Huomasin, että jääkaapissa on viime vuodelta jäänyt vielä kolme kimpaletta kuivattua mätiä eli bottargaa. Ajattelin kokeilla ja tehdä pastaa bottargalla. Resepti on hyvin yksinkertainen. Pastaan sekoitetaan oliiviöljyä, valkosipulia, persiljaa, hieman sitruunanmehua ja chilihiutaleita ja päälle raastetaan bottargaa kuten parmesaania.
Itse tein kokeiluni tagliatellella, jätin valkosipulin, chilin ja sitruunanmehun pois. Pelkästä oliiviöljystä, persiljasta ja raastetusta bottargasta sai erittäin maukkaan ja merellisen pasta-annoksen.
Bottarga eli suolattu ja kuivattu kalan mätipussi on tuhansia vuosia vanha herkku ja sitä on osattu valmistaa ympäri maailman. Aluksi mätipussi siistitään ja siitä puristetaan ilmakuplat pois. Sen jälkeen se suolataan ja prässätään, jotta siitä poistuu vettä ja siitä tulee turvallista. Kuivattamista jatketaan auringossa ja tuulessa kunnes mätipussi on kovaa kuin esimerkiksi toffee. Tämän jälkeen se säilyy vaikka huoneen lämmössä useita vuosia.
Minä kokeilin bottargaa tapaksiin eli paahdettuun maalaisleipäviipaleeseen laitetaan päälle 1-2 ohutta siivua bottargaa, päälle tuore tillinoksa ja ripaus oliiviöljyä. Näin se maistuu kalaisalta ja sopivan voimakkaalta. Paljaaltaan tuo on melkein liian voimakkaan makuista. Nyt kokeilin pastaan ja hyvää tuli. Alla on artikkeli bottargasta ja sen eri käyttötarkoituksista.
https://www.seriouseats.com/bottarga-the-international-delicacy-everyone-should-try
Onko joku palstalainen maistanut bottargaa?
Pasta con la bottarga
2
211
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoinen ruoka-aines. Saako tätä bottargaa Suomesta?
Italianherkusta on joskus saanut, mutta nyt loppunut. Hinta on todella korkea, 19,75 €/50 g. Minä tilasin Espanjasta ja sain 11,99€/100 g. Käytännössä sain tuohon hintaan kokonaisia juovakeltin mätipusseja, jotka olivat noin 100 g painoisia. Juovakeltin mäti on hieman arvostetumpaa kuin tonnikalan mäti. Minustakin se oli paremman makuista, hieman miedompaa ja hienostuneempaa.
https://italianherkut.fi/reseptit/spaghetti-alla-bottarga/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018104- 564982
- 244627
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274540Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364350Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h594230- 623823
- 423475
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on372749- 452479