Taas on joulun inhokkiruoka valittu ja aivan murskaavalla äänten enemmistöllä. Itsekään en pidä lipeäkalasta. Se on aika mautonta ja niljakas tekstuuri kuin kerran syödyllä ja 12 tunnin päästä ylös oksennetulla kalalla.
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000010922729.html
Haluan kuitenkin kunnioittaa joukuruokien perinteitä, joten selvittelin parempia vaihtoehtoja, mutta alkuperäinen tarkoitus säilyttäen. Lipeäkala on käytännössä loputtomasti säilyvää ravinteikasta turskan rasvatonta ja proteiinipitoista lihaa, jonka säilytysmenetelmä on satoja vuosia vanha. Norjassa turska säilöttiin kovaksi kuivaamalla kallioilla (klippfisk). Se nesteytettiin takaisin pehmeäksi liottamalla vedessä. Prosessia saatettiin nopeuttaa lipeällä, jolloin tuli pehmeää (liha jo osittain sulanutta) lipeäkalaa.
Välimeren maissa lähellä runsaita suolaesiintymiä turska kuivattiin suolan ja auringon avulla. Se säilyi yhtä hyvin kuin suolaton klippfisk, mutta maku ja rakenne on parempi. Välimeren maissa tämä suolaturkaherkku tunnetaan nimillä baccala, bacalao, bacalhau ja siihen on lukemattomia reseptejä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bacalhau
Halusin säilyttää tämän alkuperäisen idean eli loputtomasti säilyvä kuivattu turska, jota syödään keskitalvella. Tähän löytyy erinomaisia reseptejä Välimeren maista. Itse valitsin turskan napolilaisittain eli Baccala alla Napoletana. Siihen tulee:
1 kg liotettua suolaturskaa, paksuja selkäfileitä
2 tölkkiä San Marzano tomaatteja
1 dl Gaetano oliiveja
1 dl valkoviiniä
1 dl tuoretta persiljasilppua
4 valkosipulin kynttä
2 rkl kapriksia
1/2 tl chilirouhetta
1/2 tl rouhittua mustapippuria
jauhoja turskan jauhottamiseen
oliiviöljyä paistamiseen
Ohje:
1. Jauhota turskan selykset ja ruskista pinnat medium-high lämmöllä (noin 2 minuuttia per puoli). Siirrä turkan selykset uunivuokaan.
2. Ruskista valkosipuli kevyesti oliiviöljyssä mediumlämmöllä (noin 2 minuuttia). Lisää mausteet (kypsennä noin 30 sek).
Nosta lämpöä hieman, lisää valkoviini ja anna sen kiehua niin, että alkoholi haihtuu.
Lisää kaprikset, oliivit ja tomaatit. Kypsennä kunnes ne kiehuvat. Lisää persiljasilppu.
Kaada kastike turskan selysten päälle. Nosta vuoka 200C uuniin ja kypsennä 20-25 min.
Koristele persiljalla. Nauti pastan tai perunoiden kanssa (monessa reseptissä perunaviipaleet on mukana uunivuoassa.
On paljon parempaa kuin lipeäkala eikä valmistus ole sen vaikeampaa tai vie enemmän aikaa.
Vaihtoehto joulun inhokkiruualle
8
490
Vastaukset
- Anonyymi
No niin, eiköhän taas, minä minä minä minä........ja WKIPEDIA
Wikipedialinkki on sinua varten, koska et ole koskaan edes kuullut suolaturskasta ja sen suosiosta Välimerenmaissa.
- Anonyymi
Kuka noita hienostelevia reseptejä ryhtyy värkkäämään? San Marzano...Gaetano...no höh vaan...)
>Itsekään en pidä lipeäkalasta. Se on aika mautonta ja niljakas tekstuuri kuin kerran syödyllä ja 12 tunnin päästä ylös oksennetulla kalalla.<
Tuo oli aika tyhmä ja heikkoa ymmärrystä osoittava motkotus. "Niljakas" - junttimainen luonnehdinta leipeäkalan suutuntumalle. Ennemmin etanoihin tai muihin vastaaviin sopiva ehkä.
Lipeäkalassa on hieno , mieto maku. Tosin suolalla ja pippurilla usein pilattu. - Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
Wikipedialinkki on sinua varten, koska et ole koskaan edes kuullut suolaturskasta ja sen suosiosta Välimerenmaissa.
Joo joo, en tosiaan ole siitä kuullut yli 40 vuotisen keittiöurani aikana, naiskokkina en tosiaankaan jaksa ymmärtää akateemisia wikipedia akkoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo joo, en tosiaan ole siitä kuullut yli 40 vuotisen keittiöurani aikana, naiskokkina en tosiaankaan jaksa ymmärtää akateemisia wikipedia akkoja.
”…naiskokkina…”
Naiskokki Hans 😂😂😂 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”…naiskokkina…”
Naiskokki Hans 😂😂😂Hans??
- Anonyymi
Ei tarvita mitään vaihtoehtoja.
Jokainen voi koota joulun, uudenvuoden, pääsiäisen jne juhlaruuat oman ja vieraidensa maun mukaan. Lipeäkalaa voi syödä jos siitä tykkää. Aivan kuten kinkkuakin. Omasta joulupöydästä puuttui molemmat, vaikka minusta oikealla kastikkeella lipeäkala on ihan hyvää.- Anonyymi
"Ei tarvita mitään vaihtoehtoja."
Seuraavissa virkkeissä kumoat itse tämän kertomalla, että jokainen kokoaa juhlaruuat oman maun mukaan. Juuri sitä on vaihtoehtoisuus. Aloittajan vaihtoehto on ihan hyvä. Se liittyy lipeäkalan traditionaaliseen raaka-aineeseen turskaan ja se on perinteinen jouluruoka katolisissa maissa, osa Jouluaaton Seitsemän kalan juhla-ateriaa (ital. Festa dei sette pesci).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512294- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471349Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647