Laki kiihkoilijat ovat ulkona pelastuksesta

Armo ei ole heidän yllään. Heissä ei ole Jumalan Henkeä.
Ovat uskonnollisia, mutta Henkeä heissä ei ole.
Juutalaiset ovat lakikuoppansa kaivaneet ja siihen pudonneet muita taluttaessaan nuo sokeat eli mikään ei ole muuttunut Paavalin ajoista.

Jeesuksen veren voima on mahtava ja ne ketkä sen hylkää vastaa itse.

Varokaa uskovat kristityt ja seuratkaa, mitä tapahtuu tulevina aikoina Israelissa ja temppeli asioissa ja sitten pysykää erossa siitä.
Monet eksyy siihenkin.

11

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisen laatimat lait saattavat kyllä olla puutteellisia ja jopa vääriäkin, mutta Jumalan laki on täydellinen. Jos joku väittää Jumalan käskyjä kohtuuttomiksi, hänellä on väärä asenne Herraa kohtaan. Ennen syntiinlankeemusta ihmisen oli täysin mahdollista olla niille kuuliainen. Eihän Jumala toki vaadi ihmiseltä mahdottomia.
      Tosiasia on, että jokainen on rikkonut käskyjä. Kun ihminen tunnustaa käskyt oikeiksi mutta itsensä langenneeksi, niin Jumala voi antaa armon ja anteeksiantamuksen. Lisäksi Herra antaa voimaa kulkea kuuliaisuuden kaitaa tietä ja noudattaa lakia.

    • Anonyymi

      Rauhaa!

      Ei kai Laki Armoa estä, vaan on Sovun ja Sovituksen tiellä.

      Itse Luin juuri vähän parempaa Raamatun käännöstä eli 1866 G. Geitlinin käännöskomitean työtä. E englanninnosten veroinen, mutta hyvä kuitenkin.

      Faarao tunnusti vihdoin synnin ja jumalattomuuden olevan sitäkin että ei tee eroa juutalaisten ja egyptiläisten välillä. Tosin Mooses sanoi että Jumalaa pelkäämätön ja se joka ei ymmärrä Maan olevan Herran oma on jumalaton.

      Erotuksen tekemisen tärkeys on myös Eräs Pyhän Ehtoollisen teema. On niitä joita Jumala vitsaa ja Gooseneita jotka hän säästää.

      Tarkkanäköisyys sana kyllä käännetään kahdella eri tavalla. Se on toisessa käännöksessä tarkkaa tiiraamista, mutta toinen käännös esittää päinvastoin että se on sumeaa ja rakkaudellista kaiken peittämistä ja ymmärtäväisyyttä.

      Kyllä lakihenkinen voi ymmärtää armon ja jopa sovituksen mutta on joskus pakko panna siteisiin henkisiin enkelin toimesta koska on liian väkivaltainen perusluonnoltaan.

      Lakihenkinen on kaiketi varsin usein sidottu.
      Sitä en tiedä miksi myös Pietari sidottiin ja vietiin kuolemaan. Ja myös Paavalin itsensä Agabus sitoi ja hänet vietiin Roomaan.

      Lakihenkisyys on sellaista kai että se leviää ja voittaa alaa. Olen nähnyt että eri ikäkaudet on sellaisia. 50 vuotias on villi maailmanmies , 60 vuotias on lakihenkinen aina, 80 vuotias on niin hengellinen että omaa silmät selässäkin.

      Jne.

      • Anonyymi

        höpö höpö


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        höpö höpö

        muka keksitaty uusi Raamattu tosta noin vaan, eikä ole


    • Anonyymi

      Onko sellaisessa mitään järkeä että kun Mooseksen lain jokaista piirtoa ei kukaan pysty täyttämään, niin se sitten pelastuu, joka tunnustaa ettei tästä nyt vain mitään tulee ja pelastuu. Toinen saattaa jopa vähemmän rikkoa, mutta silti ei pelastu kun ei ole sitä tutki mikä mahtaa olla syntiä ja mikä ei ja pyytele niitä anteeksi sitä mitä on mahdoton tehdä.

      Ei ihme jos uskonto synnyttää paljon porua.

      Onko näin kerrottu UT:ssa? Onko sellaista sanomaa Paavali julistanut?

    • Paavalin julistus on hyvin selkeä.
      10- käskyä ..... onko ne huonot ettei ne toimi enää nykyajassa kristityllä kun on armo ?
      Vastaus : 10- käskyä ovat hyvät ja Pyhät kuten Paavali tarkemmin ilmaisee.
      Ne on Jumalan ohjeet / suoja elämiselle täällä maanpäällä. Ilman ohjeita täällä olisi elämä yhtä helvettiä ja jossain se onkin kun tapetaan lähes huvikseen kadulla..ryöstetään..pahoinpidellään jne jne.
      Eli hyvät käskyt elämiseen.

      Kristityillä ei ole lakia, mutta käskyt nuo moraalin ohjeet on jokaisessa jossa uusi Henki on niin sisällä.
      Jokainen haluaa elää moraalisesti oikein kun Henki ohjaa ja Paavali tästäkin sanoi..Vaeltakaa Hengessä jne.
      Me siis elämme Pyhitys elämää ja pyrimme hyvään Rakkauden kautta.Siihen Jumalan Henki uudestisyntynyttä ohjaa.

    • Anonyymi

      Kyllä laki ja Pyhä Henki esim. näyttää sen ettei voi kannattaa sotarikoksia.

      Lain voi tietenkin tulkita että voi tehdä mitä tahansa.

      Mutta Pyhää Henkeä ei voi huijata tappajaksi.

      • Jos tarkoitat islamisteja ja israelia niin hyväksytkö kun islamistit tappoivat ja kiduttivat eläimellisesti saatanallisesti israelin nuoria


      • Anonyymi
        MrHyvis kirjoitti:

        Jos tarkoitat islamisteja ja israelia niin hyväksytkö kun islamistit tappoivat ja kiduttivat eläimellisesti saatanallisesti israelin nuoria

        Sellainen ei kyllä olisi Pyhä Henki, joka innostuisi siitä kun ihmisiä kidutetaan tai tapetaan.

        Vaikka miten päin pitäisi Raamattua kädestä, niin sellaisia hengen hedelmiä sieltä ei löydä että Pyhä Henki tekee väkivaltaa kellekään tai innostuu tappamaan ihmisiä.

        Pyhä Henki ei edes sano pahasti ihmisistä, ei sano edes että sinä tyhjänpäiväinen kuten Jeesus opetti.

        Jeesus ei antanut käskyjä miten tulee toimia, vaan esimerkin siitä mitkä ovat Hengen hedelmiä ja mitä eivät ole.

        Tappaminen menee siten aivan selkeästi paholaisen laariin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellainen ei kyllä olisi Pyhä Henki, joka innostuisi siitä kun ihmisiä kidutetaan tai tapetaan.

        Vaikka miten päin pitäisi Raamattua kädestä, niin sellaisia hengen hedelmiä sieltä ei löydä että Pyhä Henki tekee väkivaltaa kellekään tai innostuu tappamaan ihmisiä.

        Pyhä Henki ei edes sano pahasti ihmisistä, ei sano edes että sinä tyhjänpäiväinen kuten Jeesus opetti.

        Jeesus ei antanut käskyjä miten tulee toimia, vaan esimerkin siitä mitkä ovat Hengen hedelmiä ja mitä eivät ole.

        Tappaminen menee siten aivan selkeästi paholaisen laariin.

        Sodassa menee ihmishenkiä. Murhaamisessa taas murhataan julmasti esim. kauloja katkaisten veitsi kädessä.


    • Anonyymi

      Ei tarvitse montaa sanaa UT:ta lukea kun huomaa ettei Pyhä Henki ryhdy mihinkään väkivaltaan tai tappamiseen. Ei se miekkaan tartu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3018
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2733
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2251
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2148
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2042
    Aihe