Maailman paras majoneesi

Tein jouluaaton erästä ruokalajia varten japanilaisen tartar -kastikkeen, jossa piti käyttää tietysti japanilaista majoneesia. En viitsinyt ostaa japanilaista Kewpie -majoneesia vaan päätin tehdä itse. Tuli aivan tajunnanräjäyttävän hyvää majoneesia. Siitä sai erinomaisen tartarkastikkeen ja loput majoneesit laitoin maustamaan sienisalaattia. Miten tämä majoneesi eroaa "tavallisesta"? Siinä ei ole kokonaisia kananmunia vaan pelkkiä keltuaisia, joten se on pehmeämpää. Umamin makua tuo natriumglutamaatti ja riisiviinietikka. Majoneesin tulee myös hieman makeutta sokerista. Tässä resepti:

kaksi kananmunan keltuaista
3,5 dl öljyä
2 rkl riisiviinietikkaa (Yokoi Jyumai Komesu, tätä saa ainakin Tokyokanista, linkki alla)
4 tl sitruunanmehua
2 tl Dijon sinappia
2 tl sokeria
0,5 tl suolaa
0,5 tl natriumglutamaattia (tämän voi korvata Dashijauheella, jos MSG aiheuttaa delusionaalisia pelkotiloja, itse jätin suolan pois ja laitoin kokonaisen teelusikallisen MSG:a)

https://tokyokanshop.fi/product/206/yokoi-jyumai-komesu-500ml

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole jaappanialaista majoa koska sinä on dijon sinappia, aina voit kehua taas itseäsi mutta älä sitä julki anna.

      • Se on amerikkalaisen majoneesin japanilainen versio, jonka Toichiro Nakashima kehitti 1920-luvun alussa. Tuskin tuo Dijonsinappikaan mitään originaalia on vaan enemmänkin Dijon -tyylistä sinappia. Mutta joka tapauksessa tuolla reseptillä tulee ihan helkkarin hyvää majoneesia. Mielestäni jopa parempaa kuin kaupallisesti valmistettu Kewpie.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Kewpie_(mayonnaise).


    • Anonyymi

      En edes suostuisi maistamaan tuota, kun siinä on tuota kamalaa MSG moskaa.

    • Anonyymi

      En syö majoneesia, painoindeksini on 22. Pituus 179 ja paino 68 kg.

    • Anonyymi00005

      Grillaava rouva väitti , että tunnin heitto kinkun paistossa pilaa sen.
      Hupsgnuijaa

      • Anonyymi00006

        Totta kai pilaa. Varsinkin jos tavoittelet mehevää kinkkua, jonka sisälämpötila on noin 75C. Kun otat 75C:stä tunnin pois niin kinkku on syömäkelvottoman raakaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      120
      3028
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1279
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      937
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe