Jerikon mysteeri - miksi rakentaa muuri aution ja asumattoman kaupungin ympärille?

Anonyymi-ap

Jerikossa on tehty useita kaivauksia jotka ovat tarkentaneet kaupungin tuhoutuneen keskipronssikaudella joko 1500- tai 1550-luvulla eaa. Kathleen Kenyonin kaivauksissa kuitenkin havaittiin että kaupungin muureja korjattiin ja rakennettiin uudelleen 1400-luvulla eaa., mutta on sovittu että kaupunki oli siitä huolimatta tuolloin autio ja asumaton mikä on saanut monet kritisoimaan Kathleenin tutkimuksia. Lorenzo Nigron kaivauksissa puolestaan havaittiin että rautakautisen leikkauksen (ja Warrenin tuhoisten arkeologisten kaivausten takia) kukkulan myöhäispronssikautinen kerros puuttuu kokonaan, mutta Lorenzon tutkimustulokset ovat sen jälkeen kohdanneet kritiikkiä siitä kyseisten kerrosten puuttuminen ei tarkoita sitä että mäen nyppylä olisi kyseisellä aikavälillã ollut asuttu. On kuitenkin pakko sanoa että iksi autioituneen kaupungin muurit rakennettiin uudelleen ja mitä varten? Ja mikä tämä ihmeen sovinto on että Jeriko oli kokonaan asumaton 1400-luvulta eaa. vaikka todisteet sanoisivat toisin?

2

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jerikon kaupunki on niin hyvällä paikalla että se on kyllä aina ollut asutettu. Vettä on ollut yllin kyllin ja maaperä on mitä parhain.

    • Anonyymi

      Nykyisen Israelinkin paikalla vaikutti ns. Natufin kulttuuri karkeasti 12000- 13500 vuotta sitten, on siellä moni jengi ehtinyt muurejakin rakennella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe