Ehtiikö hoitaa hommiaan kun on koko ajan reissussa ja etätöissä? Mitä hyötyä Kemijärvi on saanut noista reissuista?
Kuka kaupunkia oikein johtaa?
Kuka kaupunkia oikein johtaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kaupunginjohtajan pitää edustaa kaupunkia. Ei vain että istuu kotona. Kaupunki on mainostusta tarvi tseva ja matkailu. Toivottavasti uusi kaupunginosa palauttaa haukiviikon, sillä pelkällä "suomuilulla" ei kaupunki nousee.
Ei
Haukiviikon paluu on nousu Kemijärvele
Le, Iwö
Isä Mitro
Pakkohan sen on käyä muualla että säilyypi edes joku ymmärrys sivistyksestä
Kyllä on aivan liikaa työhuone pimiänä ja muut hoitelee hommat oman työnsä lisäksi eivätkä taida saada 1000 €/kk lisää
Kaupunginjohtajan pitää edustaa kaupunkia ja tuoda meille vaikutteita, ei vain että keskenään tapellaan, mutta kaupunginjohtajan pitäs ottaa tiukempi ote kaupungin poliitikoista, ettei ne jyrää. Olis hyvä kun huutais valtuutetuille kokouksessa että olkaa hiljaa!
Ilman osaavia ja ahkeria keskushallinnon naisia reissaaminen ei tuossa mittakaavassa onnistuisi.
Ei se uskalla koeaikana. Ja miettikää ketkä pyysivät hänen suostumustaan kaupunginjohtajaksi? Sen lauluja jne.....
Olkaa hiliaa. Tehas tulee
Ilotalo tulee ja miehet tulee
Atte oli hyvä johtaja. Ei ollut kaikkien mieleen, että työnantajan edustajana puuttui työyhteisön epäkohtiin. Palkaksi sai sairaanloisen kaunan, josta saa kärsiä kukaties vielä tänäpäivänäkin. Tämä sairaanloisen katkera kurinpitotoimenpiteiden kohteeksi joutunut on soitellut moneen (jos ei kaikkiin) Atten hakemiin paikkoihin ja levittänyt perättömiä huhuja vaikeuttaen näin hänen työllistymistä.
Atte aikoi lakkauttaa Kemijärven uimahallin . Jos kunnanjohtajaa haukutaan entisestä kunnasta, se on + meriitti, jos kehutaan, se on miinusta
Ei muuten ollut lopettamassa uimahallia. Asia oli esillä sopeutusryhmässä. Ihan eri asia
.
Onhan tämä tämä viimeinen johtaja ollut jo monta kuukautta. Iivari älysi itse lähtijä.
Pitäisikö jo uutta alkaa katselemaan ja laittaa tälle viimeksi tullutta alkamaan jo savustamaan pois.
Jos puuttuu vääryyksiin, alkaa savustus
Niin alkoi savustus. Atte sai kantaa vastuun irtisanomisesta, vaikka koko kaupunginhallitus oli hyväksynyt toimen, ja oli sen takana. Näin ryhmässä kerrottiin.
Aten aikana vältyttiin joutumasta kriisikunnaksi, joka oli hänen tärkein tavoitteensa.
Se on jo unohdettu.
Ikävä sitä miestä.
Samoin. Oli hyvä tyyppi myös alaisilleen.
Atte vei läpi vaikean sopeuttamisohjelman kunnialla äärimmäisestä vastuksesta huolimatta. Oli paksunahkainen ja kuunteli provosoitumatta kiihkovaltuutettujen (mm. eräs hoitsu) hurmoshenkistä vastustusta. Mutta eihän Kemppaan kukaan kelpaa.
Tuota en tiennytkään, että kh olisi asian takana. Kostaako Juhana nyt heille kaikille?
Hyvä ja osaava mies Atte menetettiin turhaan.
Joutui osaksi valtapeliä. Tiesi liikaa, ja osasi perustellusti kertoa asioita.
Ollaan kyllä Attea kaivattu .
Atte neuvoi ja antoi määräyksen kunnan kiinteistöjen ylitsepursuavalle tasekirjaukselle.
Sillä : konstilla" saatiin Kemijärven kaupungin talous näyttämään hyvältä, paremmalta kuin että talous oli jo tuolloinkin raskaasti miinuksella.
Kuinkas paljon Kempan valtuuston puheenjohtaja nähdään työpaikoillansa? Eipä juuri?
Ei ehdi työpaikalleen, koska pitää matkustaa kaupunginjohtajan kanssa ympäri maailmaa. Nauttii asemastaan kun vielä voi.
Yksin pyörität Kemijärvi 24 myös koko Suomi 24?
Muita kirjoittajia ei ole, onko se oikein?
Kirjoittajia ei ole koska ne heti poistetaan, miten se on mahdollista?
Nyt on kaupunkin johossa hyvä kaksikko Solatie ja Savukoski ! Turha täällä on päiviä istua konttoreissan . Se ei edistä mitään. Kuunnella näitä tyhjiä jorinoita. Johdon pitääkin matkustella ja tehdä kaupunkimarkkinointia ja edunvalvointaa.
On hyvä kuinka virkailijat näyttää kuinka etätyöllä voidaan hoitaa työt aivan samoin kuin istumalla paikalla.
Tämä myös osoittaa sen tavnitaanko jokaiseen kuntaan armeijaa virkamiehiä ja politikoita hoitamaan asioita jotka hoituisi yhdestä paikasta.
Keskus voisi olla vaikka Kemijärvellä, ja sivukunnissa palvelupisteet.. Asukaslukuun nähden pohjoisessa on kuntien henkilökuntaa paljon.
Eikö ole turhauttavaa vastata omiin kommentoihin?
https://mielenihmeet.fi/dissosiatiivinen-identiteettihairio-monipersoonahairio/ ...
Ihmettelen kommenttiasi en kyllä ole aiheesta kirjoittanut? Jos samanlainen löytyy se on kyllä jonkun muun..Miksi kirpaisee? Eikö tuo ole hyvä ajatus?
Tiedetään ,on tosi ,näin on -kaikki lukijat tietävät.
Kerro minullekkin?
Laita tältä sivulta yksi aloite joka ei ole sinun aloite?
Aivan rehellisesti sanottuna, minulla ei ole tällä sivulla yhtään aloitta, eikä muillakaan. En yleensä tee aloitteita.
Varmasti täällä on monenlaisia kirjoittajia. Jos olisin tehnyt aloitteita voisin sanoa, koska nämä palstat ovat sitävarten.
Aivan Itä-Lapin kunnat yhteen liitoksilla mitä pikimmin. Asukaiden rahat eivät riitä nykyisten organisaatioiden pyörittämiseen. Meihän elämme ns.digiaikaa .Tieto siirtyy paikasta toiseen sekunneissa.
Itä.Lapin kuntien kannattaa keskittyä oikeisiin kuntien tehtäviin mm. kouluihin ja Itä-Lapin elinvoiman kehittämiseen eikä pöhöttyneiden organisaatioitten ylläpitämiseeen. Onko alle 1000 asukkaan kylä kunta ?
Heh