävät äärifasistipuolueita, uskonnollisen fundamentalismin, naisvihan eli misogynian ja muun vihaväkivallan ja pörssirikollisuuden äärioikeiston kanssa yhdistäminä. Ei kannattaisi tärvätä aikaa joutavaan, vaan aloittaa 2 500€/kk MINIMIELÄKKEIDEN toteuttaminen kiireellisenä, jos mielitte pitää edes vakiäänestäjänne eläkeläisköyhiksi tehdyt.
Vasemmistolsinen riittää helposti korjaamaan hallaahon mokat, hallaahohan on koko elämänsä ajan pelkästään mokaillut.
Persuille iski paniikki kun hallaaho mokasi väärällä arviolla usan vaaleista.
Onneksi Minja Koskela fiksuna korjasi arvion oikeaksi.
"Halla-aho tulkitsee Trumpin voiton olevan ”työväenluokkainen kapina woke-politiikkaa, hallitsematonta maahanmuuttoa ja muita ’progressiivisia’ asioita vastaan, jotka jakavat ja rapauttavat yhteiskuntaa”.
– Herra Trumpin ensimmäinen valinta vuonna 2016 oli oppimismahdollisuus liberaaleille. He eivät oppineet mitään, koska hybriksessään he uskoivat olevansa historian oikealla puolella, ja että mikä tahansa takaisku on tilapäinen poikkeama, joka korjaa itse itsensä, Halla-aho kirjoittaa englanninkielisessä viestiketjussaan..
– Mitä todennäköisimmin he eivät opi mitään tästäkään,"
Viimeinen Halla-ahon lause osuu suoraan Koskelaan.
Kuntavaaleissa keväällä Vasemmisto saa enemmän ääniä kuin Persut.
Selkäsauna tulossa siis persuille, vihreätkin porhaltavat taatusti ohi.
Joo, hallajussin näkemys on pelkästään persujen tyypillinen näkemys, ei siis hevonvitunkaan merkitystä.
Tuontiäänien varassa olevien puolueiden kannatus siellä punaisen viivan vasemmalla puolen on huippunsa siivuttanut toveri
Orpo ja Purra tuo ääniä vassareille, niinkö se menee?
Raakku Presidentiksi.
Kommunistein Koskela ei tosiaankaan ole ihan kartalla tässä aiheessa, ehkä suomalaisten tiedoistusvälineiden varassa tämä Koskela.., onko nimi muuten otettu ihan sieltä "täällä pohjantähden alla punaisten Koskelalta? Vihreäthän myös vaihtaa nimijä luomuksi uskotattavuuden takia, esm "Liisa-jorma hormanperse" on aluperin ollut Jorma Horman ..,uskoisin;-D Joo Halla -Aho lienee myös mediatiedon varassa mutta saattaa lukea Usa mediaa, jopa joitan eurooppalaisia, sanoisin jotta Halla-Ahon hokema on tässäkohtaa oikea. Koskela on luonollisestikin tiloissa olihan Trumpin voitto wokeltajille monillekin täysin käsittämätön tapaus, vaikka tuo oli kyllä ennustettu useinmissa ns.länsimaissa, Koskelan lohduksi voi sanoa, jotta oppiihan sitä aikuisenakin vielä medialukutaidon jos lukea osaa jo;-D Halla-Aho lienee myös vähän allapäin, kun Trump ei selvästikään aio tukea ukrainan sotimista ja saattaa pitää lupauksensa ja lopettaa sodan heti kauden alussa, mutta sehän olisi hyvä asia. Loppuisi tuo rahan polttaminen suomalaisten kassasta tällä uudelle "veljeskansalle" Muumeissa muuten pikkukoiran oli vaikea ymmärtää jottei sudet ole sillä tapaa pikkukoiran veljiä...
Älä jaksa, alan asiantuntijat ovat täysin eri mieltä Halla-ahon kanssa vaalituloksen syistä, mutta täysin samaa mieltä Koskelan kanssa.
Minkä alan asiantuntijat on Koskelan kanssa samaa mieltä? ehkä nimeät nämä voimme sitten tarkistaa onko kyse woke-liikkeen palveluksessa olevat , vaiko riippumattomat joita ei suomessa taida tällä hetkellä olla koska Eu määrittelee hyvin piiiitkälle mitä mieltä ollaan näinä aikoina, Laitapa niitä lähteitä, en tosin uskonutkaan jotta umpivassari olisi jotain muuta kuin erimieltä.
Politiikan asiantuntijat, joilla ei ole puoluesidonnaisuuksia.
Antaisit nyt pari nimeä kuitenkin, näitähän piti olla useita siantuntijoita, anna nyt vaikka kaksi nimeä ;-D
Jos et seuraa tv1 ajankohtaisohjelmia, olet pihalla.
Halla-aho jää aina toiseksi jos ryhtyy väittelemään vassareiden kanssa.
Niin kävi Li Anderssonin kanssa, niin tulee käymään Minja Koskelankin kanssa, se on varmaa.
Lii Andersonni lähti kuitenkin bryselin pakohuoneisiin hänkin, eikä viisastele enää muuta kuin mitä hovi käskee. Li on loistava esimerkki opportunisti politikosta, yläluokkainen ruotsinkielinen ja +++ nainen ja portaiksi otettu vassariliitto, sanoisin jottei helpolla voi onnistua epä, Li on selvästikin opetellut Jörkäksi (Donner) jota myös älyköksi luultiin ylimielisyytensä tautta osin, Li on hyvä kopioimaan tai sitten Donner on todella hänen isänsä, en ihmettelis yhtään, katsokaapa miten Li aloittaa tv keskustelun ensin hän muljauttaa erikoisesti silmänsä ylösalaisin ja sitten nostaa sorkkaa (jalkaa ) toisenpäälle ristien kätensä polven ympäri, ilme taas ilkikurinen ylhäinen ..., ja ihan sama mitä hän puhuukin se vaikuttaa (Jörkkäämisen ) tautta vakuutavalta. Olen tarkkailut häntä vuosia. Halla -Aho on yrittänyt kypsyä valtiomieheksi mutta tuo on vähän vaiheessa vielä.
Yläluokkainen? Ei pidä paikkaansa. Ihan tavallinen ihminen, fiksu vasemmistolainen.
Yläluokkaiseksi voidaan sanoa paremminkin Adlerkroitsia, mutta persuthan viihtyvät hyvin ärkoopeen kanssa samassa hallituksessa kuin veljekset 🤣
Huutaminen ei ole väittelyä . Tyhmän ihmisen ominaisuus!
Äärifasisti Hilloahon kanssa väitteleminenkö, on ainut sisältö, mitä Koskelalla ja Vasemmistolla on ? Missä veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamis-IHMISKAUPAN lakkauttaminen, eläkeläisväestölle eli vakiäänestäjillenne ja niille uusille eläkeläisäänestäjille, jotka muista puolueista Vasemmiston ja Anderssonin taakse, aidon taloudellisen eläke-oikeusturvan tavoitteella siirtyivät toteuttaminen ?
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/halla-aho-esittaa-ulkomaalaisille-tyontekijoille-3000-euron-minimipalkkavaatimus-halpatyovoima-tulee-kalliiksi/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla
Koskelan suusta ei vielä kertaakaan, ole uutisissa osunut luettavaksi sanaa: eläkeläiset. Luulisi musiikinlehtorilta irtoavan äänestäjien kutsuminen nimellä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17907665/epaluottamuslause-ei-riita--laittomuudet-perusoikeuksia-vastaan-tutkittava-
Suomen perustuslaissa on säädetty: "aito taloudellinen oikeusturva, jokaiselle Suomen kansalaiselle, kaikkina aikoina" - teitä viisaammat ihmiset, ovat ne aikanaan kauaskatsoisesti, nuo Suomen kansalaisten perusoikeudet, lakiin kirjanneet. Yksikään puolue eduskunnan YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ, ei tälläkään hetkellä perustuslakia noudata, vaan tekevät IHMISKAUPPAA eläkeläisväestöllä.
Kun väitellään politiikasta ja jos siinä väittelyssä jää toiseksi, silloin on tosi heikoilla.
Onhan se nähty kun hallaaho lähtee väittelystä masentuneena hartiat lysyssä kölin alta vedettynä.
Li pyöritteli hallaahoa mennentullen, Minja pystyy samaan.
Tullaan kuulemaan eläkeläistenkin asiasta Koskelalta, hän on ollut vasta hetken puheenjohtaja.
Minja täräytti tosiasian, persuila alkoi syyttä keittää.
Miksi persut eivät myönnä koskaan virheitään, mikä mättää?
"– Mitä todennäköisimmin he [arvoliberaalit] eivät opi mitään tästäkään," JH-a
Ei vaikuta Minjan kommentit persuihin pätkän vertaa.
Mutta kyllä nyt vasemmistolaista kuitenkin vituttaa kuin pientä eläintä, kun Trump palasi pressaksi.
Kuka niin on sanonut?
Älä yritä laittaa sanoja toisten suihin, se ei toimi niin.
Kyllähän vasemmistolaiset nyt repivät pelihousujaan Trumpin voiton vuoksi, siksihän Minjakin siitä kitisee...
Usassa kamalan naisilta
meni seksihalut ku niin
vituttaa
Persut kääntyvät siis Trumpin mukana Putinisteiksi. Onnea matkaan, hehe.
https://demokraatti.fi/joka-toinen-paiva-yli-65-vuotias-suomalainen-tekee-itsemurhan-onko-vanhuksienkin-suomessa-kohtapuoliin-jo-pakko-siirtya-rikollisuuden-pariin
https://jacobin.com/2024/03/switzerland-vote-pensions-popular-initiative
Tosin eipä kuultu tuota tärkeää sanaa: eläkeläiset - myöskään Anderssonin, tai yhdenkään ex-äärioikeistohallituksen puoluejohtajien ja poliitikoiden suista, sellaista Harris-linjaa oli ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollisille kulttuuri-media-taide-ym ökytukien jakaminen verokeitaisiin ja samoille veroparatiisiyrityksille- ja tiloille verovälttelyyn vakuutuskuorissa Cayman saarille jakaminen, kuin lainvastaisella ex-ex-äärioikeistohallituksellakin.
Suomesta tehtiin äärifasistinen pörssirikollisten diktatuuri, jo ennen Unkaria ja Itävaltaa.
Vasemmiston mielestä kaikki jotka kritisoivat hallitsematonta maahanmuuttoa, ovat äärifasisteja.
Trump lupasi ennen edellistä kauttaan rakentaa muurin Meksikon rajalla ja rajoittaa laitonta maahanmuuttoa. Näin hän myös teki. Ihmisillä on pidempi muisti, kuin vasemmisto uskoo.
Trumpia äänestettiin, koska hän pitää lupauksensa. Toki Trumpin kaudella myös talous oli paremmalla tolalla. Trumpin äänestäjät eivät ole vähämielisiä tai harhaan johdettuja. He muistavat Trumpin entuudestaan ja tietävät hyvin hänen vikansakin. Harrisia kukaan ei oikein tuntenut. Harris oli demokraattien hätäratkaisu, kun havaittiin, ettei Biden ole enää kunnossa. Osaako kukaan edes sanoa millaista politiikkaa Harris olisi ajanut? Lähinnä hän käytti puheaikansa Trumpin vikojen esille tuomiseen.
Ihan oikein tulkittu, persut ovat viharasisteja ja fasisteja.
Sen totesivat jo ulkomaan mediat 2023 kun nykyhallitus aloitti, jota sanoivat kauhukabinetiksi.
Muistakaa myös, että sosialistit hallitsi Saksaa
aikoinaan.
Te olette paljon velkaa, Suomen eteen lapsista asti, ilmaiseksi raatamaan pakotetuille, Suomen rakentajille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille. Alkakaa Vasemmistossa tekemään kovasti töitä, aidon ajanmukaisen taloudellisen oikeusturvan toteuttamisen eteen, tai lopetamme eläkeläiset äänestämisen tässä maassa, jossa olemme IHMISKAUPAN välineiksi pakotettuina, sote- ja kerjuuttamis-väkivallan kohteina.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16330532/elakerahastoissa-biljoonia-pelkat-korot-tuhansia-miljardeja-euroja---on-mista-ottaa#comment-120813696
OrpoPurra eivät tee kovasti työtä mainitsemiesi hyväksi, mutta heikentävät kylla tylyllä ja raa'alla tavalla.
Hallaaho tarvitsee vähän väliä ympärikorvia sillä hän on viharasisti.
Lujaa vasemmistosvihreästi lyömällä.
Punikki purkaa pahaa oloa
Ei vaan huvittaa halpaahon älytön mollaamisyritys, mutta munilleen meni.
Vähän niinkö Ylen ja valtamedian jutut USAn vaaleista.
Eivät osanneet ottaa huomioon Putinin ja Muskin miljardeja äänestäjien lahjomiseen.
Ei osannut Harris ottaa huomioon SDP delegaation voimaa! Voi,että voi..
Menkää SDP juomalaulu porukka vaikka Kiinan vaaleja avittaa.
Suomessa punaisen viivan vasemmalla puolen olevien puolueiden kannatus lepää vain ja ainoastaan tuontiäänien varassa.
Julkisen sektorin koko on ylittänyt kriittisen massan meillä ja tämän Suomen suurimman veronielun pääkaupunkiseudun ylläpito on jo nyt sula mahdottomuus.
Tämä iso aikuisten nukkekotileikki pitää saada järjestykseen ja kotoutuslennot käyntiin niin pian kuin se on mahdollista.
Seuraavissa vaaleissa meistä jokainen joutuu tekemään päätöksen, miten tätä suomalaista eloa täällä Suomenniemellä jatketaan arvoisa vanha toveri
Voi sentään, onko pienpuolue persut (7,6%) huolissaan hyvin pärjäävästä vassareista (17,3%) ?
Äläkää olko huolissamme, vassarit pärjäävät kyllä 😂
YLE kun laitetaan ruotuun.vasemmiston paskanhaju häipyy!
Nyt on pakko leikata suomalaisilta,kun maahantulioiden elatus maksaa ja paljon!
Se haju leijailee vain persuaitauksessa.
Mutta Ylen hajun ,paskan heitosta joutuu maksamaan.
Kommunistin tunnistaa kaalipierun hajusta, hyihyi.
Persuja taitaa pänniä suunnattomasti, kun heidän "mestarinsa" sortui niin peruspersumaiseen Usa-vaaliarvioon.
Että eikö Halla-aho kykene enää muuhun kuin kannattajiensa tapaiseen törkyviestittelyyn, vaikka kyse oli kuitenkin heille niin tärkeistä Usan vaaleista.
Ylen mukaan hallis,,eikö Harkimo ,eikö Harrisis ssis voitti USAn vaalit. Niin käsitin.
No, sinähän oot persu. Toiset nauraa Kovan päivän iltaa katsoessa, sinä otat sen tosissasi.
Idiootti Persut ei pärjää ens vaaleissa,Halla -Aho ja purra pitää vaihtaa pois
Persut on arvioitu, pettäjiksi havaittu.
Ei enää koskaan luottoa.
Ville Tavio puheenjohtajaksi.
Sulla taitaa olla luottoa enään KELAAN!!
Vippejä joka suuntaan kuin ex PM..llä!
Kiuruko,Honkasalo,Saramo,paavoko tilalle?
ville saa kannatuksen nousuun, ville purran tilalle
Aivan sama vaikka persut tippuis koko puoluekentästä, mutta tosi on että tämä maa Suomi on elänyt kädestä suuhun ja velkarahalla. On syntynyt jo sellainen sukupolvi jota ei työ kiinosta, sosun varaa tulevaisuuden petaavat. Mielentereyshäiriöitä ilmenee kun mainitaankin että pitäis töihin mennä. Se kun ei selfiet ja persekuvat kaikkia elätä, jonkun täytyy tehdä ne ns. junttihommat, ja tuottavat työt.
Sitten ollaan naama käppyrässä jos totuutta Suomen taloudellisesta tilanteesta joku tuo julki. Kapitaalipellet hyppii Ruotsiin veroja pakoon ja sieltä viisastelevat.
Ihan vain tiivistetysti tilanteen tulkintaa.
Päivän paras! Kiitos!
Koskela tulee olemaan piikki persujen lihassa, se on nyt varmaa.
Luultavasti melko ärhäkkä piikki kaiken lisäksi 👍
Kokoomus tulee saamaan oman osuutensa satavarmasti.
Ja millä lihaksilla?..no YLE vasemmisto siipi yrittää pitää pinnalla
Imago laseilla ei nyt pääse pitkälle..
Koskelan pitää ollakin oikein kunnon piikki, niin julmasti Purra on käyttäytynyt keski- ja pienituloisia kohtaan.
Taitaa sen piikin mukana mennä koko akka! Niin kuin ampiaselle käy..
Sinäkin kärsit suosikkisi Purran leikkauksista, eikö ookkin ihanaa?
Kokoomus ja Persut ovat aina vähävaraisemman kansan taskuja tyhjentämässä jos valtaan pääsevät. Ei kiitos ikinä enää.
Trumpp tulee säätää lakeja heti virkaanastujansa jälkeen!
Ylä ja ala huone myös trumpisteilla! Ei tee tiukkaan saada läpi!
Kovat ajat tulossa vasemmisto vokelle!
Miksei vasemmisto laittanut asioita kuntoon 2019-23?
Työttömiä köyhiä on silti. Ja maan asiat rempallaan..
Ukrainan jotakin viimeisillä kuukausilla.korona,meillä hoiti kiuru,
Esim Ruotsissa ,alan virkamiehet.ja asiantuntijat kumpikin luotat enempi ?
Kiuruun vai alansa virkamiehiin! Hei haloo suomalaiset!!
Vasemmisto laittoi kuntoon, Marinin aikana työllisyys oli ennätyskorkealla. Nykyinen tilanne on oikeistohallitukset tumpeltamisen syytä.
Miksi silti velkaa otettiin.
Niin ,oli työllisyys hyvällä tolalla. Työ kanava.. muutama puhastelija ja johtajia tusina,hyvällä palkalla..valtiolle lasku miljoonia.. juu on hyvällä tasolla.
Persuilta vaikka veis äänet ja kuulon,silti paras,paras!
Vaikk'eivat ymmärrä että miksi 🙄
Vielä kun Minjalla olis uskottavuutta ja joku kuuntelisi Minjaa. Parin vuoden päästä kukaan ei enää muista.
Minja on vasta alussa, persut tulevat se kyllä huomaamaan.
Musiikin tohtori pysyisi lestissään eikä puuttuisi politiikkaan, kun ei osaa. Woketus olisi ehkä sopivampi aihe tuollaisille.
haha, woketus on persujen uudempi mamuvinkuminen.
Tiedätkö, jos levottomuuksia tulee, sinä olet yksi niiden aiheuttajista.
Minja jauhotti suurmestarin oikein kunnolla.
ahaa, ilmankos jussin suunseutu oli pölyvalkoinen, hehe.
Halla-aho oli kuin vehnäsäkistä noussut jauhovaras 🤣
Sekoitat nyt Marinin nenän tähän.
Halla-ahon kannattaisi keskittyä hoitamaan omaa puhemiehen hommaansa vähän tasapuolisemmin ja paremmin. Siinä olisi paljon korjaamisen varaa.
No kyllä! Mutta onko ylivoimaista, voiko itselleen mitään? Kun on viharasisti, niin sitten on!
Vasemmistolaisessa diktatuurissa rasismi on
tovereita liikkeellä pitävä voima.
Niin lyttäsi, mutta ei siksi, että Halla-aho olisi muka väärässä, vaan siksi, että se on vasemmiston tapa.
Nythän sä kerroit vain persujen tavoista..
Tämä on siis Minja Koskelan jälkikäteinen näkemys vaalin voittamisesta.
"Minja Koskelan mielestä Trumpin viesti oli yksinkertainen: ”Minun
kaudellani hinnat olivat alhaalla. Joe Bidenin-Harrisin kaudella ne
olivat ylhäällä. Jos haluat arjestasi halpaa, kannattaako siis äänestää
minua vai Harrisia?”
Miksi ei Minja kertonut tuota terävää tietämistänsä vasemmistolaiselle siskolleen Kamalalle ennen vaaleja? Kamalan olisi yksinkertaisesti pitänyt luvata vieläkin halvempia hintoja.
Miksi tuo Minjan nyt löytämä talousviesti sitten puri etupäässä 18...30 vuotiaisiin amerikkalaisiin?
Amerikkalaisen oman vaalianalyysin mukaan juuri he, Incelit,. naimattomat nuoret miehet, latinoista, mustista ja valkoisista tulivat nyt suurin joukoin äänestyspaikoille, ja äänestivät Trumpia.
Nuorilla ei ole kertynyttä varallisuutta ja palkatkin ovat uran alussa vielä pienet, joten talousongelmat iskevät juuri heihin.
Molemmat ovat oikeassa.
Halla-aho siinä, että uustaistolaisuus vei demokraattipuolueen vaalitappioon.
Koskela siinä, että talous vei demokraatit vaalitappioon.
Kaiken maailman "vähemmistöjen oikeuksista" paasaaminen meni demokraateilla talousasioiden edelle, joten demokraattien talousnäkemykset ei olleet uskottavia.
Halla-aho sanoi woken okevan tappion syynä.
Väärässä oli.
Aika pitkälsti samaa mieltä siitä, mitä Koskela tuossa sanoo. Ilman muuta talous oli tärkein asia, kuten se varmaan usein miten on. Varsinkin silloin, kun Reagan nousi ensimmäiselle kaudelleen, talous oli täysin ratkaiseva tekijä.
Mutta en sanoisi, että woketus ei vaikuttanut ollenkaan. Osaa ihmisistä tympi aika paljon se, että kaikenlaisten vähemmistöjen mitä kummallisempia vaatimuksia nostetaan valokeilaan, asioita, jotka selvästi eivät oikeasti ole kovin tärkeistä edes niille vähemmistöille, samaan aikaan kun suuri enemmistö kamppailee taloutensa kanssa.
Hänhän on tietokirjailija ja akateeminen ote näkyy. Ihan hyvä, että saamme tuollaisia ihmisiä mukaan politiikkaan.
Ihmetyttää hieman se, että puhutaan Yhdysvaltonen suuresta muutoksesta tai siitä, että nyt ihmiset halusivat muutosta. Trumpia taisi kannattaa 3,2 miljoonaa amerikkalaista enemmän kuin demokraatteja.Muutamaa prosenttia vaille puolet kannatti Harrisia eivätkä halunneet sellaista muutosta kuin nyt on tulossa. Ero oli tällä kertaa suurempia kuin aiemmin, mutta edelleenkään siirtymä ei ole mitenkään järisyttävä.
Jokainen kai kuitenkin ymmärtää sen, että kun vaali on aina ensisijaisesti puolueiden välinen ottelu, marginaalit ovat pieniä, ja kohtuullisen pieni liikkuvien äänestäjien joukko ratkaisee, kumpi voittaa. Silloin tietenkin pienetkin nyanssit vaikuttavat.
Yksi sellainen on ruostevyöhykkeen taloudellinen tilanne, siellä menetetyt työpaikat. Markkinatalous kyllä tavallaan ratkaisee sen ongelman, mutta se on aina kivuliasta ja häviäjiä tulee. Etelä-valtiota on perinteisesti pönkätty liittovaltion toimesta, mutta demokraatit eivät tarjonneet mitään juntteina pitämilleen kaivostyöläisille, jotka ovat juuri sitä työväenluokkaa, jonka asialla he ainakin aiemmin väittivät olevansa. Trump sentään lupasi tehdä jotain, ja edellisellä kaudellaan tekikin, vaikka ei pystynytkään likikään siihen, mitä lupasi. Ruostevyöhyke pettyi Trumpiin ensimmäisellä kaudella, mutta kun se ei saanut demokraateilta edes sitä vähää, mitä Trumpilta, se kääntyi takaisin Trumpin suuntaan.
Bernie Sanders oli täysin oikeassa: "Demokraatit ovat hylänneet työläiset. Nyt työläiset hylkäävät demokraatit. He tekevät siinä aivan oikein." Se on kovaa tekstiä mieheltä, joka on demokraateista vasempaan.
Meilläkin on täällä suomessa islamisaatiota tukevat viherpunikkien muslimiveljeskunnat, jotka jakavat vastikkeetonta rahaa…
Ja sitten on ne islamisaation vastustajat jotka ymmärtävät ettei syömävelkaa pitäisi jättää tuleville sukupolvillemme…
Tosin kun katsoo VÄESTÖKELLOA ja sen ennustetta pääkaupunkiseudulla, niin kehitysmaamuslimeiden islampaskan kalifaatiltahan pääkaupunkiseutu alkaa näyttämään!
Joten velkaa vaan valtiolle ja kaikki paskaksi, niin nyt eläköityvät pääsee vielä alta pois…
Sillä 20 vuoden päästä meillä on TODELLAKIN erillainen kalifaatti pääkaupunkiseudulla…
Jos on kalifaatti, niin on samalla kehitysmaa.
Ei vaan jos on OrpoPurra, niin samalla tulee kehitysmaa.
Tuskin vielä kehitysmaa, mutta islampaska alkaa määrittää kaiken tekemisen….
uskohörhö on kauhuissaan ja parkuu pahaa oloaan.
Kun on seurannut Halla-ahoa ja Purraa, asia on niin että minkäänlaista arvostusta ei pysty heille antamaan, he ovat vakavasti mieleltään sairaita.
Pata kattilaa soimaa: moni lienee vastaavasti samaa mieltä nk. ”suvaitsevaisista”.
Et ymmärrä mitään siitä, miten yhteiskunta toimii ja väität valheita.
Suvaitsevaiset eivät suomesta natsivaltiota ole rakentamassa, Persut ovat.
sie oot sekasin uskosta
Työväen ahdinko globalisaation jälkeisessä maailmassa ja liberaalin vege-woke-feminismin kourissa on arka asia vasemmistoliitolle, joka yhä väittää olevansa työväen asialla vaikka on nykyään globalistinen ääriliberaali puolue. Vasemmistoliitto haluaa osana vihervasemmistoa ajaa alas suomalaisten etuja puolustavan kansallisen demokratian. Puolue haluaa lisää maahanmuuttoa palkkoja polkemaan. lisää monikulttuurisuutta rappeuttamaan työväestön asuma-alueita kaupungeissa ja lisää EU-valtaa jotta Suomessa ei enää voitaisi säätää lakeja suomalaisten hyväksi raakaa globalisaation maailmaa vastaan. On siinä syytä kansassa kytevälle kapinahengelle.
Oikoluettuna tekstisi paljastaa, olet täysin hukassa.
Heti vaalituloksen selvittyä YLEn reportteri Iida Tikka yritti ensin selittää, että syy demokraattien vaalitappioon oli vain Harrisin epäonnistuneessa kampanjassa. Tikka kuitenkin lopulta oli samaa mieltä toisen YLE-toimittajan, Juri von Bonsdorffin kanssa, joka totesi juurisyyn olevan, että amerikkalaiset ovat menettäneet luottamuksensa demokraattiseen puolueeseen.
Monen amerikkalaisen, mustat mukaanlukien, elintaso on romahtanut samaan aikaan kun ääriliberaalistunut demokraattinen puolue on puuhastellut näiden woke yms juttujen kanssa unohtaen perusasiat. Anerikkalaisen yhteiskunnan rappio vaihtelee eri osavaltioissa ja kaupungeissa, mutta pahimmillaan se on karmeaa katsottavaa. Mustatkin ovat rappiosta kärsineet niin, että yhä useampi heistä kannattaa Trumpia vaikka Trumpia kieltämättä äänestävät myös valkoista valtaa ajavat rasistit.
Oikonomikin lyttäsi Halla-ahon.
No, se ei ole yllätys, kuka tahansa muu kuin persu sen tekeekin.
Ihan kaamea lyttäys olikin. XD
Amerikan vaalitulos on persujen syytä/ansiota jokainenhan sen ymmärtää…
Kerro omasta natsiunelmastasi.
Vihervasemmisto on persun perämoottori.
Pääasia että islamisaatio jatkuu suomessa…
Että Minja Koskelan kalifaatti unelma toteutuu pääkaupunkiseudulla mahdollisimman pian…
Voisi kysyä, että miksi nykyiset kommunistit painottavat kaikkea muuta, kuin työtätekevien hyvinvointia
Suomi on kokonaisuus, ei yhden asian ongelma.
Komeesti putos hallaaho jakkaralta, hehe.
Putin ja Halla-aho huutavat kuorossa "Trump on parasta mitä venäjälle ja suomelle on tapahtunut.
Persut inttää inttämästä päästyään hallaahon olleen oikeassa usan vaaliarviossaan.
Valitettavasti se ei vaan pidä paikkaansa.
Asiantuntijat ovat kertoneet mikä on oikea arvio, se poikkeaa hallaahon arviosta täysin, ja sellaiseksi se on yleisesti hyväksyttykin.
Koskela hallitsi oman arvion, asiantuntijat ovat samaa mieltä hänen kanssaan.
halla-aho on altis tylytettäväksi, koska hän sotkee joka asiaan rasiminsa.
Halla-Aho on kieltämättä eduskunnan terävin ja älykkäin tyyppi, Minja musiikin tohtori...
JH-a on suomen tylsin tyyppi, muinaiskirkkoslaavihaudasta pystyynnostettu muumio.
Hallitus voi siirtää kuntavaaleja hamaan tulevaisuuteen. Syy: maailman tilanne.
Niinhän k.kiurukin teki.....
Maailmantilanne on keväällä rauhallinen, sotakin on ohi.
Ainostaan valtava kansalaisten paine hallituksen erottamisen takia on päällä, ihmiset ovat kadulla.
Voi siirtää itsensä ikuisuuteen koko humpuukijoukko vaikka samantien. Ei tule kylläkään yhtään ikävä idioottisäästäjiä.
Jos Halla-aho aikoo julkaista taas väärää tietoa mistä tahansa, Minja Koskela kyllä korjaa.
Tervejärkiset ovat hylänneet persut,koska eivät hyväksy kusettajia.Vajakit roikkuu yhä mukana kun eivät muuta ymmärrä kun rasismin.
Trump juuri lyttäsi woken ja Minjan analyysin.
Höpöhöpö, Trump kehuu aina vain itseään.
Monet mustahan äänestivät Trumppia.
Trump julisti hallintoaan ja suunnitelmiaan. Kaikki oli woken hävittämistä USA:n hallinnosta.
Minja on vihainen äärifeministi. Meillä ampiaispesän vihaista kuningatarta kutsutaan Minjaksi ja psää minjanpesäksi.
Et selvästikään tunne Koskelaa, kunhan vain persuvihaasi purat.
Minja Koskela on todella selvästi oikeassa.
Halla-aho uppoaa muiden persujen mukana
omaan tyhjään "woketukseensa". Jos et pysty
heräämään suvaitsevaisuuteen, ajaudut
persujen lailla hokemaan "woke, woke,
woke, woke..." - ja alat uskoa, että sinua
ymmärretään, vaikka et puhu edes
perussuomea!
Woke YLE kaatui rytinällä Amerikassa.. kehtaavatkin olla muka asiantuntijoita!
Ylelle sopii parhaiten galluppien teko SDP..lle!
Ja tyhmiin demareihin se uppoo..
Yhteiskunnan halu sotkeutua tavis jenkin elämään ei sopinut siksi Trump valittiin ja vapaus säilyy . Vasemmistolaissuus on myrkkyä kansalle jolla toimii omat aivot
Ja saksalaiset perässä .helmikuussa punavihrsosialistit saa tuomion.!
Saksalaiset on kyllästyneet ..woke,ilmasto ja pakolais suvaitsevaisuuteen.!
Se on vasemmiston ja vihreiden menoa nyt😁
Minjalla taisi olla vaan känkkäränkkäpäivät :D
Oikeisto pyrkii vaurauteen ja ihmisten hyvinvointiin tekemällä työtä sen eteen. Laitavasurit pyrkii makaamalla ja velttoilemalla samaan ja sehän ei onnistu missään. Oikeisto voittoon ja sehän hyvä meille...
Herää kysymys että onkohan Suomessa miten paljon työnantajia jotka vasemmistoa kannattaa ? Vasemmistolaisten kannatais kokeilla työnantajan roolia kuinka hommat hoituu puolen sadan vasuri änkyrän junturehtaissa palkkalakossa !
Mistä palkat repiä jos ei tuote kelpaa kauppa ei käy !
Nääs nääs näkökantoja kehiin !
Yksityiset pienyrittäjät on Suomessa kova sana, yksityisellä ikänsä painanut nääs nääs !