Nyt kun suomalainen ruokakulttuuri on saatu tapetille, niin kertokaa ihmeessä aitosuomalaisia ruokia. Siis alkuperältään suomalaisia ja vain täällä tunnettuja.
Listaan eivät kelpaa, (tunnettu esiintyminen):
lipeäkala (Norja, Ruotsi)
lihapullat (Ruotsi)
joulukinkku (Ruotsi)
mämmi (Iran)
kaalikääryleet (Ruotsi, Turkki)
graavattu kala (Ruotsi, Norja)
silliruoat (Ruotsi, Norja, Hollanti, Saksa)
riisipuuro (ruotsi, Norja)
karpalot kinuskikastikkeessa (Venäjä)
suomuuraimet eli lakat (Ruotsi, Norja)
poronliha (Norja, Ruotsi)
pasha (Venäjä)
Aitosuomalaisia perinneruokia?
29
8849
Vastaukset
- nämä
Klimppisoppa, lanttulaatikko, pettuleipä.
- aitoja perinneruokia
Kaikkien maiden perinneruuat on tulleet jostakin toisesta maasta tai sitten niiden perimmäinen tausta on tuntematon
Eli millään kansalla ei ole aitoja perinneruokia- tullut
Venäläinen yläluokka omaksui ennen ranskalaisia tapoja ja ruokia ja nyt sitä sanotaan venäläiseksi keittiöksi
- ja Italiasta
tullut kirjoitti:
Venäläinen yläluokka omaksui ennen ranskalaisia tapoja ja ruokia ja nyt sitä sanotaan venäläiseksi keittiöksi
ja tekivät ranskalaisia ja italialaisia ruokia ja vähitellen kansakin alkoi Venäjällä omaksua näitä ulkomailta omaksuttuja yläluokan ruokia
- Öznur
Samalla maantieteellisellä alueella ja varsinkin naapurimailla on usein samat perinneruoat joiden "varsinaisesta" alkuperämaasta sitten kiistellään. Esimerkiksi nuo mainitut turkkilaiset kaalikääryleet (jotka muuten on kääritty yleensä kaalin sijaan viinirypäleen lehtiin), moussaka, tzaziki jne. ovat alunperin kaikki turkkilaisia ruokia, vaikka useimmat eurooppalaiset pitävät niitä kreikkalaisina perinneruokina. Ei perinneruoan tarvitse olla alkuperältään jostakin maasta ja vain siellä tunnettu ollakseen kyseisen maan perinneruoka. Sama ruoka voi olla myös usean eri maan perinneruoka, kuten esim. usein on ruokien, perinnetanssien yms. laita juuri tuolla Turkissa ja sen naapurimaissa. Niinpä siis mielestäni aika monet Ruotsin, Norjan ja Venäjän "perinneruoat" ovat perinneruokia myös täällä Suomessa.
- onko sellasta
Jos noin kovat on kriteerit että ei syödä missään muualla, niin vähiin taitavat käydä perinneruuat muuallakin kuin täällä Suomessa. Ja jos tällä on tarkoitus viitata suomalaiseen ruokakulttuuriin, ettei täällä sellaista oo kun ei ole omia perinneruokia, niin eipä sitä kulttuuria taida olla sitten muuallakaan.
- amatörköksa
Vai että eivät lakat ja poronliha muka olisi perinteellistä suomalaista ruokaa? Tuskinpa esi-isämme olisivat samaa mieltä.
Minun omia perinneruokiani ovat karjalan paisti ja karjalan piirakat, jotka tietysti ovat saattaneet saada alkunsa rajan taakse jääneestä karjalasta. Samoin joulupöydän laatikkoruuat.
Rahkapiirakka, vispipuuro ja lihapiirakat tuntuvat kanssa kotimaan ruuilta, ainakin kun niitä ei täällä Ruotsissa näy. - ukko
Riistaruuat ainakin ilman ulkolaisia mausteita,
- Kansainvälinen
Varsinkin riistaruoat on knsainvälisiä. Ei riista ole koskaan pysynyt rajojen sisällä ja kaikissa maissa on riistaruuat tuttuja. Ja samoja mausteita niihin käytetään kuin suomessakin.
- Tripla-Michelin
Eihän tollasta listaa saa laatia. Osa oli itsestään selvästi "vieraita" (esim. pasha) mutta jos kerran lakkoja ja poroja on kaikissa Lappi-maissa niin kai ne silloin yhtä lailla ovat kaikkien (Ruotsi, Norja, Suomi, Venäjä?) omaa ruokakulttuuria. Mitä tuo Iranin mämmi oikein tarkoitti?
Mites olis talkkunavelli ja -pöperö ja muut talkkunaruuat.
Mansikkakiisseli! Vispipuuro!- UusiSuomessa
Mämmiä on tehty afrikassa ja persianlahden alueella ja kesti tuhansia vuosia ennen kuin se rantautui suomeen.
- nämä
rönttönen,lanttukukko,rössypottu,punainen hera???
- ärjii
tirripaisti ja talkkunapuuro, lapskoi, musta makkara, perunamakkara, rusinamakkara, ruisleipä, saaristolaisleipä, kaljavelli, kalakukko...
- arppa
ärjii kirjoitti:
tirripaisti ja talkkunapuuro, lapskoi, musta makkara, perunamakkara, rusinamakkara, ruisleipä, saaristolaisleipä, kaljavelli, kalakukko...
lapskoi kuka tietää mikä ruoka ja miten se tehdään
- -R-
arppa kirjoitti:
lapskoi kuka tietää mikä ruoka ja miten se tehdään
Ala-asteella jota kävin oli ehkä pari kertaa vuodessa lapskoita. Kertaakaan se ei ollut samanlaista, eli yleensä kyseessä oli viikon jämäruoista tehty sekoitus. Todella kuvottavaa mössöä.
- Ei suomalaista
arppa kirjoitti:
lapskoi kuka tietää mikä ruoka ja miten se tehdään
Lapskoi eli lapskoj on Ruotsin kosto maailman kulinaristeille. Vastenmielinen paska sisältää yleensä imeltyneitä perunoita, jänteistä läskiä, huonoa margariinia ja liian vähän suolaa mössöksi sekoitettuna. Siihen voidaan lisätä myös lanttua, porkkanaa tai muuta kaapissa pilaantunutta. Lapskoijn laatiminen vaatii lähinnä sairasta mielikuvitusta ja K-kauppiaan vatsan.
Hyi helvetti!
Ruokaa ei saa sanoa pahaksi, mutta iso L ei ole ruokaa - se on rikos elintarvikkeita vastaan. - Panhandle
Ei suomalaista kirjoitti:
Lapskoi eli lapskoj on Ruotsin kosto maailman kulinaristeille. Vastenmielinen paska sisältää yleensä imeltyneitä perunoita, jänteistä läskiä, huonoa margariinia ja liian vähän suolaa mössöksi sekoitettuna. Siihen voidaan lisätä myös lanttua, porkkanaa tai muuta kaapissa pilaantunutta. Lapskoijn laatiminen vaatii lähinnä sairasta mielikuvitusta ja K-kauppiaan vatsan.
Hyi helvetti!
Ruokaa ei saa sanoa pahaksi, mutta iso L ei ole ruokaa - se on rikos elintarvikkeita vastaan.Lapskoussi ei ole ruotsalainen eikä suomalainen ruoka, vaan kansainvälinen, merimiesten kautta maailmalle levinnyt. Yhdeksi alkukodiksi veikataan Liverpoolia, ehkä sillä perusteella, että brittienglannin haukkumanimi liverpoolilaiselle on "scouse", ruokalajin englanninkielisen nimen "lobscouse" mukaan.
- De va de
lihapullia eikä siellä mitään kinkku syödä jouluna!
- Suomalaisen ruoan ystävä
Hapanvelli on aito suomalainen perinneruoka Kaakkois-Suomesta. Teko-ohje löytyy osoittesta www.virolahti.fi. Tehkää ja syökää voisilmän kera. Kyllä on hyvää ja terveellistä. Kuka voi muuta väittää. Maku ehkä vaatii totuttelemista hiukan.
- össi örömök
hapanvelli on ehkä maailman paras ruoka.
mutta miksiköhän ihmeessä maailman suurkaupungeissa ei silti ole tuhkatiheään hapanvellikojuja kadunkulmissa?? - Hapankiisseli
össi örömök kirjoitti:
hapanvelli on ehkä maailman paras ruoka.
mutta miksiköhän ihmeessä maailman suurkaupungeissa ei silti ole tuhkatiheään hapanvellikojuja kadunkulmissa??Sama ruoka kuin muualla maailmassa tehty hapankiisseli.
- mc-miller
rössy pottu
- Uleåborgare
Ja leipäjankki.
- ruoanystävä
Suomalainen perinneruoka on sitä mitä suomessa on syöty iät ja ajat, kuten kraavilohi, vaikka se onkin tullut Ruotsista, mutta niin myös muiden maiden perinneruoissa on vaikutteita lähialueilta.
Suomalaisia perinneruokia on:
Karjalanpiirakka, läskisoossi, Karjalanpaisti, kalakukko ja mm. kaikki riistaruoat kuten poron käristys, hirvipaisti jne.. paistetut muikit pottumuussilla, paistetut silakat. Jauhelihakastike, nakkikastike(kunnon omatekoisella ruskeakastikkeella, kuten 50-luvulla) Ja suomalaiseen perinneruokaan kuuluu todellakin myös ne lihapyörykät, jotka muuten eroaa niistä ruotsalaisista yhtä paljon kuin ruotsalainen ja suomalainen sauna. - Hyväääon
Kalaa on suolattu Suomessa niin pitkään kun täällä on ollut suolaa ja kaloja.
Riista, erilaiset piirakat, muikut ja siika eri muodoissa, hylje ja norppa, merilinnut ja veriruuat. - Mikätässäonpointti
- Siika on suomalaista perinneruokaa. Graavisiika ja savusiika myös. Siikaa ei Ruotsissa tunnettu, ovat lainanneet sen ja koko sanankin suomen kielestä.
- Silakka on suomalaista perinneruokaa, muualla syödään joulusilliä. Silakkalaatikko on myös suomalainen ruoka.
- Nieriä on suomalaista perinneruokaa. Savunieriä etenkin on herkkua.
- Paistetut juustot on suomalaiselle ruokakulttuurille tyypillisiä. Hämäläinen munajuusto, pohjoisen leipäjuusto ja kainuulainen juustoleipä.
- Sekahedelmäkiisseli. Kuivatuista hedelmistä tehty kiisseli on suomalainen erikoisuus. Kuivattuja hedelmiä syödään muuallakin, mutta kiisseli on taas itäistä ruokaperinnettä (gisla), ja venäläinen tekee kiisselin mieluummin vaikka niistä karpaloista kuin kuivatuista hedelmistä. Punaista joulukiisseliä syödään nykyään muuallakin pohjoisessa Euroopassa. - Mikätässäonpointti
Vielä ... maitoon tehty keitto on aikas suomalainen erikoisuus. Vaikkapa kesäkeitto, lohikeitto maitoon tehtynä, tai rössypotut kainuulaiseen tapaan.
- uyvccxee
makaronilaatikko,saarioisten jauhelihapizza
- totuusjotaeikerrota
Se että ruotsalaiset omii itselleen jotain ei tarkoita että asiat olisi oikeasti ruotsalaisia.
Varkaiden kansa. Suomalaiset kansat asuttaneet Ruotsin alueita kauan ennen kuin ruotsalaiset saapui etelämmästä ryöväämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273525Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142750Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182682Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152368Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161937Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261646Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1441324