Kaverin ruokasekoilu (apua)

Anonyymi-ap

Aika suurehko huoli läheisen puolesta. Kyseessä normaali ihminen, joka on ollut kaikkiruokainen koko ikänsä. 43 -vuotiaana tapahtui yllättävä muutos.

- Henkilö syönyt 3 vuotta pääasiassa "ruohoa ja rehua". Porkkanoita, punajuurta, selleriä, kurkkua, kesäkurpitsaa ja kananmunia.

- Oikea ruoka on jäänyt taka-alalle / pois. Makaroni, liha, peruna, kana ja kala on jätetty pitkälti pois.

- Ruokalautanen on kukkurallaan punajuurta, mutta oikea ruoka puuttuu.

- Olen huolissani. Kyseinen henkilö "pelkää" syödä kunnon ruokaa, mitä ihmeellisimmillä selityksiin vedoten.

- Voiko kasviruuasta saada riittävästi ravintoa raavaalle miehelle?

- Onko kyseessä psyykkinen sairaus tai ongelma? Eettistä syytä ei ole.

- Kyseinen henkilö alkaa vaikuttamaan jo ympärillä oleviin ihmisiin, yrittäen kieltää heiltäkin makaronit, lihat, kanat jne. HUOLESTUTTAA!

- Pitääkö pelkän kasviruuan lisäksi ottaa jotkut vitamiini- / rautalääkitys käyttöön saadakseen korvaavia ravintoaineita?

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvisravinnolla pärjää vaikka voimanostaja:
      https://yle.fi/a/3-12650784

      Mutta jos yksipuolistaa ravintoaan liikaa, niin tietenkin siinä on riskinsä. Raudan saannista kannattaa pitää huolta ja hemoglobiinia seurata. Puhtaasta kasvisdieetistä puuttuu B12-vitamiini, mutta kun sanot, että "liha, kana ja kala on jätetty PITKÄLTI pois" (ei siis kokonaan), niin tämä ei välttämättä ole ongelma. Jos kerran tai pari viikossa syö kalaa, niin se jo riittää B12-tarpeen tyydyttämiseen. Koska B12 varastoituu elimistöön erittäin tehokkaasti, niin saannin ei tarvitse olla viikottaista tai edes viikottaista, kunhan se keskimäärin on riittävää.

      Yleisin ja yhteiskunnalle kallein psyykkisperäinen syömishäiriö Suomessa on liikalihavuus. Kyseessä on psyykkinen ongelma, koska kaikki tietävät, että ylipaino on epäterveellistä ja suurin osa selvästi ylipainoisista haluaisi olla lähempänä normaalipainoa, mutta psyykkisistä syistä johtuen eivät pysty hallitsemaan painoaan.

      P.S. Kyllähän punajuuri on kunnon ruokaa. Itse söin juuri eilen borssikeittoa (lihana savulammasta) ja mm. uunipunajuuret vuohenjuustolla on herkkua.

      • Anonyymi

        Ok, kiitos sulle! Tämä auttaa... Punajuurtakaan ei saisi syödä liikaa, koska nitriittiä. Kyseisen henkilön terveys ei ole ainakaan mitenkään parantunut tämän ruuan takia.

        Pikkuisen silti vihastuttaa, kun kyseinen henkilö alkaa ohjaamaan muidenkin syömistä tälle rehulinjalle. Itse en siihen haluisi lähteä, ja vastaanväittely kuluttaa hermoja.


    • Anonyymi

      En näe makaronia ns. kunnon ruokana.

      • Anonyymi

        Kyseessä jauhelihamakaronilaatikko... Ei siis pelkkä makaroni-hiutale,


      • Anonyymi

        "En näe makaronia ns. kunnon ruokana."

        Aijaa? Jos tuo olisi totta, niin italialaiset olisivat kuolleet sukupuuttoon aikoja sitten. Katos, siellä on makaroni/pasta pääruoka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe