Kysymyksiä lentopallosta!

Anonyymi-ap

Moi! Täällä kirjottelee yks lentopalloa harrastava nuori, joka haluis tulla lajissaan paremmaksi. Oon siis pelannu 1,5 vuotta ja en oo mikään tasollisesti paras mutta kehitystä oon silti huomannu, onneks. Ajattelin alkaa käymään salilla jotta saisin jalkoihin voimaa enemmän, koska torjunta voisi mennä paremmin. Käsivoimaa mulla ois kans olla hyvä enemmän, jotta esim. hyökkäys ja syöttö olisivat kovia. Mulla oikeesti on motivaatiota treenata tätä lajia ja tulla paremmaksi siinä, joten voisko joku lentopalloilija tai lajin tunteva kertoa, mitä siellä salilla kannattaisi tehdä(: Tää on ehkä vähän tyhmä kysymys, koska en oo mitenkään hyvä lentopallossa mutta oisko mulla mitenkään mahollista päästä vaikka parin vuoden päästä johonkin nuorten maajoukkueeseen? Vai onko niitä ees? Ja jos on, ni mihin ikään asti? Miten sellaseen vois yrittää päästä? Mä oikeesti tiiän, että mun täytyis treenata ihan sikana jos haluisin johonki tollaseen ja sillonkaan se ei välttämättä riittäs mutta onko mulla ees mitään mahollisuuksia vaikka treenaisin? Ja oon siis 13.
oisin niin kiitollinen jos joku vastais ees johonki mun kysymykseen(:

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata treenata liikaa yläkroppa, hyökkäys ja syöttö on paljon enemmän tekniikasta kiinni kun voimasta. En toki meinaa että ei kannata yhtään treenata yläkroppaa. Itse teken paljon keskivartaloa, ja sitten jonki verran muuta yläkroppaa mutta ei liian isolla painolla. Teen paljon maastavetoa ja kyykkyä. Rinnalleveto on myös erinomainen lentopalloon.

      Kannattaa myös muistaa että pitää harjoutella räjähtävyyttä usein että ei tule voimakkaat mutta hitaat lihakset.

      On pieni mahdollisuus päästä vielä nuorten maajoukkueeseen, en suoralla kädellä muista mihin ikään asti mutta vois olla et U20 on viimeinen. Kannattaa yrittää joka vuosi päästä alue-SM kisoihin mukaan koska niissä yleensä tärkeimmät valmentajat löytävät nuoret ja lahjakkaat pelaajat ketä otetaan Kuortaneen lentopallo kouluun ja ehkä maajoukkueeseen. Se on myös erittäin hauskaa kilpailla alua-SM kisoissa ja itellä on monta hyvää muistia siitä.

      T. 22 vuotias 1-sarja pelaajaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      113
      10443
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4261
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3859
    5. 61
      3546
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      53
      2801
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2316
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1592
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1429
    Aihe