Nainen kertoo Iltalehdessä: "Isoveli haukkui pikkuveljensä ”maasta taivaisiin”.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb572637-a9ff-4de1-8ea5-b93ab216262f
En ole ennen kuullut haukuttavan ”Maasta taivaisiin” vaan kehuttavan, sen sijaan haukutaan vaikkapa maanrakoon, ei ainakaan kuulosta järkevältä.
Toimittelijat itsekin käyttävät sanontoja tai sanoja miten sattuu, taivuttavat sanoja väärin jne. Ei paljon ammattitaitoa vaadita enää, ehkäpä tärkeämpää tuottavuus, samat uutisetkin vaikkapa Nurmijärven onnttomuudesta moneen kertaan, vain muutama sana vaihdettu.
Maasta taivaisiin
Anonyymi-ap
6
208
Vastaukset
- Anonyymi
"Haukkui pystyyn", se on tavllaan saman suuntainen, vaikka tarkoittaneekin seisomista?
- Anonyymi
Meilläpäin kylläkin kehutaan maasta taivaaseen, en ole koskaan kuullut taivaisiin.
- Anonyymi
Jotkut lauloivat vanhaa pyhäkouluvirttä ”Mä silmät luon ylös taivaaseen…” sanoilla ”Mä silmän luon ylös taivaisiin…”.
- Anonyymi
Jopa seitsemänteen taivaaseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jopa seitsemänteen taivaaseen.
Lemmen korkeimpaan hurmioon. Korkeaan C:hen, kehoa resonoiden… Mutta hommassa olisi hyvä pitää järki mukana.
- Anonyymi
Olen kyllä kuullut että, joku on haukuttu alimpaan helvettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653