Pasta con la bottarga

Huomasin, että jääkaapissa on viime vuodelta jäänyt vielä kolme kimpaletta kuivattua mätiä eli bottargaa. Ajattelin kokeilla ja tehdä pastaa bottargalla. Resepti on hyvin yksinkertainen. Pastaan sekoitetaan oliiviöljyä, valkosipulia, persiljaa, hieman sitruunanmehua ja chilihiutaleita ja päälle raastetaan bottargaa kuten parmesaania.

Itse tein kokeiluni tagliatellella, jätin valkosipulin, chilin ja sitruunanmehun pois. Pelkästä oliiviöljystä, persiljasta ja raastetusta bottargasta sai erittäin maukkaan ja merellisen pasta-annoksen.

Bottarga eli suolattu ja kuivattu kalan mätipussi on tuhansia vuosia vanha herkku ja sitä on osattu valmistaa ympäri maailman. Aluksi mätipussi siistitään ja siitä puristetaan ilmakuplat pois. Sen jälkeen se suolataan ja prässätään, jotta siitä poistuu vettä ja siitä tulee turvallista. Kuivattamista jatketaan auringossa ja tuulessa kunnes mätipussi on kovaa kuin esimerkiksi toffee. Tämän jälkeen se säilyy vaikka huoneen lämmössä useita vuosia.

Minä kokeilin bottargaa tapaksiin eli paahdettuun maalaisleipäviipaleeseen laitetaan päälle 1-2 ohutta siivua bottargaa, päälle tuore tillinoksa ja ripaus oliiviöljyä. Näin se maistuu kalaisalta ja sopivan voimakkaalta. Paljaaltaan tuo on melkein liian voimakkaan makuista. Nyt kokeilin pastaan ja hyvää tuli. Alla on artikkeli bottargasta ja sen eri käyttötarkoituksista.

https://www.seriouseats.com/bottarga-the-international-delicacy-everyone-should-try

Onko joku palstalainen maistanut bottargaa?

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen ruoka-aines. Saako tätä bottargaa Suomesta?

      • Italianherkusta on joskus saanut, mutta nyt loppunut. Hinta on todella korkea, 19,75 €/50 g. Minä tilasin Espanjasta ja sain 11,99€/100 g. Käytännössä sain tuohon hintaan kokonaisia juovakeltin mätipusseja, jotka olivat noin 100 g painoisia. Juovakeltin mäti on hieman arvostetumpaa kuin tonnikalan mäti. Minustakin se oli paremman makuista, hieman miedompaa ja hienostuneempaa.

        https://italianherkut.fi/reseptit/spaghetti-alla-bottarga/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      28
      3088
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      68
      2148
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      180
      1958
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      122
      1913
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      1
      1765
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      94
      1558
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      31
      1415
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      90
      1211
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      211
      1147
    10. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      12
      1070
    Aihe