Tein jouluaaton erästä ruokalajia varten japanilaisen tartar -kastikkeen, jossa piti käyttää tietysti japanilaista majoneesia. En viitsinyt ostaa japanilaista Kewpie -majoneesia vaan päätin tehdä itse. Tuli aivan tajunnanräjäyttävän hyvää majoneesia. Siitä sai erinomaisen tartarkastikkeen ja loput majoneesit laitoin maustamaan sienisalaattia. Miten tämä majoneesi eroaa "tavallisesta"? Siinä ei ole kokonaisia kananmunia vaan pelkkiä keltuaisia, joten se on pehmeämpää. Umamin makua tuo natriumglutamaatti ja riisiviinietikka. Majoneesin tulee myös hieman makeutta sokerista. Tässä resepti:
kaksi kananmunan keltuaista
3,5 dl öljyä
2 rkl riisiviinietikkaa (Yokoi Jyumai Komesu, tätä saa ainakin Tokyokanista, linkki alla)
4 tl sitruunanmehua
2 tl Dijon sinappia
2 tl sokeria
0,5 tl suolaa
0,5 tl natriumglutamaattia (tämän voi korvata Dashijauheella, jos MSG aiheuttaa delusionaalisia pelkotiloja, itse jätin suolan pois ja laitoin kokonaisen teelusikallisen MSG:a)
https://tokyokanshop.fi/product/206/yokoi-jyumai-komesu-500ml
Maailman paras majoneesi
4
339
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole jaappanialaista majoa koska sinä on dijon sinappia, aina voit kehua taas itseäsi mutta älä sitä julki anna.
Se on amerikkalaisen majoneesin japanilainen versio, jonka Toichiro Nakashima kehitti 1920-luvun alussa. Tuskin tuo Dijonsinappikaan mitään originaalia on vaan enemmänkin Dijon -tyylistä sinappia. Mutta joka tapauksessa tuolla reseptillä tulee ihan helkkarin hyvää majoneesia. Mielestäni jopa parempaa kuin kaupallisesti valmistettu Kewpie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kewpie_(mayonnaise).
- Anonyymi
En edes suostuisi maistamaan tuota, kun siinä on tuota kamalaa MSG moskaa.
- Anonyymi
En syö majoneesia, painoindeksini on 22. Pituus 179 ja paino 68 kg.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654170
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463929Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭333416Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162743Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342689En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142502Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101974IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm81119Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1441102- 80986