Kannattaa jättää ne lisävalot kaupan hyllyyn kerta niiden oikeaoppinen käyttäminen tuottaa vaikeuksia.
Ajoneuvon tullessa vastaan kaukovalot ja varsinkin lisävalot vaihdetaan ajoissa lähivaloiksi, ja niitä EI kytketä takaisin päälle ennen kuin vastaan tuleva ajoneuvo on kohdattu ja menty ohi.
Ei pitäisi olla kovin vaikeaa edes siellä Paakkolantiellä?
Maalaistollo ei osaa käyttää kaukovaloja oikein
10
411
Vastaukset
- Anonyymi
Maalaisia totta vie. Tyhmiäkin ovat.
- Anonyymi
”Kohtaamistilanteissa ei pidä vaihtaa lähivaloille liian aikaisin, jotta valojen väliin ei jää pimeää vyöhykettä. Hyvä hetki napsauttaa lähivalot päälle on silloin, kun autojen valokiilat kohtaavat. Takaisin kaukovaloihin vaihdetaan juuri ennen kohtaamishetkeä”, opastaa Liikenneturvan yhteyspäällikkö Eini Karvonen
Kyllä suosittelisin sulle liikennesääntöjen kertausta, elä tuijota niitä valoja jos häikäsee- Anonyymi
Arpajaisista ko olet kortin saanut vai eikö oma älli riitä auton ajamiseen?
Varmaan käyt kusellakin jonku urologin nettikirjoituksen mukaan?
Jokainen joka on joskus ajanut ihmisten ilmoilla älyää olla laittamatta pitkiä päälle ennen kuin vastaan tuleva ajoneuvo on mennyt ohi, koska muussa tapauksessa vastaan tuleva sokaistuu.
Sellaista liikennekäyttöön sallittua lisävaloa ei ole olemassakaan mikä ei häikäisisi myös sivuille, rallivalot ja muut tieliikenteessä kielletyt pistevalot ovat erikseen.
Lisäksi tämä käisite "juuri ennen kohtaamishetkeä" on jokaiselle eri mittainen matka, siksi on varminta laittaa kaukovaloille vasta kun on ohitettu, eikä se muutamaa metriä aikaisempi pitkien kytkeminen tuo mitään lisäturvaa tai muuta etua autoilijalle, päinvastoin sokaisee toisen tienkäyttäjän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arpajaisista ko olet kortin saanut vai eikö oma älli riitä auton ajamiseen?
Varmaan käyt kusellakin jonku urologin nettikirjoituksen mukaan?
Jokainen joka on joskus ajanut ihmisten ilmoilla älyää olla laittamatta pitkiä päälle ennen kuin vastaan tuleva ajoneuvo on mennyt ohi, koska muussa tapauksessa vastaan tuleva sokaistuu.
Sellaista liikennekäyttöön sallittua lisävaloa ei ole olemassakaan mikä ei häikäisisi myös sivuille, rallivalot ja muut tieliikenteessä kielletyt pistevalot ovat erikseen.
Lisäksi tämä käisite "juuri ennen kohtaamishetkeä" on jokaiselle eri mittainen matka, siksi on varminta laittaa kaukovaloille vasta kun on ohitettu, eikä se muutamaa metriä aikaisempi pitkien kytkeminen tuo mitään lisäturvaa tai muuta etua autoilijalle, päinvastoin sokaisee toisen tienkäyttäjän.No helevettiäkö toljaat niitä vastaantulevien valoja, katto sitä tietä niin et sokaistu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No helevettiäkö toljaat niitä vastaantulevien valoja, katto sitä tietä niin et sokaistu.
Silmiin osuva valo sokaisee vaikka sitä ei katsoisi suoraan kohti.
- Anonyymi
Laita aurinkolasit päähän jos häikäsee
- Anonyymi
myös vilkunkäyttö näyttää olevan ylivoimaisen vaikeaa törniön junteille.
- Anonyymi
ne on ihmiset ja arpelalaiset erikseen,
- Anonyymi
Nii kaupunkilaisethan niitä lisävaloja vasta tarviikin
- Anonyymi
Sen verta hyvin tiet valaistu että harvemmin tarvii muuallakaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161