Aisteihin perustuvan tietämisen rajat

Anonyymi-ap

Jo 1877 unelmoitiin gravitaatioaaltojen käyttämisestä luonnon tutkimiseen. Tiedon keräämiseen ja välittämiseen.

Jokainen partikkeli vaikuttaa jokaiseen toiseen etäisyyden perusteella. 1877 kirjoitettiin että jos on olemassa eläinlaji joka kykenee aistimaan sen vaikutusmekanismin joka Nykyisin tiedetään gravitaatioaalloksi voi ihminen oppia käyttämään sitä monin tavoin hyödyksi. Ja voidaan jopa luoda matemaattinen malli asiasta.

Mutta kun gravitaatioaaltojen tehon kaavassa käytetään c^5 ja r^5 potensseja voidaan päätellä että milloinkaan ei tule vahvistinta joka kykenee lukemaan ympäristön gravitaatioaaltoja.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Gravitaatios%C3%A4teily

Aistiminen on eläimille ominaista kyllä ja aistiminen omaa funktionaalisuuden. On nähtävä ravinto ja parittelukumppani mutta ei sen enempää.

Ikinä ei löydy eläinlajia joka kykenisi gravitaatioaaltoja aistimaan.

On varmasti olemassa rajat sille kuinka paljon tietoa voi kerätä aistinelinten välityksellä. Siksi 36525 pyhän kirjan joukossa on vain 2000 teosta eli runsaat 5 prosenttia jotka käsittelee maailman toimintaperiaatteita.

Entä onko apua mistään muusta? Parapsykologiaa tullaan kokeilemaan mutta entä Filosofia. Rajoittuuko filosofian tietosisältö siihen mitä tiede on saanut tai saapa aikaan 3000 ekr - 15000 jkr. Eikä sen enempää voida tietää.

Entä jos maailma on simulaatio? Silloin voi joku päästä sille tasolle tiedossa että kykenee luomaan uusia maailmoja simulaation periaatteita käyttäen.
Onko se ainoa tie ja olemassaoloperiaate joka voi sallia aistihavainnot ylittävää maailmankäsitystä.

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä merkitsee kun raamatussa sanotaan tietäminen ja kielillä puhuminen on vajavaista ja katoavaa kun täydellinen saapuu.

      Merkitseekö se että koko planeetta muuttuu apinoiden planeetaksi, eläinten planeetaksi ja palaa luonnontilaansa. Toki on selvää että kieli ja sanavarastot rajoittavat omalta osaltaan tietämistä , ymmärtämistä ja tajuamista.

      Eikä eläimillä olekkaan kielillä puhumista ja tietoa. Siihenkö ollaan menossa. Vaistot ja halut sekä refleksit tulevat olemaan elämän keinot olla olemassa.

      Niin onkin Intiassa ajatus että evoluutio kehitys johtaa psykopaattien nousemiseen ainoaksi lajiksi ihmisiä. Ollaan kulkemassa kohden hullujen huone planeettaa?

    • Anonyymi

      Kyllä minä uskon siihen, että ihminenkin voi aistia tietoisesti tai tiedostamattomasti hyvin paljon asioita, joita sellaisiksi tunnistettaviksi ei luettaisikaan. Kaikki perustuu fysikaalisiin kenttiin. Myös makrorakenteet, joita mekin edustamme, on suurimmaksi osaksi pelkkää tyhjää energian lisäksi. "Kaikukammioita" kenttien muutoksille. Se, että rekisteröi, ei ole kaikille mahdollista. Havainnointikyky, ympäristön kaoottisuus aistiärsyketulvineen lopettaa sen kokonaan. Tosilla yksittäinen signaali voi päätyä ajattelun rakenteen jatkoksi ja iloksi, mutta tullen nopeasti unohdetuksi. Vain harva poimii empiirisellä tasolla määrittelemättömiä tiedonjyviä, ja säilyttää niitä omina aarteinaan. Normi-ihmiset ei avaudu koskaan. Siksi, kun omat näkemykset ja kriteerit on julistettu vääriksi jo lähtökohtaisesti. Suulaimmat, näkyvimmät, ja päättävään asemaan päätyneet on yksimielinen joukko siitä, oli sitten oppositio tai hallitus, tai kirkolliset johtajat, että vain heillä on totuus, vaikka empiria loistaisi poissaolollaan indivilualististen henkilökohtaisten hyötymistarkoitusten ollessa priorisoivana toiminnanohjaajinaan. Jopa hyvissä demokraattisissa maissa. Edistys on sakannut, koska todennäköisyysjakaumasta hyödynnetään ja huomioidaan vain huutomerkin kaltaisesti laajin osa. Se, mikä ei anna uniikkien ja edistyksellisten ajatusten edetä syntyään pidemmälle. Muodollisuuden kaapuun puettua taantumista. Jättiläiset, joiden hartioilla seisomme, ei tarvinut muodolllisia sirkustemppuja. Matemaattinen todistus saattoi teorialle tulla vasta vuosikymmeniä myöhemmin. Ja huolimatta siitä, ketään aidosti älykästä ei väheksytty koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1714
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1222
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      906
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      874
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe