Muistatteko sellaiset muoviset Mini Cooper karkkiautot, joissa oli sisällä M&M / Smarties tyylisiä karkkeja. Nuo autot olivat 12 cm pituisia ja noita karkkiautoja myytin Ale-Makasiineissa. Itse ostin nuo viisi eri väristä karkkiautoa vuonna 2006 sieltä.
Autojen kattoikkunan sai liu'utettua auki jonka kautta sai otettua niitä karkkeja ja noita Mini Coopereita myytiin viidessä eri värissä (punainen, sininen, keltainen, vihreä ja harmaa)
Otin nuo autot koristeeksi, kun karkit oli syöty. Ovat edelleen tallessa :)
Autojen Pohjissa lukee valmistaja: Fizzy Creation.
Näitä ei ilmeisesti myydä enää missään.
Muistaako kukaan muu näitä karkkiautoja? :)
Mini Cooper Karkkiautot (Fizzy Creation)
11
355
Vastaukset
- Anonyymi
Muovikääre oli noiden karkkiautojen ympärillä myös.
- Anonyymi
Taisivat maksaa 3,90e / kpl :)
- Anonyymi
Tulispa takas ja lisää eri värejä :)
- Anonyymi
Vastaavia taitaa olla myynnissä?
- Anonyymi
Netistä löytyi kuva tuosta keltaisen värisestä karkkiautosta:
https://www.mini2.com/threads/coopy-candy.90012/
Coopy Candy nimisiä olivat :) - Anonyymi
Siinä harmaan, vihreän, ja punaisen värisenä nuo:
https://www.vinted.fi/items/3702067355-voiture-fizzy-coopy-candy
https://www.tradera.com/item/1000544/659244105/liten-coopy-candy-mini-cooper-leksaksbil
https://www.leboncoin.fr/ad/collection/2603436812 - Anonyymi
En edes tiedä missä sellainen kauppa on ollut kuin Ale-Makasiini. Ei ainakaan stadissa.
- Anonyymi
Joo, ei ollut kaikilla paikkakunnilla Ale-Makasiineja. Ne oli näissä:
Äänekoski
Viitasaari
Laukaa
Saarijärvi
Suolahti
Siilinjärvi
Pielavesi
Pihtipudas
Kangasniemi - Anonyymi
Tokmanni osti Ale-Makasiinit vuonna 2019. Eli niitä ei ole nykyisin.
- Anonyymi
Nämä on kivoja laittaa koristeeksi sen jälkeen, kun karkit on syöty. Tulispa uudelleen tuotantoon ja enemmän eri värejä.
- Anonyymi
Poikani kävi juuri tyhjentämässä 25 vuotta vanhaa romukoppaansa ja tällainen sininen mini löytyi. Karkit syötyinä tietenkin. sanoi että roskiin. En laittanut roskiin :). Jos vaikka tulisi lapsenlapsia joskus.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721