Onko atomipommien räjäyttelyt

Anonyymi-ap

muuttaneet maapallon kiertorataa?

9

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niin paljoa kuin kansanvaellukset. Jotka nekään eivät sitä mitattavasti muuta.

      • Anonyymi

        Maapallon napa-koordinaatiston eli maantieteellisen pohjoisnavan sijaintia oli joku mitannut ja tehnyt kaikki tunnetut gravitaatio-korjaukset. Jäljelle jäi n. 20-50m poikkeama joka vaihteli vuodenajan mukaan. Arvelivat, että venäläiset menneet joukolla mustalle merelle ottamaan aurinkoa lomakaudella, mistä kellahdus. Saisikohan tuota pohjoisnapaa pysymään nyt paremmin paikallaan?


    • Anonyymi

      Maapallolla on massaa noin 6000000000000000000000000 kg ja ratanopeutta 30000 m/s. Rataliikemäärää on näiden tulon verran. Aika monta kgm/s joutuisi pommilla tuottamaan liikemäärää massaa heittämällä massaa avaruuteen että sillä olisi mitään vaikutusta Maapallon rataan.

      Maapallolla räjäytetyillä ydinaseilla saisi ehkä tuotettua ydintalven, jolloin lumi ja jää heijastaisivat tavanomaista enemmän auringonvaloa ja siten lisäisivät Maapalloon Auringosta ulospäin kohdistuvaa säteilypainetta. Senkin vaikutus olisi hyvin vähäinen.

    • Anonyymi

      aika monesti on kuitenkin possautettu ja jopa vetypommeja, jokka vähä kovempia vielä. Siinä atomipommilla sytytetään hallitsematon ydinfuusio josta laukiiva enerkia on aivan suunnaton. Olisikin aika erikoista jos niillä ei olisi kiertorataan mitään vaikutusta. Johan pelkät maanjäristyksetkin muuttavat suuntaaja jopa pyörimisnopeutta.

      • Anonyymi

        Ei niillä ole mitään vaikutusta Maapallon rataliikeeseen. Pyörimisliike ja rataliike ovat toisistaan riippumattomia.

        Maanjäristys itsessään ei muuta Maapallon pyörimisliikettä. Mikä muuttaa on se, että maanjäristyksessä suuri määrä kallioperää liikahtaa kauemmas tai lähemmäs Maapallon keskipistettä. Ilmiö on sama kuin jos taitoluistelija pyöriessään vetää kädet lähemmäs kehoaan jolloin pyörimisnopeus kasvaa.

        Liikemäärän ja kulmaliikemäärän säilymislaki.


    • Anonyymi

      Atomipommi on kuin hyttysen pieru. Pitäis posauttaa muutama miljoona pommia kerralla.

    • Anonyymi

      Ei! Koska kyseessä maanpäällä tapahtunut räjähdys eikä osuma ulkouolelta maata"!

      • Anonyymi

        Suuri Saatana Zelenskyi on laskeutunut mailmaan!
        """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


    • Anonyymi

      Ilmastoa se kyllä muutti, ne räjäytykset!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4193
    2. 71
      3445
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2141
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2071
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      801
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      766
    Aihe