Pihvejä chuck eye rollista?

Ostin jonkin aikaa sitten läheiseltä karjatilalta rotukarjan (Angus) chuck eye rollin ja alkuperäinen tarkoitus oli grillata se brisketin tapaan ylikypsäksi. Nyt viikonloppuna tuli sitten valtava himo punaiseen lihaan ja päätin kokeilla tuota pihvinä. Leikkasin melko ohuiksi pihveiksi, noin 1,5 cm vahvuisiksi. En nuijinut pihvejä koska vain moukat tekevät niin.

Painelin kevyesti hieman litteämmiksi, ripottelin suolaa päälle ja paistoin tulikuumalla valurautapannulla nopeasti molemmin puolin, yhteensä 3 minuuttia. Tulikuumalla pannulla tulee rapea ruskistunut pinta, mutta pintoja ei voi paistaa kiinni. Se on myytti, johon vain pösilöt uskovat vielä tänäkin päivänä.

Valmiille pihveille pyöräytin myllystä hieman mustapippuria ja pihvit suoraan lautaselle ja syömään. Jos noin ohuita pihvejä olisi paistanut 3 minuuttia ja sitten vielä jälkikypsyttänyt folion alla niin niistä olisi tullut kypsiä ja sitkeitä. Nyt pihvi oli sisältä vaaleanpunainen ja oikein mehukas. Niskassa on voimakas lihaisa maku ja Angusrotu parantaa makua entisestään. Kaiken kaikkiaan yllättävän hyvän makuiset ja mureat pihvit tuli. Maultaan paljon parempia kuin markettien ulkofileet. Ja hintahan on huokea naudan niskalla.

https://www.beefitswhatsfordinner.com/cuts/cut/2752/chuck-eye-roll

0

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä elukkaa kaivattusi

        muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
        Ikävä
        65
        4170
      2. Haleja ja pusuja

        Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
        Ikävä
        46
        3929
      3. Onko mukava nähdä minua töissä?

        Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
        Työpaikkaromanssit
        33
        3426
      4. Oi mun haniseni

        Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
        Ikävä
        16
        2763
      5. Hei rakas sinä

        Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
        Tunteet
        34
        2689
      6. En kirjoita sulle tänne

        Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
        Ikävä
        14
        2502
      7. Kyllä mulla on sua ikävä

        Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
        Ikävä
        10
        2014
      8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

        IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
        Maailman menoa
        8
        1139
      9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

        Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
        Ikävä
        145
        1107
      10. Mitä ajattelet

        Mies minusta tänään?
        Ikävä
        80
        986
      Aihe