Onko atomipommien räjäyttelyt

Anonyymi-ap

muuttaneet maapallon kiertorataa?

9

366

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niin paljoa kuin kansanvaellukset. Jotka nekään eivät sitä mitattavasti muuta.

      • Anonyymi

        Maapallon napa-koordinaatiston eli maantieteellisen pohjoisnavan sijaintia oli joku mitannut ja tehnyt kaikki tunnetut gravitaatio-korjaukset. Jäljelle jäi n. 20-50m poikkeama joka vaihteli vuodenajan mukaan. Arvelivat, että venäläiset menneet joukolla mustalle merelle ottamaan aurinkoa lomakaudella, mistä kellahdus. Saisikohan tuota pohjoisnapaa pysymään nyt paremmin paikallaan?


    • Anonyymi

      Maapallolla on massaa noin 6000000000000000000000000 kg ja ratanopeutta 30000 m/s. Rataliikemäärää on näiden tulon verran. Aika monta kgm/s joutuisi pommilla tuottamaan liikemäärää massaa heittämällä massaa avaruuteen että sillä olisi mitään vaikutusta Maapallon rataan.

      Maapallolla räjäytetyillä ydinaseilla saisi ehkä tuotettua ydintalven, jolloin lumi ja jää heijastaisivat tavanomaista enemmän auringonvaloa ja siten lisäisivät Maapalloon Auringosta ulospäin kohdistuvaa säteilypainetta. Senkin vaikutus olisi hyvin vähäinen.

    • Anonyymi

      aika monesti on kuitenkin possautettu ja jopa vetypommeja, jokka vähä kovempia vielä. Siinä atomipommilla sytytetään hallitsematon ydinfuusio josta laukiiva enerkia on aivan suunnaton. Olisikin aika erikoista jos niillä ei olisi kiertorataan mitään vaikutusta. Johan pelkät maanjäristyksetkin muuttavat suuntaaja jopa pyörimisnopeutta.

      • Anonyymi

        Ei niillä ole mitään vaikutusta Maapallon rataliikeeseen. Pyörimisliike ja rataliike ovat toisistaan riippumattomia.

        Maanjäristys itsessään ei muuta Maapallon pyörimisliikettä. Mikä muuttaa on se, että maanjäristyksessä suuri määrä kallioperää liikahtaa kauemmas tai lähemmäs Maapallon keskipistettä. Ilmiö on sama kuin jos taitoluistelija pyöriessään vetää kädet lähemmäs kehoaan jolloin pyörimisnopeus kasvaa.

        Liikemäärän ja kulmaliikemäärän säilymislaki.


    • Anonyymi

      Atomipommi on kuin hyttysen pieru. Pitäis posauttaa muutama miljoona pommia kerralla.

    • Anonyymi

      Ei! Koska kyseessä maanpäällä tapahtunut räjähdys eikä osuma ulkouolelta maata"!

      • Anonyymi

        Suuri Saatana Zelenskyi on laskeutunut mailmaan!
        """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


    • Anonyymi

      Ilmastoa se kyllä muutti, ne räjäytykset!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe