Riistakanta

Anonyymi-ap

Itsekin satunnaisesti pienriistanmetsästystä harrastavana,olen huomannut riistakantojen vähenevän.Jänis kanta olematon,syynä varmaan rutto,teeriä aika vähän,kylmät keväät.kauriit vähän,pedot,metsästys.hirvi,ainakin pohjois-pitäjässä kanta todella surkea.Vesilintu ja kyyhky esiintyy vain missä ruokitaan.En halua ketään syyllistää vaan aloittaa keskustelun,onko toiset huomannu saman.Itse metsästelen Pohjois kiuruveden alueella.

3

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä, mutta yksi selitys ainakin eteläisessä Suomessa voisi olla se, että petokannat alkavat lähestyä "normaalia". Ehkä vuosisadan kestänyt jakso, jossa petovaino hävitti ekosysteemistä monet pedot käytännössä kokonaan on ohi.

      Itsellä on kesämökki josta on n. 100km Turkuun ja Helsinkiin ja riistakameraan on vuoden sisällä jäänyt sekä illves että susi. Karhu ei ole tullut tontille, mutta sen jälkiä näkee metsässä. Ja tietenkin on myös kettuja, supikoiria ja näätä. Tuoreimpana yllätyksenä pieni lauma villisikoja (vaikka ei kai "pedoiksi" luokitellakkaan). Lisäksi olen nähnyt sekä meri- että maakotkia muiden petolintujen lisäksi. Eli petojen aiheuttama paine kasvaa, kun ihmisen tuomien vieraspetojen (supikoira ja minkki) lisäksi "aidot" suomalaiseen ekosysteemiin kuuluvat pedot palaavat.

      • "En tiedä, mutta yksi selitys ainakin eteläisessä Suomessa voisi olla se, että petokannat alkavat lähestyä "normaalia"."

        Täsmälleen näin. Etelä-Suomessa on eräs peto levittäytynyt pesineen ja rakennelmineen niin tiheään, ettei sekaan mahdu enää kovin isoja ekosysteemejä, joissa olisi runsaasti petoeläimiä ja riistaeläimiä. Tämä peto on tietysti Homo Sapiens Sapiens. Ilman ihmistä pedot ja kasveja syövät riistaeläimet olisivat tasapainossa (toki säännöllistä vaihtelua tapahtuu koko ajan). Itse asiassa ravintoketjun huipulla olevat pedot taitavat tasapainottaa ekosysteemejä ihmistä paremmin niin, että lajikirjo on suurempi. Näin kävi esimerkiksi Yellowstonessa kun sinne palautettiin susi.

        https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q


    • Anonyymi

      Olisikohan joidenkin riistaeläin kantojen pienemiseen kyseessä salametsästys? Tai hankalat talvet kun ytäkkiä pakkasen jälkeen tueekin vesisadekeli ja taas pakkaset. Eivät saa ruokaa jään alta.
      Linnuille ei löydy hyönteisiä syötäväksi, syynä geenimanipuloitu viljely, soitten ojitus, ihmisten puutarhoissa liiaksi jalostetut kukat joista hyönteiset eivät saa ravintoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1169
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      325
      647
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe