Italliasta roskaruokaa

Ihmetyttää tuo Itallialaisen ruuan suosio. Ertyisesti ravintola-alan väen keskuudessa.

Itallialainen ruoka on erittäin epäterveellistä, runsasrasvaista ja -kalorista. Perustana on puhdistettu vehnäjauho josta tehdään pitsat ja pastat. Rasvaisia juustoja käytetään reilusti samoin oliiviöljyä. Pelkkää puhdasta energiaa.

Oliivi-öljyäkin mainostetaan terveelliseksi virheellisesti. Rypsiöljy on itse asiassa paljon terveelisempää, sopii paremmin paistamiseen ja on vielä puhtaamman makuista.

Hampurilaisia väitetään roskaruuaksi vaikka ne ovat itse asiassa paljon terveellisempää ruokaa kuin pitsat ja pastat.
6925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

osta aivot vaikka sian aivot citymarketista. niidenkin avulla kirjoitat viisaampia viestejä.

Äänestä

" Itallialainen ruoka on erittäin epäterveellistä, runsasrasvaista ja -kalorista. Perustana on puhdistettu vehnäjauho josta tehdään pitsat ja pastat."
-No.Ihmisellä on kuitenkin tietynlainen kalorien tarve.Eli kyllähän kysymykseen tulee sekin kuinka paljon ja usein syödään.Mitä tulee pitsoihin ja pastoihin,niin itse ainakin syön paljon tummasta Durum-vehnä jauhoista tehtyä pastaa,jossa on myös vehnän ituja.Ko.pasta on erittäin runsaskuituista.Pitsassa taas oikeaoppisesti tehtynä sen jauhoisen pohjan ei tarvitse olla kovin suuri osa koko pitsasta,sehän riippuu ihan täytteen määrästä,pohjan paksuudesta jne jne.


" Oliivi-öljyäkin mainostetaan terveelliseksi virheellisesti. Rypsiöljy on itse asiassa paljon terveelisempää, sopii paremmin paistamiseen ja on vielä puhtaamman makuista."
-tätä en kyllä täysin käsitä.Jos on kaksi terveellisyydeltään suhteellisen hyviksi todettua tuotetta,niin onko se vähemmän terveelliseksi todettu "virheellisesti mainostettu" terveelliseksi?Se kyllä lienee totta,että rypsiöljy on rasvahappo koostumuksiltaan optimaalisempi,mutta tuskin noilla nyt kauheasti eroa on.Ja sopiihan (tai ainakin kestää paremmin)rypsi tietysti paistamiseen paremmin.

" Hampurilaisia väitetään roskaruuaksi vaikka ne ovat itse asiassa paljon terveellisempää ruokaa kuin pitsat ja pastat. "

-no jaa?Vaikka en ihan täysillä myötäelä turhan suureksi paisuneen vaaleavehnä vimman kanssa(joka tosin on osin täysin aiheellista),niin kyllähän tuossa hampurilaisessa on varmasti annoksen yhteiskokoon nähden eniten tuota pelkäämääsi vaaleata vehnää,mikäli pastat tehdään tummista(tai paljon tummaa sis.)jauhoista ja pitsapohja ei ole malli ála suomalainen(siis turkkilainen) lounastarjous 4euroa.Ja sitten kun miettii pitsan täyte vaihtoehtoja,saati pastan lisukkeita verrattuna siihen perin yleiseen jauhelihapihviin(jonka terveydellisyydestä voidaan olla...) mikä hampurilaisissa tapaa olla yhden kurkkusiivun ja nahistuneen salaatin lehden kanssa.
Eipä silti,syön minä halulla hampurilaistakin(teen paljon myös itse)ja hoikkana ja terveenä olen pysytellyt.

Äänestä
  • pastassa olevilla vehnäniduilla tarkoitettiin vehnän alkioita.Tiedä sitten,onko tuolla kauheasti tekoa tämän keskustelun kanssa.

    Äänestä

Ja onhan se italian keittiö paljon muutakin(kuin virheellisesti luullaan)kuin pastaa ja pitsaa.Pasta edes harvoin lienee pääruokaa.
Kasvisten,hedelmien ja kalan( äyriästen ym) käyttö lienee eri tasolla,kuin täällä ollaan totuttu italiaan yhdistämään.

Äänestä

ei voi muuta kuin ihmetellä

Äänestä

when my finnish boyfriend comes to Italy he normally loses weight and feel very light, how come that when I am in Finland I only get kgs? I am just eating aitoa ja kevyttä suomalaista ruokaa!!!...perunoita,jauhelihaa,voita,kananmunavoileipiä,pullaa.
I am right now following a diet after I have been 10 months in Finland:-(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorma! kirjoitti:

Ihmetyttää tuo Itallialaisen ruuan suosio. Ertyisesti ravintola-alan väen keskuudessa.

Itallialainen ruoka on erittäin epäterveellistä, runsasrasvaista ja -kalorista. Perustana on puhdistettu vehnäjauho josta tehdään pitsat ja pastat. Rasvaisia juustoja käytetään reilusti samoin oliiviöljyä. Pelkkää puhdasta energiaa.

Oliivi-öljyäkin mainostetaan terveelliseksi virheellisesti. Rypsiöljy on itse asiassa paljon terveelisempää, sopii paremmin paistamiseen ja on vielä puhtaamman makuista.

Hampurilaisia väitetään roskaruuaksi vaikka ne ovat itse asiassa paljon terveellisempää ruokaa kuin pitsat ja pastat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu