HeSa:ssa vastattiin lapsen kysymykseen mikä koski sitä, että miksi Kuusta näkyy Maahan aina sama puoli.
Vastaus oli, että kuu kiertää Maan ympäri samassa ajassa kuin se kiertää itsensä ympäri.
Mutta kun Kkuu kerran kiertä itsensä ympäri on esim. sen ekvaattorin jokainen piste jossain vaiheessa kiertoa suunnattu Maahan. Eikös tämä silloin näy siltä maapallon alueelta joka tuolloin on Kuuta kohti. Eihän mikään Kuun alue voi pysyä pimeänä aina ja jokaisesta Maan pisteestä katsottuna.
Mikä on selitys?
Kuun pimeä puoli
14
348
Vastaukset 14
"Kuu kiertää Maan ympäri samassa ajassa kuin se kiertää itsensä ympäri."
Tarkenna, mitä kohtaa em. lauseessa et ymmärtänyt, niin voimme yrittää selittää. Erittäin yksityiskohtainen selitys löytyy täältä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Orbit_of_the_Moon- Anonyymi
Selitys on, että Kuun painopiste on Maan puolella. Maan painovoiman takia se on lukittunut näyttämään aina raskaamman puolensa kohti Maata, ja totta kai se silloin yhdellä kierroksella Maan ympäri pyörähtää tasan kerran itsensä ympäri.
- Anonyymi
pyörähtääkö Maakin yhden ylimääräisen kierroksen Auringon ympäri kiertäessään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pyörähtääkö Maakin yhden ylimääräisen kierroksen Auringon ympäri kiertäessään?
Joo, mutta vain joka neljäs vuosi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, mutta vain joka neljäs vuosi.
Nyt taisi vähän karkausvuosi pidentyä turhan paljon...?
- Anonyymi
Pystythän sinäkin kävelemään jonkun ihmisen ympäri niin, ettei hän missään kohdassa näe takaraivoasi.
- Anonyymi
Helppoa, varsinkin näin talvella kun käyttää pipoa.
- Anonyymi
Kuu on mekaaninen kokonaisuus. Mikään muu ei sitä selitä.
Miksi kuussa jokainen kraatterin on saman syvyinen. Siksi koska kuu on ontto jolla on metallinen kuori.
Ainoastaan naivistisen lapsenomaisesti ajattelevat kuvittelevat että kuu on tismalleen oikeassa kohtaa, tismalleen oikean kokoinen, tismalleen balanssissa maan kanssa jne ja jne..
On myös todistettu että kun kuuhun osui objekti niin kuu kumisi metallimaisesti tunteja sen jälkeen.- Anonyymi
Joskus Mandrake-taikurissa, tai Taika-Jim -sarjakuvassa, kuten se Suomessa ilmestyi, kuu oli muna, josta kuoriutui valtava avaruushirviö. Samanlainen idea oli yhdessä Aku-Ankan sarjassa, jossa munankuoret olivatkin kultaa ja Roope-Ankka sai ne palkinnoksi avustettuaan tuota avaruushirviönpoikasta löytämään emonsa. Joten mitähän sieltä kuusta mahtaneekaan kuoriutua?
- Anonyymi
Miksi Australian originaalien historia kertoo ajasta, jolloin kuuta ei ollut taivaalla?
Samoin löytyy kertomus kuun ilmestymisestä taivaalle.
Tässä on hyvä kartta maapallosta: https://t.me/MrKidPool17/1791
Mites nuo napa-alueet ovatkaan niin erilaisia kuin meidän kartoissa? Puhumattakaan sateliittien ottamista huipputarkoista digikuvista molemmista napa-alueista?
Ja missä ovat ne fantastiset kuvat maapallosta, otettuna kauempaa avaruudesta?- Anonyymi
Kuu ole mikkään "muna", kuu on pallo juustoa!! Onhan Maasta otettu kuvia kauempaakin, esimerkiksi Apollo ohjelman aikaan otettuja, jopa Kuun pinnalta asti upeita kuvia Maasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuu ole mikkään "muna", kuu on pallo juustoa!! Onhan Maasta otettu kuvia kauempaakin, esimerkiksi Apollo ohjelman aikaan otettuja, jopa Kuun pinnalta asti upeita kuvia Maasta.
Maa ei kuitenkaan ole pyöreä!
Miksi maa ei ole pyöreä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maa ei kuitenkaan ole pyöreä!
Miksi maa ei ole pyöreä?Pyörimisliike siirtää massaa lähemmäs päiväntasaajaa ja mannerlaattojen epäsymmetrinen sijoittuminen pallon pinnalle auttaa asiassa. Maapallohan on sisäosiltaan suurelta osin nestemäinen joten hakusanaksi: geoidi
- Anonyymi00013
Niin se ei näy tänne!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531067Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560