Leike:
"Yksi LFP-akkujen tärkeimmistä eduista on niiden pitkä käyttöikä, joka viittaa lataus-/purkausjaksojen määrään, jonka akku voi kestää ennen kuin sen kapasiteetti heikkenee merkittävästi. LFP-akuilla on tyypillisesti pidempi käyttöikä verrattuna muihin litiumioniakkuihin, kuten litium-kobolttioksidi- tai nikkeli-mangaanikoboltti (NMC) -kemioihin.
Kun LFP-akkua verrataan sen litiumioniveljiin, on selvää, että sillä on monia etuja. Sen pidempi käyttöikä tekee siitä järkevän valinnan niille, jotka etsivät akkua, joka kestää läpi aikojen.
Litium Iron Phosphate (LFP) -akut tunnetaan myös nimellä LiFePO4-akut."
https://www.lithiumbatterytech.com/fi/exploring-pros-and-cons-of-lfp-batteries/
"Yksi LFP-akkujen tärkeimmistä eduista on niiden pitkä käyttöikä, joka viittaa lataus-/purkausjaksojen määrään, jonka akku voi kestää ennen kuin sen kapasiteetti heikkenee merkittävästi. LFP-akuilla on tyypillisesti pidempi käyttöikä verrattuna muihin litiumioniakkuihin, kuten litium-kobolttioksidi- tai nikkeli-mangaanikoboltti (NMC) -kemioihin.
Kun LFP-akkua verrataan sen litiumioniveljiin, on selvää, että sillä on monia etuja. Sen pidempi käyttöikä tekee siitä järkevän valinnan niille, jotka etsivät akkua, joka kestää läpi aikojen.
Litium Iron Phosphate (LFP) -akut tunnetaan myös nimellä LiFePO4-akut."
https://www.lithiumbatterytech.com/fi/exploring-pros-and-cons-of-lfp-batteries/
Vastaukset 16
Vanhimmat
LFP:llä on muös heikkouksia. Mitäpä jos avaisit hiukan niitäkin.
Noissa on myös se etu autokäytössä, että ne voi , ja täytyy viikoittain ladata täyteen, ei siis mitään rajoitusta päivittäislatauksen suhteen.
Miinusta on toistaiseksi hitaampi pikalatausteho.
Vallankumouksellista sähköautotekniikkaa luvassa.
https://tyyliniekka.fi/vallankumouksellista-sahkoautotekniikkaa-luvassa-kiinalaiseen-akkuun-latautuu-10-minuutissa-toimintamatkaa-600-kilometrin-edesta/
CATL osaa kehittää akkuja edelleen.
600 km.n ajoon tarvitaan vähintään 100 kWh akku. Eli pikalaturista pitäisi löytyä yli 600 kW teho jotta tuon sähkömäärän voisi ladata 10 minuutissa. On kai tuo teoriassa mahdollista, mutta riittääkö latureiden CCS liittimissä kosketus pinta-alaa 750A virralle ettei se sula, vai vaatiiko tuo liitin standardin muutoksen? Sehän taas olisi aika huono juttu.
600 kw pikalatauskaapeli ja -pistoke ovat hiukan erilaisia, kuin Biltemasta saatavat latauskaapelit. 600 KW kaapeli ja kosketin ovat esitteen mukaan nestejäähdytteisiä. Teslan pikalatureissa on kielletty märkäpyyhekäsittely. Tehot on suuret , kaapelikaan ei ole ihan tavallista rautalankaa, vaan hopea/kupari mitä lie seosta. Esitteessä kosketinresistanssiksi ilmoitettiin 0,5 mohm aika kova lukema uskon että on kääntäjän virhe . Kompakstikatkaisijan 1000A kosketinresistanssi on mikro-ohmiluokkaa normaali hopea/kuparikoskettimet mitattu 35-50 mikro-ohmia. Ei tuo jatkuva 500-750 kw:n teho ole jatkuva eikä edes tarpeellinen. Näillä materiaaleilla ja poikkipinnoilla aika maksimissa.
Ei kai ole tarkoituskaan, että pikalatureilla koskaan ladataan akkua 0-100%.
Ja sinä sokeasti luotat näiden yritysten väitteisiin? Suuret yritykset ovat valehtelun ammattilaisia ja kaikki yritysten mainokset ovat täynnä valheita.
Näemme akkujen keston todellisessa elämässä, yritysten väitteillä voi lähinnä pyyhkäistä persettä.
Ja oikean elämän todisteet ovat autokauppiaat että luottavat ajoakkujen kestävyyteen. Jos eivät luottaisi niin käytettyjen sähköautojen hinnat tippuisivat selvästi alle polttomoottoriautojen, sillä autokauppiaat eivät ottaisi ollenkaan vaihdossa sähköautoja vastaan tai hyvittäisivät vähän. Kun selaa nettiautoa, niin sähköautot pitävät eri merkeillä melko hyvin hintansa eli luottoa on ajoakun kestävyyteen oikeassa elämässä.
Sinä sähköauton vihaajana leimaat muut valehtelijoiksi vaikket mitään luotettavia linkkejä laita väitteesi tueksi. Koitat vain luoda pelkoa väitteilläsi ilman totuuspohjaa.
Luota vain sokeasti vetyautojen uuteen nousuun ja pety.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006801/vetyautosta-tarjotaan-surkeasti-autoliikkeessa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
Ei tarvitse kuin kuunnella noiden yritysten toimitusjohtajien höpinöitä niin huomaa miten puhdasta paskaa he höpöttävät. Yritykset valehtelevat koko ajan ja vain idiootit uskovat yritysten väitteisiin.
LFP:tä kun menet lataamaan pakkasessa niin käyttöikä tippuu sillä latauskerralla jo enemmän kuin esim. Nikkeli-Kobolttikemioissa kymmenen pikalatauskerran jälkeen. LFP on järjetön valinta pohjoismaissa.
Sen vuoksi niissä akuissa on lämmitys. Ei se lion-kenno juuri parempi ole pakkasessa ladattavaksi. Niitäkin lämmitetään.
LFP selvä etu kuitenki on lataussyklien kesto ja se että se ei vanhene täytetenä säilytettäessä kuiten LION. LFP sopi mainiosti plugariin. Ne kun yleensä on laturissa kotona ollessa.
Tutkimukset kuitenkin osoittavat että LiFePo4 on äärimmäisen kylmänherkkä ja kestää kylmässä lataamista paljon huonommin. Eli päävastuu siirtyy autonvalmistajalle, kuinka herkäksi se on säätänyt lämmönhallinnan, eli antaako kuskin odottaa akun lämpeämistä vai sallitaanko akun kuluminen ja pakotetaan kylmään akkuun lataus. Ei tarvine arvata, kumman valmistajat ennemmin valitsevat.
Huoh, no siksi niitä ei ladatakkaan kylmänä.
No mitenkä lataat jos on pakkasta. On se silloin kylmää.