Huomasin, että jääkaapissa on viime vuodelta jäänyt vielä kolme kimpaletta kuivattua mätiä eli bottargaa. Ajattelin kokeilla ja tehdä pastaa bottargalla. Resepti on hyvin yksinkertainen. Pastaan sekoitetaan oliiviöljyä, valkosipulia, persiljaa, hieman sitruunanmehua ja chilihiutaleita ja päälle raastetaan bottargaa kuten parmesaania.
Itse tein kokeiluni tagliatellella, jätin valkosipulin, chilin ja sitruunanmehun pois. Pelkästä oliiviöljystä, persiljasta ja raastetusta bottargasta sai erittäin maukkaan ja merellisen pasta-annoksen.
Bottarga eli suolattu ja kuivattu kalan mätipussi on tuhansia vuosia vanha herkku ja sitä on osattu valmistaa ympäri maailman. Aluksi mätipussi siistitään ja siitä puristetaan ilmakuplat pois. Sen jälkeen se suolataan ja prässätään, jotta siitä poistuu vettä ja siitä tulee turvallista. Kuivattamista jatketaan auringossa ja tuulessa kunnes mätipussi on kovaa kuin esimerkiksi toffee. Tämän jälkeen se säilyy vaikka huoneen lämmössä useita vuosia.
Minä kokeilin bottargaa tapaksiin eli paahdettuun maalaisleipäviipaleeseen laitetaan päälle 1-2 ohutta siivua bottargaa, päälle tuore tillinoksa ja ripaus oliiviöljyä. Näin se maistuu kalaisalta ja sopivan voimakkaalta. Paljaaltaan tuo on melkein liian voimakkaan makuista. Nyt kokeilin pastaan ja hyvää tuli. Alla on artikkeli bottargasta ja sen eri käyttötarkoituksista.
https://www.seriouseats.com/bottarga-the-international-delicacy-everyone-should-try
Onko joku palstalainen maistanut bottargaa?
Pasta con la bottarga
2
104
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoinen ruoka-aines. Saako tätä bottargaa Suomesta?
Italianherkusta on joskus saanut, mutta nyt loppunut. Hinta on todella korkea, 19,75 €/50 g. Minä tilasin Espanjasta ja sain 11,99€/100 g. Käytännössä sain tuohon hintaan kokonaisia juovakeltin mätipusseja, jotka olivat noin 100 g painoisia. Juovakeltin mäti on hieman arvostetumpaa kuin tonnikalan mäti. Minustakin se oli paremman makuista, hieman miedompaa ja hienostuneempaa.
https://italianherkut.fi/reseptit/spaghetti-alla-bottarga/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022160
- 591287
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2281139Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971115- 101056
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671005IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56939Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91932Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175898Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸42862