Kokonaisuus syntyy ja kuolee mutta omaa ikuisia osia

Anonyymi-ap

Kaikkeudella on alku ja loppu ja samoin ihmisellä. Aivosolut omaavat pelkän alun ne eivät jatkuvasti uusiudu eivätkä tuhoudu. Niiden tehtävä on olla kaiken aikaa tietoinen ikuisesti? Samoin on aisteja jotka on väsymättä koko ajan päällä. Niitä ei voida sammuttaa. Gravitaatiovoima on myös koko ajan päällä.

Miksi on aina ikuinen luonteeltaan pienempi kuin kokonaisuus? Vain pieni osa ihmistä ja kaikkeutta voi omata ikuisen luonteen tai taipumuksen. Ei koko ihminen tai koko kaikkeus.

4

199

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luonnossa on siihen rakentuvia systeemejä joilla on pyrkimys toimia ikuisesti ilman taukoja. Ne eivät suostu menemään tilttiin.

      Onko siis ihme jos olisi todella luonto tuottanut kauan sitten ikuisesti toimivan tai Elävän systeemin. Sellaisia systeemejä ei välttämättä luonto ole kyennyt tuottamaan materiaaliseen maailmaan. Vaan henkiseen?

      Aurinko on eräs kumman pitkäikäinen jatkuvasti toimiva systeemi, mutta omaa Lopun. Se onkin materiaalisen luonnon lippulaiva ikuisuuspyrkimyksessä?

      Tämän ketjun ideat eivät ole omiani vaan eräästä YouTube videosta sovellettuja.

    • Anonyymi

      Kun jotain vanhaa kuolee niin jotain uutta syntyy.

    • Anonyymi

      Aloittaja on väärässä oleellisissa asioissa. Aivosolut tuhoutuu. Ilman ulkoista vaikutinta. Vauvoilla ja taaperoilla on neuraalisia kytkentöjä enemmän kuin koskaan myöhemmin. Nopeasti ne alkaa karsiutumaan (=tuhoutumaan) jättäen jäljelle oleellisimmat.

      Eikä ole faktaa sekään enää ollut pitkään aikaan, että aikuisikäisillä neuronit ei voisi lisääntyä tarvittaessa.

      Tietoisuus on vain pieni osa aivojen tiedonkäsittelystä. Tiedostamaton käsittelee valtaosan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe