Paljonko covid on vienyt Kemijärveläisiä?

Anonyymi-ap

Pakeniko koronavirus kiinalaisesta laboratoriosta?
Vallitseva käsitys on, että mahdollisesti lepakoista lähtenyt patogeeni hyppäsi ihmiseen ja alkoi levitä Kiinassa Wuhanin eläintorin ympäristössä loppuvuodesta 2019.
Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI poikkesi muista virastoista arvioidessaan kohtuullisella varmuudella, että virus olisi karannut kiinalaisesta laboratoriosta,
koska pandemian alkuvaiheessa tartuntoja olisi pitänyt olla Kiinan länsiosissa, jossa kyseistä virustyyppiä esiintyy luonnossa.
FBI:n kanssa samoilla linjoilla oli kolme tutkijaa, jotka työskentelivät puolustusministeriö Pentagonin alaiselle Defense Intelligence Agency (DIA) -virastolle.
Heidän johtopäätöksensä oli, että SARS-CoV-2-virusta oli manipuloitu laboratoriossa osana riskialtista tutkimusta.
Pohjois-Carolinan yliopiston professori Ralph Baric oli työskennellyt lepakoiden koronaviruksiin erikoistuneen Shi Zhenglin kanssa, joka työskenteli Wuhanin virustutkimuslaitoksessa. Ralph Baric sanoi kongressin kuulemisessa, että laitoksen tutkimuskäytännöt olivat vastuuttomia. Laboratoriossa ei ollut hänen mukaansa riittäviä turvatoimia patogeenien leviämisen estämiseksi.
FBI:n asiantuntijat nostivat esiin havainnon, jonka mukaan pandemian aiheuttanutta koronavirustyyppiä esiintyi vuoristoisessa Yunnanin maakunnassa Kiinan länsiosissa eikä Hubein maakunnassa, jossa Wuhan sijaitsee. Jos virus olisi levinnyt lepakosta toiseen eläimeen ja sen jälkeen ihmiseen, olisi varhaisia tautitapauksia pitänyt esiintyä näiden maakuntien välisellä valtavalla alueella.
Yunnanin ja Wuhanin etäisyys on noin 1 500 kilometriä. Alueella on satoja miljoonia ihmisiä ja tuhansia eläintoreja.
Defense Intelligence Agencyn tutkijoiden tekemän geneettisen analyysin mukaan ihmistartuntoja vauhdittanut viruksen piikkiproteiini oli kehitetty keinotekoisesti Wuhanin laboratoriossa tekniikalla, jota oli esitelty vuonna 2008 julkaistussa kiinalaistutkimuksessa. Kiinalaisten ilmeisenä tavoitteena oli selvittää, voisiko virus tarttua ihmisiin.

15

451

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pandemian alkuvaiheessa puheita laboratoriovuodosta kutsuttiin salaliittoteoriaksi, jonka pelättiin vaarantavan kansainvälisen yhteistyön taudin hoidossa.

      Koronaviruksen aiheuttama pandemia on johtanut yli seitsemän miljoonan ihmisen kuolemaan eri puolilla maailmaa tähän mennessä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi00016

        Kiinan salailusta päätellen virus karkasi labrasta.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Kiinan salailusta päätellen virus karkasi labrasta.

        Enemmän uskon lääketieen tukijoita kuin liitovaltion poliisia. Ei ole mikään ihme jos Yhdysvalloista löytyy Kiinan syytttäjä.


    • Anonyymi

      Kyllä kemijärvelläkin on paljon mennyt kyseiseen tautiin.
      Tunsin monia heistä.
      Kiitos kiinalaisten!

      • Anonyymi

        Tämä toki ei ollut viimeinen bandemia, niitä tulee ja menee. Suomessa suuri riski on turkistarhat, linnut voi tuoda sinne viruksen. Voi muuntua ihmiseen tarttuvaksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä toki ei ollut viimeinen bandemia, niitä tulee ja menee. Suomessa suuri riski on turkistarhat, linnut voi tuoda sinne viruksen. Voi muuntua ihmiseen tarttuvaksi

        Persut on pahimpia tautisia.
        Ihanaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persut on pahimpia tautisia.
        Ihanaa...

        Loiset pitääkin laitta karenssiiin tautia levittämästä.
        Niinmpä


    • Anonyymi

      Olisin itse myös kuollut ikä 36 we mies meni keuhkot ja kärsisin kotona 2 vuotta ennen kun helpotti ja paloin sisältä. En ole ottanut piikki sain sen kun kännasin 2 päivää putket minulla myös selkärankareuma. Jäi aika paha trauma sen jälkeen ensi pakoili ihmisiä ainakin 2 vuotta. Teki aina mieli laitta välit poikki ihmisten kanssa kuka vähetteli tai jopa käydä kimppuun. En olisi uskonut että ihmiset on niin tyhmiä.

      • Anonyymi

        Muistan myös päivän kun sain sen 23.03.2020 en unohda ikinä toivottavasti ei osu uudesta pääsin ainakin alkoholista ja röökistä ja kahvista eron kun senään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan myös päivän kun sain sen 23.03.2020 en unohda ikinä toivottavasti ei osu uudesta pääsin ainakin alkoholista ja röökistä ja kahvista eron kun senään.

        Sen jälkeen näen vähän maailma eri lailla kuka sen tiedä kuka sen tautiin takana on en nyt puhu piikistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen jälkeen näen vähän maailma eri lailla kuka sen tiedä kuka sen tautiin takana on en nyt puhu piikistä.

        Vuosi-ja siinä menee , mutta kyllä siitäkin joskus rahoitu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vuosi-ja siinä menee , mutta kyllä siitäkin joskus rahoitu.

        Olin pyörätuoli kunnossa ainakin 2-3 kk max mikä pystyi kävelle 20 - 50 metriä silloin piti mennä makuille , että sydän ei tulis rinnasta ulos silloin myös alkaa kramppa. Pitää olla todella varovainen kun liiku sillein saa keuhkoja takas. Kun olisin jäänyt nuku sänkyyn olis varma henki lähtenyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olin pyörätuoli kunnossa ainakin 2-3 kk max mikä pystyi kävelle 20 - 50 metriä silloin piti mennä makuille , että sydän ei tulis rinnasta ulos silloin myös alkaa kramppa. Pitää olla todella varovainen kun liiku sillein saa keuhkoja takas. Kun olisin jäänyt nuku sänkyyn olis varma henki lähtenyt.

        Minulla oli kipuja kaikkialla en mennyt sairaalaan mutta minä selvisin ja sain uuden mahdollisten . Vinkit löysin netistä jostain keskustelupalstalta jos jää nukun sänky niin kuole pitää liikkua varovasti. Silloin ei es ihmiset tiedä nyt tautista ja jotkut valopäät leimasi vielä vakavasti sairaat hulluksi . että kuvittele vaan oireitä jne.


    • Anonyymi

      Mistä SARS-CoV-2-virus tuli?
      Todennäköisesti lepakot sairastuttivat muita eläimiä, joista viruksen siirtyminen ihmiseen lopulta mahdollistui niitä käsiteltäessä wuhanilaisella torilla Kiinassa.
      Tämä on ollut tartuntapolku samankaltaisilla viruksilla kuten SARS-viruksella. Teoriaa ei ole todistettu.
      Wuhanissa sijaitsee useita laboratorioita, jotka ovat keränneet ja tutkineet koronaviruksia.
      Maailman terveysjärjestö WHO sanoo että Kiina ei edelleenkään ole antanut kaikkea hallussaan olevaa dataa ja on estänyt vapaata tiedonkeruuta.

      WHO sanoo, että sen jäsenmaat ovat raportoineet yli seitsemästä miljoonasta kuolemasta, jotka liittyvät koronavirukseen, todellinen luku on ainakin kolme kertaa suurempi eli yli 20 miljoonaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe