Kaverin ruokasekoilu (apua)

Anonyymi-ap

Aika suurehko huoli läheisen puolesta. Kyseessä normaali ihminen, joka on ollut kaikkiruokainen koko ikänsä. 43 -vuotiaana tapahtui yllättävä muutos.

- Henkilö syönyt 3 vuotta pääasiassa "ruohoa ja rehua". Porkkanoita, punajuurta, selleriä, kurkkua, kesäkurpitsaa ja kananmunia.

- Oikea ruoka on jäänyt taka-alalle / pois. Makaroni, liha, peruna, kana ja kala on jätetty pitkälti pois.

- Ruokalautanen on kukkurallaan punajuurta, mutta oikea ruoka puuttuu.

- Olen huolissani. Kyseinen henkilö "pelkää" syödä kunnon ruokaa, mitä ihmeellisimmillä selityksiin vedoten.

- Voiko kasviruuasta saada riittävästi ravintoa raavaalle miehelle?

- Onko kyseessä psyykkinen sairaus tai ongelma? Eettistä syytä ei ole.

- Kyseinen henkilö alkaa vaikuttamaan jo ympärillä oleviin ihmisiin, yrittäen kieltää heiltäkin makaronit, lihat, kanat jne. HUOLESTUTTAA!

- Pitääkö pelkän kasviruuan lisäksi ottaa jotkut vitamiini- / rautalääkitys käyttöön saadakseen korvaavia ravintoaineita?

5

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvisravinnolla pärjää vaikka voimanostaja:
      https://yle.fi/a/3-12650784

      Mutta jos yksipuolistaa ravintoaan liikaa, niin tietenkin siinä on riskinsä. Raudan saannista kannattaa pitää huolta ja hemoglobiinia seurata. Puhtaasta kasvisdieetistä puuttuu B12-vitamiini, mutta kun sanot, että "liha, kana ja kala on jätetty PITKÄLTI pois" (ei siis kokonaan), niin tämä ei välttämättä ole ongelma. Jos kerran tai pari viikossa syö kalaa, niin se jo riittää B12-tarpeen tyydyttämiseen. Koska B12 varastoituu elimistöön erittäin tehokkaasti, niin saannin ei tarvitse olla viikottaista tai edes viikottaista, kunhan se keskimäärin on riittävää.

      Yleisin ja yhteiskunnalle kallein psyykkisperäinen syömishäiriö Suomessa on liikalihavuus. Kyseessä on psyykkinen ongelma, koska kaikki tietävät, että ylipaino on epäterveellistä ja suurin osa selvästi ylipainoisista haluaisi olla lähempänä normaalipainoa, mutta psyykkisistä syistä johtuen eivät pysty hallitsemaan painoaan.

      P.S. Kyllähän punajuuri on kunnon ruokaa. Itse söin juuri eilen borssikeittoa (lihana savulammasta) ja mm. uunipunajuuret vuohenjuustolla on herkkua.

      • Anonyymi

        Ok, kiitos sulle! Tämä auttaa... Punajuurtakaan ei saisi syödä liikaa, koska nitriittiä. Kyseisen henkilön terveys ei ole ainakaan mitenkään parantunut tämän ruuan takia.

        Pikkuisen silti vihastuttaa, kun kyseinen henkilö alkaa ohjaamaan muidenkin syömistä tälle rehulinjalle. Itse en siihen haluisi lähteä, ja vastaanväittely kuluttaa hermoja.


    • Anonyymi

      En näe makaronia ns. kunnon ruokana.

      • Anonyymi

        Kyseessä jauhelihamakaronilaatikko... Ei siis pelkkä makaroni-hiutale,


      • Anonyymi

        "En näe makaronia ns. kunnon ruokana."

        Aijaa? Jos tuo olisi totta, niin italialaiset olisivat kuolleet sukupuuttoon aikoja sitten. Katos, siellä on makaroni/pasta pääruoka.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe