Olin taannoin tuttuun tyyliini lähikaupassa ruokaostoksilla ja menin ostoskärryni (painavan, siis melko täynnä) kanssa kassalle, jossa ei näyttänyt olevan paljon jonoakaan. Palvelukassoja oli silloin käytössä 4 itsepalvelukassojen lisäksi eli tilaa oli kyllä hyvin, vaikka pieniä jonoja niihin muodostuikin. Ohitseni meni nuorehko mies, joka happamasti sanoi minulle, että "tuolla on toinenkin, vapaampi kassa". Vastasin, että tässä on ihan ok, minulla ei ole kiire, eikä mitään hätää, koska ne, joilla oli kädessään kevyempi kori ja vähemmän ostoksia, pääsevät sille vapaalle kassalle helpommin ja nopeammin, eikä mene hermotkaan, kun en ole edessä hidastelemassa runsaiden ostoksieni kanssa.
Mies ei osannut vastata mitään takaisin.
Kysymys siis kuuluu: Miksi hän huomautti asiasta vain minulle, eikä muille jonossa oleville, joilla oli kevyemmät ostokset ja miksei hän itse vain keskittynyt menemään sille vapaammalle kassalle?? Takananikin oli siis ihmisiä jonossa -sieltähän se "purku" toisille kassoille yleensä lähtee, eikö? Ymmärrän kyllä, jos tarkoituksena oli olla ystävällinen, mutta huomasin miehen epäystävällisestä ilmeestä, että hän ei ymmärtänyt sitä, että jokainen asiakas saa tasan tarkkaan pysähtyä siihen kohtaan kassalle, johon kulloinkin on helpoin "asettua" painavan ostoskärryn kanssa, jota ei todellakaan ole helppoa liikutella edestakaisin, jos se on vähänkään täynnä. En minä ainakaan ala siirtelemään jatkuvasti ostoskärryä kassalta toiselle vain kytätäkseni, missä olisi vähiten ihmisiä, eikö vaan? Eli teille kassajonon vaihtoa ehdottaville ihmisille: Mikä teillä on motiivina huomautella asiasta muille? Eiköhän jokainen aikuinen ihminen osaa kassalle mennä. Te voitte itse mennä huoletta suoraan näille "vapaammille" kassoille ilman, että siitä täytyy muille huomautella.
Kysymys ruokakaupan kassajonon vaihtoa ehdottaville ihmisille
Anonyymi-ap
0
188
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653286- 1422327
- 921868
- 1711559
- 861439
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741399- 691182
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341088